Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
2. novembra 2021, 11:33
Čas čítania 1:30
Viktor Kniš

Zuzana Čaputová na samite o klíme: Nám politikom dochádzajú výhovorky a mladej generácii čas

NEWS ZUZANA ČAPUTOVÁ
Uložiť Uložené

Podľa prezidentky hrozí Zemi „nezvratná devastácia“.

„Uhlíková stopa lietadiel, ktorými sme do Glasgowa prileteli, nesmie byť jediným výsledkom tohtoročnej konferencie. Parížske záväzky musíme premeniť na reálny a kredibilný pokles emisií CO2,“ vyhlásila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe.

Udalosť označila za rozhodujúcu pre budúcnosť planéty. Varovala, že politici zatiaľ nedokázali prijať účinné opatrenia, ktoré by zvrátili prehlbujúcu sa klimatickú krízu. Podľa prezidentky hrozí Zemi „nezvratná devastácia“.

Dochádzajú výhovorky aj čas

„Potrebujeme zintenzívniť naše úsilie znížiť emisie a zmierniť následky klimatickej krízy. Ak v tomto zlyháme, na ďalších konferenciách budeme diskutovať už len o nezvratnej devastácii našej planéty a jej biotopov,“ upozornila Čaputová a dodala, že mladá generácia tomuto problému rozumie.


Delegátov informovala, že na Slovensku sa 42 percent mladých ľudí „veľmi obáva“ klimatickej krízy a zároveň si 73 percent myslí, že ľudstvo v starostlivosti o planétu zlyhalo. Dve tretiny považujú opatrenia politikov na riešenie klimatickej krízy za sklamanie.

Odporúčané
Prezidentka Čaputová: Bezpečnosť vrcholových politikov sa zhoršila, ale nemôžeme preto zdupkať Prezidentka Čaputová: Bezpečnosť vrcholových politikov sa zhoršila, ale nemôžeme preto zdupkať 22. apríla 2023, 9:00

Čaputová poukázala aj na nedávnu štúdiu z krajín po celom svete, podľa ktorej 40 percent mladých ľudí zvažuje, či vôbec mať vzhľadom na klimatickú krízu deti.
„Je jasné, že mladá generácia vie, že nám dochádza čas. A nám politikom už dochádzajú výhovorky,“ vyhlásila slovenská prezidentka.

Domov
Zdieľať
Diskusia