Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 11. 8. 2022 meniny má Zuzana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory

Nedivím sa, že 20% Slovákov verí čipovaniu vakcínami, keď veľa z nich popiera učivo základnej školy, tvrdí expert na dezinformácie

Daniel Milo z organizácie Globsec je odborníkom na hybridné hrozby, extrémizmus a dezinformácie. My sme sa s ním porozprávali o protestoch proti pandemických opatreniach, Kotlebovej ĽSNS, ale aj hrozbám zo strany Ruska a Číny.

Adam Novosad
19. december 2020, 12:30 Čas čítania: 11:38
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Refresher - Rozhovory
0
Adam Novosad
19. december 2020, 12:30
Čas čítania: 11:38

Nedivím sa, že 20% Slovákov verí čipovaniu vakcínami, keď veľa z nich popiera učivo základnej školy, tvrdí expert na dezinformácie

Daniel Milo z organizácie Globsec je odborníkom na hybridné hrozby, extrémizmus a dezinformácie. My sme sa s ním porozprávali o protestoch proti pandemických opatreniach, Kotlebovej ĽSNS, ale aj hrozbám zo strany Ruska a Číny.

Adam Novosad
19. december 2020, 12:30
Čas čítania: 11:38
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Slováci si myslia, že Židia majú v rukách príliš veľkú moc, ktorou ovládajú a manipulujú svetové vlády. Nejde o odvážne tvrdenie, ale o jeden z poznatkov prieskumov organizácie Globsec, kde pracuje odborník na hybridné hrozby, dezinformácie a extrémizmus Daniel Milo. 

 

 

Nás zaujímalo, ako dezinformačná scéna podnecuje organizovanie protestov proti koronavírusovým opatreniam, ktoré končia násilnými potýčkami účastníkov s políciou, porušovaním hygienických pravidiel, ale v najhoršom prípade dokonca smrťou jedného z protestujúcich práve na koronavírus. 

 

Daniel Milo vysvetľuje, ako sa ľudia veriaci konšpiračným teóriám strácajú v objektívnej realite, do akej miery tieto stavy podnecujú politici ako Marian Kotleba, ale komentuje aj propagáciu hromadného ozbrojovania obyvateľstva, ktorú dlhodobo propaguje Milan Mazurek. A laikovi stručne a jasne objasňuje, akú hrozbu pre Slovensku predstavujú Rusko a Čína. 

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Či si Slováci myslia, že koronavírus je hoax, ktorým nás chcú ovládnuť Židia.
 • Čomu budú Slováci schopní uveriť, ak si dnes myslia, že vakcíny obsahujú čipy.
 • Prečo Fico hlása, že na „svinstve“ vo vakcínach zarábajú farma firmy.
 • Ako je možné, že Peter Pellegrini náhle zmenil postoj k očkovaniu.
 • Prečo by mala polícia na protestoch proti opatreniam zasiahnuť tvrdšie.
 • Aké následky by dnes malo rozpustenie ĽSNS a odsúdenie Mariana Kotlebu.
 • Prečo je propagácia ozbrojovania Milanom Mazurekom nebezpečná.
 • Či je čínske ponúkanie prostitútok slovenským poslancom hybridnou hrozbou.
 • Ako dokážu Slováci odpovedať na dve rovnaké otázky radikálne rozdielne.
 • Prečo musíme Rusko a Čínu považovať za hrozby a aké u nás majú záujmy.

 

Policajti mali protestujúcich zastaviť na stanici, pokutovať a posadiť na vlak domov, hovorí expert Daniel Milo (Rozhovor)
Zdroj: Globsec

Skoro 40 % respondentov zo Slovenska verí, že ochorenie COVID-19 neexistuje. V minulosti ste zistili, že v množstve konšpiračných teórií je u Slovákov zakorenený antisemitizmus. Veria, že koronavírus vytvorili Židia?

Ukázalo sa nám to už v predchádzajúcom prieskume, keď 51 % Slovákov súhlasilo s tvrdením, že Židia majú príliš veľa moci a tajne kontrolujú vlády. Psychologické prieskumy preukazujú, že akonáhle ľudia uveria jednej konšpiračnej teórii, tak sú náchylnejší prijímať mnohé ďalšie. Tento mechanizmus je určite viditeľný na Slovensku.

 

V tomto predchádzajúcom prieskume Slováci v rámci regiónu vytŕčali náchylnosťou veriť konšpiračným teóriám o možno 10 až 20 percent, ale teraz v prípade otázok na Covid-19 to tak nebolo. Tam tie rozdiely nie sú také markantné, čo ukazuje, že konšpirácie o koronavíruse sú oveľa rozšírenejšie v celom regióne.

