Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 16. 5. 2021 meniny má Svetozár

hľadaj na refresheri

Móda - Oblečenie

Nápad, ktorý nemá konkurenciu: Dve mladé Slovenky ťa presvedčia, že to, čo máš oblečené, nebude mať okrem teba nikto

Zuzka a Evka. Kamarátky, z ktorých sa stali aj kolegyne. Nerozlučnú dvojku sympatických mladých dievčat spojila vlastná značka Bohovské Bundy. Štýlovosť ponúkajú všetkým originálnym ľuďom, ktorí chcú vystúpiť z davu a byť iní.

Katarína Danková
9. február 2021, 9:30 Čas čítania: 6:49
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Nápad, ktorý nemá konkurenciu: Dve mladé Slovenky ťa presvedčia, že to, čo máš oblečené, nebude mať okrem teba nikto
Zdroj: Archív BOHOvské Bundy, Foto: Alexandra Balazsova @alex_fotim
Móda - Oblečenie
2
Katarína Danková
9. február 2021, 9:30
Čas čítania: 6:49

Nápad, ktorý nemá konkurenciu: Dve mladé Slovenky ťa presvedčia, že to, čo máš oblečené, nebude mať okrem teba nikto

Zuzka a Evka. Kamarátky, z ktorých sa stali aj kolegyne. Nerozlučnú dvojku sympatických mladých dievčat spojila vlastná značka Bohovské Bundy. Štýlovosť ponúkajú všetkým originálnym ľuďom, ktorí chcú vystúpiť z davu a byť iní.

Katarína Danková
9. február 2021, 9:30
Čas čítania: 6:49
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Nápad, ktorý nemá konkurenciu: Dve mladé Slovenky ťa presvedčia, že to, čo máš oblečené, nebude mať okrem teba nikto
Zdroj: Archív BOHOvské Bundy, Foto: Alexandra Balazsova @alex_fotim

Slovenská módna tvorba je plná talentovaných ľudí. Neustále vznikajúce nápady vdychujú život starším kúskom odevov. Potreba odlíšiť sa od iných ľudí je pre väčšinu fashion maniakov dôležitá a my veríme, že aj týmto článkom prispejeme nielen k povedomiu o mladých talentoch, ale aj k ich podpore.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • O nápade, ktorý nemá na Slovensku konkurenciu
  • Ako tvoria slow fashion kúsky, vďaka ktorým budeš mať dobrý pocit a skvelo vyzerať
  • Aké slávne speváčky, moderátorky či blogerky nosia Bohovské Bundy
  • Na aké brutálne novinky sa môžeme tešiť
  • Čo na svojej práci milujú, ale i nenávidia
  • Koľko hodín trvá vyrobiť jednu bundu
  • Vďaka čomu sa im stále darí a ako ich ovplyvnila koronakríza

 

Dve milé baby Zuzka a Evka tvoria naozaj svojské kúsky. Aj keď obe vyštudovali niečo úplne iné, s veľkou radosťou a kreativitou sa pustili do budovania svojej značky a tvorby originálnych BOHOvských Búnd. Ide prevažne o zaujímavo dotvorené rifľlovky v cenovom rozpätí 100-150 eur, ktoré rozhodne stoja za každé euro, no v portfóliu toho majú viac. Prečo by si tieto dve sympatické Slovenky mal určite poznať, a prečo je ich značka iná ako všetky ostatné, ti prezradíme v rozhovore.

 

 

Začnime pekne po poriadku. Ako vznikol nápad stvoriť značku Bohovské Bundy?

Poznáme sa už 15 rokov, za ten čas sa naše cesty schádzali a rozchádzali a pred tromi rokmi sme si povedali, že už bez seba nevieme žiť a vytvorili sme náš bohovský projekt. Ale teraz vážne...

 

Bohovské bundy, Zuzka a Evka Zdroj: Foto: Halime Sarrag

 

Náš projekt vznikol v septembri 2018, kedy sme sa stretli, dali si kávičku a povedali si: „Poďme niečo vytvoriť. Niečo naše. Niečo, čo bude originálne a hlavne niečo, čo tu nikto zatiaľ nerobí.“ Mali sme veľa nápadov, ale hlavnou myšlienkou bolo vytvoriť vždy kúsok, ktorý bude iba jeden jediný a tým pádom každý náš človek si nájde ten svoj originál. Proste vec, ktorá nie je len účelová, ale je to „šperk“, ktorý chceš, aby videli všetci a rozprávalo sa o ňom.


Prečo práve takýto názov? 

To je úplne jasné, lebo sme BOHOVSKÉ (smiech). Naša prvotná vízia bola robiť BOHObundy, také tie s výšivkami, stuhami, brmbolcami, strapcami, lebo to tu naozaj nikto nerobí a nám sa vždy páčili. Ale časom sme sa posunuli aj inde, vlastne vďaka našim zákazníkom sme sa posunuli a posúvame aj ďalej. 

 

Rozhodne ste našli dieru na trhu. Čo všetko nájdeme pod vašou značkou?

Boli to najprv primárne rifľovky, snívali sme však aj o mikinách, a tak sme to jedného dňa skúsili a vyšlo to. Teraz už robíme aj saténové kimoná, šaty, tričká a prednedávnom sme išli von aj s našou koženkovou kolekciou. Chystáme však ešte zopár noviniek a myslíme, že sa majú ľudia na čo tešiť. 

 

BOHOvské Bundy Zdroj: Archív BOHOvské Bundy, Foto: Katarína Šlesárová

 

K novinkám sa ešte dostaneme. Najskôr nám prezraďte, aká je vaša cieľová a štýlová kategória ľudí?

Tak tú zrovna nemáme. Naša značka je pre všetkých originálnych ľudí, ktorí chcú „vystúpiť z davu, byť iní„ a majú štýl. 

 

Málokto vie, že prevažná časť vecí, s ktorými pracujeme je už recyklovaná. Snažíme sa dať „starým veciam“ druhú šancu.

 

Aký je váš štýl, na čo sa pri tvorbe zameriavate?

Nedá sa to tak celkovo ohraničiť. Síce robíme dve hlavné línie a to boho a street, ale pravdou je, že my tvoríme kúsky, ktoré sa páčia nám a nosili by sme ich my. Samozrejme, tieto kúsky sa dajú kombinovať do rôznych štýlov, stačí mať len cit a predstavivosť potom to už ide. 

 

Venujete sa nielen dámskej, ale i pánskej móde. Kto je náročnejší zákazník? Žena alebo muž? 

My sa dokonca venujeme aj detskej móde, len to nestíhame tak, ako by sme si predstavovali. To by musel mať náš deň minimálne 48 hodín. Ono to veľmi záleží skôr od osobnosti, ako od pohlavia, ale je pravda, že mužov vieme viac zmanipulovať (smiech).

 

BOHOvské Bundy Zdroj: Archív BOHOvské Bundy, Foto: Katarína Šlesárová

 

Vráťme sa k bundám. Sú to prevažne rifľovky. Šijete si ich alebo kúpite hotový čistý kus a na ňom sa vybláznite?

Nešijeme si, my sa snažíme recyklovať najmä, čo sa týka rifľoviek, a preto ich zháňame kade tade. Napríklad vo vintage sekáčoch, bazároch a podobne. Málokto vie, že prevažná časť vecí, s ktorými pracujeme, je už recyklovaná.

 

Snažíme sa dať „starým veciam“ druhú šancu. A napríklad, naše trička vznikli z našich „odpadov“. Povedzme odrezky látok, ktoré sme už raz použili, nevyhodíme, ale ich využijeme na tričko alebo aj na boho bundy a podobne. Naše heslo, na ktorom sa často smejeme, je „ani kvapka nazmar“. (smiech) Konečne to môžeme takto otvorene a nahlas povedať.

 

Asi najčastejšia otázka na návrhárov. Odkiaľ beriete inšpiráciu?

My všetko robíme asi tak pocitovo a zatiaľ sa nám to oplatilo. Často sa nám stáva, že nás jedna kolekcia inšpiruje už k druhej. A potom to vyzerá tak, že pri skladaní jednej bundy si povieme: „a mohli by sme ešte urobiť aj toto a ešte takúto“ (smiech), to sme proste my. Tým, že máme rady umenie, cestovanie, rôzne kultúry a proste život ako taký, tak to vnášame aj do našej tvorby. Naše veci odzrkadľujú náš život, ktorý si užívame a preto tie naše kolekcie tak ľúbime a stojíme si za každou jednou z nich. 

 

Zákazníci si vyberajú len z vašich kolekcií alebo môže za vami hocikto prísť a povedať si „mám presnú predstavu bundy“ a vy ju vyrobíte?

Áno, vyrábame aj na zákazku a rady. Je to pre nás výzva a inšpirácia, aj keď popravde niekedy je to veľmi náročné. U nás to nie je o sezónnosti. My nie sme bežná značka, ktorá delí svoje kolekcie na 4 ročné obdobia. 

 

Úprimne nás mrzí, že tu na Slovensku je také ťažké dostať sa do povedomia a celkovo dostať nejaký priestor.

 

Spomeňte pár mien, kto napríklad vlastní váš boho kúsok?

Speváčka Dara Rolins a Dominika Mirgová, moderátori Janka Sláčková, Boris Pršo, Vera Wister a ďalšie známe tváre ako Ema Muller,  Laco Strik, Ukitas atď… a aj zopár blogerov ako napríklad @sweetladylollipop, @natinstablog, @janah_blog, @styleofbecc, @mirislobodnik, @lauismyname a zopár ďalších. 

 

Speváčka Ronie v kúsku od BOHOvské Bundy Zdroj: Archív BOHOvské Bundy

 

Aký je váš najväčší úspech so značkou Bohovské Bundy?

To, že sme vytvorili túto značku, ktorá nás napĺňa a robí nám radosť, že robíme niečo, čo nerobí nikto iný. Môžeme si za tým stáť a byť na to hrdé a že stále rastieme ďalej a otvárajú sa nám nové príležitosti. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1987 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Tak teda kedy plánujete novú kolekciu? Prídu nejaké brutálne novinky?

Nové kolekcie plánujeme stále a my rátame vždy s tým, že každá naša kolekcia je brutálna (smiech). Aj teraz na jar nás čaká rovno niekoľko a chystáme aj úplne nový rad produktu, ktorý sme ešte nerobili. Treba nás stále sledovať na Instagrame, lebo ako sme už spomínali, my ideme vždy podľa pocitu a tam sa všetko vopred dozvedia. U nás vlastne nikdy nevieš, čo bude, lebo niekedy to ani samé nevieme. 

 

Zaujíma nás váš názor ako ľudí z fachu. Ako hodnotíte módu a štýl Slovákov?

V niektorých smeroch je síce ešte trochu limitovaný, ale za posledné roky vidíme veľký pokrok a posun vpred, z čoho sa veľmi tešíme. Myslíme si, že na Slovensku je veľa ľudí, ktorí majú štýl a nemyslíme tým iba blogerov a celebrity. 

 

Je super, že máme takú pestrú módnu scénu a veľa šikovných mladých ľudí, avšak úprimne nás mrzí, že tu na Slovensku je také ťažké dostať sa do povedomia a celkovo dostať nejaký priestor. Bohužiaľ, tu sa to točí stále okolo tých istých mien a uzavretej komunity a tým sa nechceme nikoho dotknúť. Keď to zhrnieme, nie je ľahké presadiť sa na Slovensku. 

 

Máte na Slovensku konkurenciu?

To ani nie, keďže tu nikto nerobí to, čo my, aj keď pár pokusov tu už bolo a vlastne nás teší, že sme zopár ľudí inšpirovali. My máme skôr skúsenosť, že sa tu značky medzi sebou podporujú a nevieme, či je to tým, že sa máme šťastie alebo si priťahujeme takých ľudí do života. 

 

BOHOvské Bundy Zdroj: Archív BOHOvské Bundy, Foto: Halime Sarrag

 

Čo na vašej práci milujete a naopak, je niečo také, čo až tak nemusíte?

My sme lajdáčky na administratívu, ale čo sa týka všetkého ostatného, to milujeme. Či je to tvorba alebo stretávanie nových ľudí a vytváranie nových projektov. 

 

Chceš prísť hocikde s vedomím, že to, čo máš oblečené nebude mať naozaj nikto iný? Tak potom sme tu s našou značkou práve pre teba!

 

Koľko hodín trvá výroba jednej Bohovskej Bundy?

To je individuálne. Je to celkovo zdĺhavý proces, navrhnúť to (čo je niekedy drina), našiť a následne to farbiť a doťuknúť cvočkovaním či našitím retiazok a podobne. Na bundy nemaľujeme, pretože si myslíme, že toho je tu na Slovensku viac než dosť. Maximálne nejaké nápisy, frkance, šmuhy, proste niečo, čo len doklepne celkový vizuál k dokonalosti. Trvá to však hodiny práce. Jednu takú bundu trvá často vyrobiť aj 10 hodín.

 

Mali ste obdobie, kedy sa vám nedarilo a chceli ste to zabaliť? 

Našťastie, takéto obdobie sme nikdy nemali a nevieme si to ani predstaviť. Proste to je život, niekedy sa darí viac a niekedy menej, ale všetko zlé je na niečo dobré. 

 

A čo korona? Tá vás nezasiahla?

Teraz aj celkom áno. Počas prvej vlny sme nestíhali vyrábať, toľko toho bolo, ale potom sa to dosť utlmilo. Nás najviac zasiahlo, že sa zrušili všetky festivaly a akcie, na ktorých sme mali byť a, samozrejme, aj predajne, v ktorých máme naše kúsky. Ale paradox je, že vďaka tomu sme mali viac času na kreativitu a vytváranie nových kolekcií. 

 

Módna blogerka @zrzkastyle v kúsku od BOHOvské Bundy Zdroj: Archív BOHOvské Bundy, Foto: Adam Rustman

 

Teraz trošku marketingová otázka. Prečo by si mali ľudia kúpiť vašu bundu?

My nerady presviedčame ľudí. Tým, že naše kúsky sú častokrát extravagantné, tak to ten človek musí sám chcieť, cítiť to tak a hlavne byť otvorený niečomu, čo je iné a originálne. Ale keby len predsa musíme tak by sme sa zákazníka opýtali: „Chceš prísť hocikde s vedomím, že to, čo máš oblečené nebude mať naozaj nikto iný? Tak potom sme tu s našou značkou práve pre teba!” 

 

Fashion maniaci si u vás prídu na svoje. Prezraďte nám ešte, aké sú vaše ambície do budúcna so značkou?

Môžeme byť úplne úprimné a uletieť si? Chceli by sme byť úplne všade, lebo nás veľmi napĺňa, keď vidíme produkt, ktorý vytvoríme, inde (na niekom alebo niekde) ako u nás v ateliéri. Jeden z našich snov je stať sa svetovou značkou a veríme, že sa stane aj skutočnosťou. Aj keď je pravda, že zopár našich búnd už v zahraničí je, chceme stále napredovať a posúvať sa.

 

Je vidieť, že máte talent a dobrú náladu na rozdávanie. Nech sa vám darí aj naďalej a prajeme vám veľa spokojných klientov po celom svete. Snáď budeme pri tom, keď sa váš sen naplní.

Ďakujeme krásne.

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Archív BOHOvské Bundy
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Zaujímavosti
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Len malá časť našich populárnych pív patrí pod Čechov a Slovákov.
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
Šport
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
Od 21. mája 2021 sa budú konať majstrovstvá sveta v hokeji. Organizovať ich bude Lotyšsko bez pomoci Bieloruska, ktorému IIHF zobrala status usporiadateľa pre politické nepokoje.
Dnešné protesty radikálnych skupín v Izraeli sú bezprecedentné. Je to nová situácia, ktorú ešte nikto nevidel, tvrdí Szántó
Rozhovory
Dnešné protesty radikálnych skupín v Izraeli sú bezprecedentné. Je to nová situácia, ktorú ešte nikto nevidel, tvrdí Szántó
Bývalý blízkovýchodný reportér ČT Jakub Szantó pre český REFRESHER objasnil, čo sa momentálne deje v Izraeli.
John Wick Hex je najlepšou hrou zo sveta Johna Wicka, ktorú si zamilujú akční nadšenci, ale aj herní amatéri
Tech
John Wick Hex je najlepšou hrou zo sveta Johna Wicka, ktorú si zamilujú akční nadšenci, ale aj herní amatéri
Aj dnes odporúčame 3 lacné a zaujímavé indie hry, ktoré ťa zabavia na dlhé hodiny.
Recenzia: Trpí Amy Adams preludmi alebo skutočne videla vraždu? Mysteriózna novinka od Netflixu je sklamaním
Filmy a Seriály
Recenzia: Trpí Amy Adams preludmi alebo skutočne videla vraždu? Mysteriózna novinka od Netflixu je sklamaním
Od skúseného režiséra Joea Wrighta sme určite očakávali viac.
VIAC ČLÁNKOV
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy móda
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:25
„V roku 2020 sme v Česku predali celkovo o 111 miliónov pív menej ako v predchádzajúcom roku,“ povedal pre Refresher obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Tomáš Mráz. Prečítaj si o tom, kto vlastní české a slovenské pivovary v našom veľkom pivovarnom článku.
včera o 19:34
Muž sa pri Vyšnej Boci zrútil s autom do 300 metrov hlbokej rokliny. Zasahovať museli záchranári na helikoptére.
včera o 18:32
Česko opäť zaradí Slovensko medzi červené krajiny. Takéto budú podmienky prechodu cez hranice.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť