Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 16. 1. 2021 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher
1
Timea Krauszová
31. december 2020, 14:30
Čas čítania: 5:42

Zákaz take away alkoholu či silvestrovský program aj s ohňostrojom online. Ako bude vyzerať posledná noc v roku 2020 na Slovensku?

Zisťovali sme, ako napokon krajské mestá rozhodli o silvestrovských programoch. Budeš sa mať kde zabaviť?

Timea Krauszová
31. december 2020, 14:30
Čas čítania: 5:42
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Koronavírus zmenil všetko, vrátane koncoročných osláv. Oslovili sme krajské mestá s otázkou, či vôbec organizujú silvestrovské oslavy a v akej forme. V jednej veci sa zhodli všetci: ohňostroje tento rok nebudú.

 

Pohľad na ohňostroj počas novoročných osláv 1. januára 2019 na Hlavnej ulici v Košiciach. Tento ohňostroj odpaľovali zabávajúci sa návštevníci. Zdroj: TASR - Milan Kapusta

 

Niektoré mestá nemali ohňostroj už minulý rok – v solidarite s mestom Prešov venovali ušetrené peniaze na pomoc ľuďom z bytovky, v ktorej vybuchol plyn. Dokonca sme našli aj mesto, ktoré ohňostroj zrušilo pre enviromentálne dôvody a z rešpektu voči zvieratám. Nahradiť ho chceli ohňovou šou, no pandémia koronavírusu im prerušila plány.

 

Aktuálne opatrenia v niektorých mestách rozšírili o zákaz predaja alkoholu na priamu konzumáciu, zrušili vianočné trhy a vymysleli online zábavu pre svojich obyvateľov. Na dodržiavanie pravidiel budú počas poslednej noci v roku dohliadať policajti.

 

Rušia sa ohňostroje aj sprievodný program

Ohňostroj v hlavnom meste nebude, informoval primátor Matúš Vallo. „Na Silvestra vás obvykle pozývame do centra mesta na polnočný ohňostroj. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu sme sa tento rok rozhodli ohňostroj zrušiť,“ napísal na Facebooku.

 

Stretnutie množstva ľudí by bolo nebezpečné a podľa slov primátora by navyše ohňostroj mohol byť zlým signálom mrhania mestskými peniazmi v čase krízy. Počas Silvestra budú na poriadok dohliadať mestskí aj štátni policajti. Môžeš dostať pokutu za nenosenie rúška či účasť v skupinke, kontrolovať budú aj gastropodniky

 

„Za neprekrytie horných dýchacích ciest môžu mestskí policajti uložiť sankcie. Vzhľadom na to, že núdzový stav bol predĺžený, naďalej trvá zákaz vychádzania a mestskí policajti budú kontrolovať aj prípadné zhromažďovanie sa väčších skupín ľudí. Taktiež v prípade nerešpektovania zákazu otvorenia podnikov budú postupovať v zmysle platných právnych predpisov. Kontrolovať sa budú priebežne aj verejne prístupné miesta, na ktorých je v hlavnom meste zakázané požívanie alkoholických nápojov,“ znie stanovisko mesta.

 

Vallo vyzval Bratislavčanov k zodpovednosti a spolupatričnosti. Silvestra by mali podľa neho stráviť v úzkom kruhu najbližších, upozornil aj na obmedzené kapacity v zdravotníctve. Okrem toho platí v hlavnom meste aj zákaz používania zábavnej pyrotechniky. Hliadkujúci policajti podľa slov primátora „k prejavom nezodpovedného správania nebudú zhovievaví“.

 

K tomu, aby ľudia nepoužívali pyrotechniku počas silvestrovskej noci, prosí občanov aj bratislavská ZOO. Nebezpečné môžu byť nielen svetlice, petardy či delobuchy, ale aj tzv. lampióny šťastia. „Stres a úzkosť vyvolané ohňostrojmi pôsobia aj na trávenie, čoho následkom môžu byť nepríjemné zažívacie problémy,“ hovorí Zuzana Chalupová z oddelenia a marketingu ZOO. Každoročne vraj majú takto kvôli silvestrovským zábavám problémy nosorožce, kengury, antilopy či žirafy.

 

V panike a strachu zvyknú zvieratá zaútočiť aj na vlastných, v bratislavskej ZOO už takto jedna antilopa poskákala po svojom mláďati, k útokom došlo aj medzi šimpanzami. 

 

Pohľad na ohňostroj počas novoročných osláv 1. januára 2020 v Bratislave. Zdroj: TASR - Martin Baumann

 

Silvestrovský ohňostroj v Trnave, ktorý býva vďaka rovinatému terénu mesta vidieť do širokého okolia, tento rok oblohu nerozjasní. Mesto Trnava sa rozhodlo koncoročnú atrakciu nezorganizovať, dôvodom sú podľa hovorkyne Veroniky Majtánovej opatrenia voči koronavírusu: nechcú vytvárať podmienky pre stretávanie sa. Tento rok na hlavnom námestí preto neboli ani tradičné vianočné trhy.

 

„Od ohňostrojov sme, predovšetkým z environmentálnych dôvodov, postupne upúšťali už v minulých rokoch, vlani sme organizovali iba detský ohňostroj o 18. hodine,“ napísala nám Majtánová. „Pripravujeme však online stream novoročného koncertu chrámovej hudby.“ Ten bude v piatok, 1. januára 2021 o ôsmej večer.

 

V Nitre platí celoročný zákaz používania pyrotechniky, výnimkou sú štyri hodiny na prelome rokov. Mesto však ohňostroj organizovať nebude – zrušili ho už v roku 2019. Chceli tak chrániť ľudí, zvieratá, ale aj životné prostredie.

 

Zatiaľ čo minulý rok sa Nitrančania mohli rozlúčiť s uplynulým rokom na Svätoplukovom námestí, kde mesto zorganizovalo silvestrovskú tancovačku, kultúrny program tento rok nechystajú. „Silvestrovský program nechystáme, pretože platia opatrenia, ktoré znemožňujú konanie akýchkoľvek podujatí, ktoré predpokladá zhromažďovanie občanov,“ povedal nám hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

 

Hoci krajské mestá ohňostroj rad-radom zrušili, v niektorých menších mestách predsalen bude. Napríklad v Kežmarku tradičnú pyrotechniku využijú naplno. Súčasťou koncoročných osláv bude krátky kultúrny program, odpočítavanie a novoročný príhovor primátora Jána Ferenčáka. Celé to budú vysielať online. 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1605 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Módny comeback: Značky, ktoré si možno (ne)pamätáš sú späťMódny comeback: Značky, ktoré si možno (ne)pamätáš sú späť
Zubárka: Chodia ku mne 20-roční ľudia, čo majú zuby v katastrofálnom stave, ale chceli by si ich nechať vybieliť (Rozhovor)Zubárka: Chodia ku mne 20-roční ľudia, čo majú zuby v katastrofálnom stave, ale chceli by si ich nechať vybieliť (Rozhovor)
Policajt a vrah: Vo väzení kreslil mučenie žien a opisoval ich vraždy. Pripisujú mu cez 30 obetíPolicajt a vrah: Vo väzení kreslil mučenie žien a opisoval ich vraždy. Pripisujú mu cez 30 obetí
VIAC

 

„V posledných mesiacoch siahali mnohí na dno svojich síl, aby zabezpečili pomoc tým, čo ju najviac potrebovali. Novoročným ohňostrojom nad radnicou, ktorý je symbolom nových začiatkov, ich chceme potešiť a zároveň poďakovať občanom nášho mesta za to, že sú v týchto neľahkých časoch súdržní, ohľaduplní a trpezliví,” vysvetlil svoje rozhodnutie primátor. Verí, že vďaka online vysielaniu a ohňostroju organizovanému mestom sa ľudia vyhnú hromadnému presúvaniu do ulíc.

 

Niektoré mestá zrušili aj vianočný program a zakázali take-away alkohol

„Silvestrovské a novoročné oslavy bývajú v našom meste súčasťou série podujatí ČARO VIANOC POD HRADOM, ktoré sme pre pandémiu zrušili ako celok už na konci októbra,“ vysvetlila nám hovorkyňa mesta Trenčín Eva Mišovičová. Už v októbri podľa nej nebol predpoklad, že sa situácia zlepší a ich odhad bol správny. Nový rok teda bujarými oslavami či veselým ohňostrojom neprivítajú ani v tomto hradnom meste. 

 

Trenčín zároveň žiada všetkých obyvateľov, aby boli zodpovední a opatrenia brali vážne. Okrem celoštátnych opatrení prijali aj ďalšie, aby zamedzili šíreniu koronavírusu. V meste platí zákaz predaja alkoholu na priamu konzumáciu (vrátane „take-away“) už od 19. decembra, a v celom okrese je zakázané organizovať firemné posedenia či akékoľvek iné stretnutia, kde sa bude jesť alebo piť. 

 

Detský ohňostroj v Trnave v utorok 31. decembra 2019. Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

 

Novoročný ohňostroj nechystajú ani v Žiline. Tradične ho organizujú až na Nový rok v podvečerných hodinách, aby si ho mohli vychutnať aj rodiny s malými deťmi či starší ľudia, no tento rok ho musia oželieť. „Dôvodom sú aktuálne preventívne opatrenia spojené so zákazom vychádzania. Pri uvedených podujatiach dochádza ku zvýšenej koncentrácii osôb a teda aj k zvýšenému riziku šírenia ochorenia nového koronavírusu,“ povedal pre Refresher hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

 

Silvestrovskú noc bude monitorovať mestská polícia, ktorá bude dohliadať na dodržiavanie opatrení. Naďalej bude platiť zákaz vychádzania a zákaz zhromažďovania. A hoci počas silvestrovskej noci Žilina nechystá ani online program, ľudia si mohli vychutnať sériu koncertov a vystúpení s názvom Hudobný advent Žilina 2020. Jednotlivé vystúpenia si mohli pozrieť na regionálnych televíznych staniciach alebo na mestskom Youtube kanáli. 

 

Ušetrené peniaze použijú inde

Zákaz zhromažďovania a stále rastúci počet nakazených ovplyvnil silvestrovský a novoročný program aj v Banskej Bystrici. Podľa slov hovorkyne mesta Dominiky Mojžišovej spočiatku zvažovali, či by sa im podarilo zachovať aspoň symbolickú oslavu a odpáliť ohňostroj z miesta, kam by obyvatelia dovideli aj zo svojich domovov.

 

Napokon sa však rozhodli inak. „Vzhľadom na zvyšujúci sa počet nakazených sme sa však koncom novembra na zasadnutí krízového štábu po dlhých diskusiách a vyhodnotení plusov a mínusov rozhodli silvestrovský aj novoročný ohňostroj zrušiť, pričom sumu, ktorá bola na tento účel vyčlenená (4 000 eur) venujeme Oddeleniu infektológie Rooseveltovej nemocnice,“ povedala nám Mojžišová. Na dodržiavanie opatrení bude aj tu dohliadať zvýšený počet hliadok mestskej polície.

 

Na snímke atmosféra v meste počas novoročných osláv 1. januára 2020 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Zdroj: TASR - Martin Baumann

 

Ohňostroj ani žiadne silvestrovské oslavy sa nebudú konať ani na východe. V Prešove pripravovali ilumináciu, no vzhľadom na aktuálnu situáciu sa rozhodli zrušiť aj tento program. 

 

„Časť finančných prostriedkov, ktoré plánovalo PKO použiť na zabezpečenie silvestrovského programu bolo použitých na zakúpenie novej svetelnej výzdoby v mestskom parku pred radnicou. Ide o dvoch svietiacich 3D anjelov a vianočnú LED svetelnú záclonu a svetelnú reťaz, ktoré Prešovčanom aspoň vizuálne spríjemnili dni, kedy ešte mohli ísť do centra mesta,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

 

Súkromné ohňostroje síce neobmedzujú, no vzhľadom na platné opatrenia pre pandémiu by si mal ostať doma. V Prešove je inak možné používať zábavnú pyrotechniku len od 31. decembra od 22:00 večer do 1. januára do 03:00 ráno. V roku 2019 sa mestský silvestrovský ohňostroj tiež nekonal, vzhľadom na výbuch plynu na Mukačevskej ulici č. 7 dňa 6. decembra 2019.

 

 

V Košiciach nebol tradičný ohňostroj už ani v roku 2019. Ušetrené peniaze poslali na pomoc po výbuchu prešovskej bytovky. Tento rok mesto Košice plánovalo po tradičných hudobno-tanečných vystúpeniach na Hlavnej ulici ohňovú šou. Tá je podľa hovorkyne Jany Poľovej z referátu styku s verejnosťou a médiami „z estetického a zážitkového pohľadu veľmi efektná, ale zároveň, v porovnaní so zábavnou pyrotechnikou, bezpečnejšia a priaznivejšia pre životné prostredie.“

 

Vedenie mesta sa podľa slov Poľovej stotožňuje s výhradami ľudí, ktorí vnímajú pyrotechniku ako „rušivý element s negatívnym dopadom na psychiku seniorov, malých detí či zvierat, ktorým spôsobuje obrovský stres.“ Vzhľadom na aktuálnu situáciu však zrušili celý silvestrovský program, vrátane ohňovej šou. 

 

Každý doma so svojou bublinou, no spolu vďaka online hovorom. Takto zrejme bude vyzerať posledná noc v roku 2020. Zdroj: Pexels / Nataliya Vaitkevich

 

Košice tento rok nemali ani vianočné trhy, výnimku dostal len charitatívny stánok s Primátorským punčom. Aj ten po desiatich dňoch museli zatvoriť kvôli zhoršujúcej sa pandemickej situácii. Počas prevádzky sa im podarilo vyzbierať  7 811,63 eur, sumu si rovným dielom rozdelia štyri organizácie: Spoločnosť dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, nezisková organizácia Všetci pre rodinu v Košiciach, Združenie príbuzných a priateľov Radosť a občianske združenie Psia duša v Košiciach. 

 

Bujaré oslavy nečakaj ani v horách. Hotely vo Vysokých Tatrách žiadne párty nepripravujú, orientujú sa na prírodu a lyžovačku, či rôzne outdoorové aktivity. Petardy či ohňostroje sú v Tatrách zakázané. „Z nášho pohľadu je však pobyt v hoteloch počas Silvestra i celkovo počas týchto dní bezpečnejší, pretože sú to hoteloví hostia, ktorí sú otestovaní, a teda nie sú rizikoví, oproti neoficiálnym pobytom napríklad na súkromných chatách, kde si subjektívne myslíme, že sa rôzne oslavy budú zrejme konať,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: TASRNáhľadový obrázok: TASR - Martin Baumann (1.1.2020) Tagy: Silvester 2020
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
2
Zdielať
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.