Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
16. júla 2021 o 10:15
Čas čítania 0:48
Ema Stanovská

Vedcom sa podarilo zastaviť rozmnožovanie koronavírusu v ľudských bunkách

Vedcom sa podarilo zastaviť rozmnožovanie koronavírusu v ľudských bunkách
Zdroj: TASR – František Iván
NEWS
Uložiť Uložené

Použitý nástroj môže pomôcť aj pri liečbe rakoviny či eboly.

Austrálski vedci objavili podľa vlastných slov spôsob, ako zastaviť rozmnožovanie koronavírusu SARS-CoV-2 v napadnutých ľudských bunkách. Informovali o tom na webovej stránke Inštitútu Petra Dohertyho pre infekcie a imunitu, ktorý sa na výskume podieľal.

Hlavným predmetom objavu je preprogramovaný enzým CRISPR-Cas13b, ktorý sa pripojí na cieľové vlákno RNA a zničí časť genómu vírusu zodpovednú za jeho množenie v bunkách. Vedci o tom informovali v prestížnom vedeckom časopise Nature Communications.

Proti rakovine, chrípke aj ebole

Na potlačenie množenia RNA vírusu SARS-CoV-2 vrátane jeho variantov využili vedci nástroj založený na metóde CRISPR. Ten v roku 2019 predstavilo Onkologické centrum Petra MacCalluma ako nový nástroj genetického inžinierstva na elimináciu abnormálnej RNA spôsobujúcej rakovinu u detí.

Pacient ďakuje lekárovi v nemocnici Ťin-jin-tchan, ktorá je určená pre kritických pacientov s novým smrtiacim koronavírusom spôsobujúcim ochorenie covid-19, 13. februára 2020 v čínskom Wu-chane.
Pacient ďakuje lekárovi v nemocnici Ťin-jin-tchan, ktorá je určená pre kritických pacientov s novým smrtiacim koronavírusom spôsobujúcim ochorenie covid-19, 13. februára 2020 v čínskom Wu-chane. Zdroj: TASR/AP

Podľa profesora Mohameda Fareha z Onkologického centra Petra MacCalluma sa zdá, že túto technológiu bude možné účinne použiť napríklad aj proti chrípke, ebole či dokonca HIV.

„Svetová pozornosť sa v súčasnosti zameriava predovšetkým na vakcíny, avšak existuje aj naliehavá potreba osobitnej liečby pacientov s covidom,“ uviedla Sharon Lewinová z Dohertyho inštitútu. „Flexibilita CRISPR-Cas13, ktorá si vyžaduje iba vírusovú sekvenciu, znamená, že budeme môcť rýchlo vytvoriť antivirotiká na covid-19 a aj akékoľvek iné nové vírusy.“

Vedecký tím teraz plánuje metódu otestovať na zvieratách a neskôr prípadne aj na ľuďoch v rámci klinických skúšok.

Domov
Zdieľať
Diskusia