 

Ukazuje to, že v súčasnej situácii, keď pandémia ťažko zasiahla ekonomicky, zdravotne a sociálne, sú ľudia naprieč celým regiónom náchylnejší uveriť komukoľvek, kto im povie, že koronavírus je vymyslený, neexistuje a čísla nakazených sú nafúknuté, alebo dokonca uveriť aj takým nepochopiteľným tvrdeniam o nanočipoch. Všetci si pamätáme na video Mariana Kotlebu.

 

 

Až 20 % Slovákov si myslí, že nás chcú vakcínami začipovať. Aké následky to bude mať v budúcnosti? Kam až môžu zájsť konšpiračné teórie, ktorým budú schopní Slováci uveriť?

Ja by som bol zvedavý, aké percento Slovákov verí teórii o plochej Zemi. Môže sa to zdať vtipné, ale dnes ľudia v 21. storočí, keď lietame do vesmíru, máme sondy po celej slnečnej sústave a Elon Musk plánuje let na Mars stále viac veria nezmyselným teóriám, ktoré akoby podporujú zaujímavo znejúcimi argumentmi. Zo sedliackeho rozumu možno znejú presvedčivo, ale odporujú základnej fyzike aj chémii zo základnej školy.

 

Dnes stačí ľuďom akúkoľvek teóriu pekne zabaliť, odôvodniť akože odborníkmi a hneď sú schopní uveriť čomukoľvek. Od toho, že nebolo pristátie na Mesiaci až po to, že Zem je dutá a my žijeme vnútri nejakej gule. Človek by povedal, že v stredoveku, keď úroveň vzdelanosti bola niekde inde, tak tomu mohli veriť, ale dnes sme všetci prešli základnou školou.

 

Robert Fico v lete avizoval, že sa zaočkovať nedá, lebo vakcíny budú obsahovať svinstvo, na ktorom zarobia len farmaceutické firmy. Teraz otočil Peter Pellegrini a povedal, že sa tiež nedá zaočkovať.

Ukazuje to na obrovský vplyv dezinfo scény, čo som si ja všimol už v čase diskusie o Istanbulskom dohovore. Je to známy dohovor o zabránení násilia na ženách, ktorý obsahoval pasáž týkajúcu sa gender-based violence, teda násilia podmieneného rodom. Odvtedy sa do slovenskej spoločnosti vniesla povedomie o nejakej „gender ideológii“, ktorou sa niekto snaží zničiť základné hodnoty tradičnej rodiny.

 

Väčšinou na začiatku išlo o nejakú obskúrnu teóriu, ktorú na Slovensku živili rôzne online portály, ale potom sa z toho stala politická téma. Funguje to tak, že niekto príde s prekrútenou interpretáciou, napríklad u tej vakcíny, že na nej zarábajú farmaceutické firmy. Áno, zarábajú, lebo ten výskum bol nákladný, náročný, dlho trval a celkom logicky ho niekto musel zaplatiť, čo je zase dobrá vec, že sa na to spojili mnohé zdroje a výskum masívne podporovala Európska únia.

 

Napriek tomu sa tie postoje masívne šíria najmä cez sociálne siete v uzavretých skupinách, alebo cez weby ako Badatel.net a vedie to až k zmenám postojov politikov. Oni si robia svoje prieskumy a vidia, na čo ich voliči reagujú. Bohužiaľ, namiesto toho, aby sa skôr snažili názory verejnosti formovať a vysvetľovať, tak idú jednoduchšou cestou. V tom momente je jedno, či tým nezmyslom politik verí, alebo ich používa len preto, že na nich jeho voliči reagujú.

 

Ak vystúpi skupina, ktorá jednoznačne ide na takéto podujatie a zgrupujú sa pred stanicou, tak ich identifikujem, ak si nedajú rúška, tak uložím pokuty, otočím a posadím na vlak.

 

Z prieskumu vyplynulo, že sa proti koronavírusu dnes nechá zaočkovať len 36 % ľudí. Ministerstvo zdravotníctva preto plánuje komunikačnú kampaň o vakcínach. Ako by mala vyzerať, aby bola schopná presvedčiť aj skeptikov?

Štát musí začať masívne komunikovať. Je trocha škoda, že sme si ten vlak nechali v lete ujsť. Odporcovia vakcín tu boli pomerne dlho, a možno si spomínate na plamenné vystúpenie bývalej ministerky zdravotníctva Kalavskej, v ktorom sa jasne a ostro vymedzila proti nezmyslom týkajúcim sa očkovania, ale vtedy ešte o koronavíruse nikto neslýchal.

 

S témou odporu voči očkovaniu sa snaží uspieť konkrétne ĽSNS, ktoré ju doteraz spájalo s rôznymi konšpiračnými teóriami a medicínskymi nezmyslami. Chcelo ju dostať z odbornej diskusie, v ktorej sa môžeme baviť o tom, ako vakcíny robiť bezpečne, kedy a v akom veku očkovať, až k politickej téme. Zistili, že časť mamičiek sa bojí zaočkovať svoje deti, a keď s touto témou prídu, nájdu medzi nimi nové voličky.

 

Malo ministerstvo zdravotníctva reagovať skôr?

Keby ministerstvo zdravotníctva začalo niekedy v auguste či septembri informovať, ako prebieha vývoj vakcíny, prečo je taký rýchly, akým spôsobom sa testuje, tie čísla v prieskumoch by neboli také hrozivé. V momente, keď už má niekto nejaké presvedčenie, že vakcíny sú zlé a počuje to z úst politikov, tak je ťažké ho pomocou racionálnych argumentov presvedčiť o opaku.

 

Je fajn, že to ministerstvo robí, ale musí to byť v takej podobe ako na jar. Vtedy boli informácie, ako sa chrániť proti koronavírusu vo všetkých médiách, hrali to rádiá aj televízie a ľudia sa podľa toho chovali. 

 

 

Hovorili ste, že terajšia vláda bojuje proti dezinformáciám oveľa intenzívnejšie, ale aj tak má svoje nedostatky. Zdá sa však, že dezinformačná scéna dnes na Slovensku prekvitá tak, ako ešte nikdy predtým. Je možné, že ju v budúcnosti potlačíme naspäť do úzadia, kde bola pred rokmi?

Tu hrajú úlohu objektívne faktory. Korona kríza, s ňou spojený ekonomický a sociálny dopad, lockdown či uzavretie prevádzok sú bezprecedentnou situáciou, ktorá nemá v moderných dejinách obdobu.

 

Sledujúc vývoj na dezinfo scéne, v prvých mesiacoch bolo evidentné, že len tápali a nevedeli, čo chcú ľuďom hovoriť a pomerne dlho trvalo, kým sa u nás vôbec začali šíriť nejaké dezinformačné videá zo Spojených štátov amerických či tie ruské naratívy. 

 

Na druhej strane sa táto scéna rýchlo zorientovala. V apríli a máji začala masovo chŕliť tieto alternatívne informácie, čoho sa chytili politici. Je dôležité pomenovať, že tieto dezinformačné médiá a sociálna bublina, v ktorej fungujú, úzko spolupracuje s viacerými politickými aktérmi.

 

Sú medzi nimi poslanci okolo ĽSNS ako Kotleba, Mazurek, Uhrík či Suja, alebo ľudia z opačného konca ako Ľuboš Blaha, predstavitelia KSS či celá tá plejáda postavičiek, ktorú sme videli na proteste 17. novembra alebo naposledy. Toto je pre nich zlatá príležitosť, ako sa na týchto témach zviditeľniť, využiť hnev a frustráciu či ekonomické problémy spôsobujúce náchylnosť veriť komukoľvek, kto im ponúkne iné riešenie.

 

Ukázalo sa, že po proteste zo 17. novembra zomrel priamy účastník, ktorý sa ho zúčastnil. Nemal to byť pre ľudí signál, že koronavírus je skutočne nebezpečný? Namiesto toho spochybňujú, že sa nakazil práve tam.

 

Vyskúšaj predplatné
za 0,33
a čítaj všetko bez obmedzení
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOMUŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 92629 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Prečo by mala polícia na protestoch proti opatreniam zasiahnuť tvrdšie.
 • Aké následky by dnes malo rozpustenie ĽSNS a odsúdenie Mariana Kotlebu.
 • Prečo je propagácia ozbrojovania Milanom Mazurekom nebezpečná.
 • Či je čínske ponúkanie prostitútok slovenským poslancom hybridnou hrozbou.
 • Ako dokážu Slováci odpovedať na dve rovnaké otázky radikálne rozdielne.
 • Prečo musíme Rusko a Čínu považovať za hrozby a aké u nás majú záujmy.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy refresher
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 3 hodinami
Pizzeria Domino’s odchádza z Talianska. Po 7 rokoch zbankrotovala, taliansky trh americkú pizzu odmietol.
včera o 20:23
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť