Výskumníci z MIT zozbierali najväčšiu databázu nahrávok kašľu na svete.
Vedci z americkej univerzity MIT vyvinuli spôsob, ako identifikovať takmer asymptomatických pacientov nakazených koronavírusom. Väčšina pozitívne testovaných osôb pritom prejavuje minimálne alebo žiadne príznaky, a tak sa z nich môžu stať superšíritelia bez toho, aby o týchto rizikách vedeli, informuje TechCrunch.
Výskumníci preto s pomocou umelej inteligencie odhalili, že pomocou analýzy kašľu dokážu identifikovať človeka, ktorý sa pravdepodobne nachádza v úvodnej fáze infekcie. Vedec Brian Subirana kedysi pracoval na vývoji systému umelej inteligencie schopnej rozpoznávať Alzheimerovu chorobu na základe kašľa.
V posledných mesiacoch sa preto pozrel na to, či rovnaký systém dokáže prispôsobiť na identifikáciu ochorenia Covid-19. Spoločnými silami s kolegami vyzbierali najväčšiu databázu nahrávok kašľa na svete, na ktorých umelá inteligencia trénovala rozpoznávanie koronavírusu.
V nahrávkach dokázala rozpoznávať vzory intenzity hlasu, pľúcneho výkonu či svalovej degradácie, vďaka čomu správne identifikovala 100 percent kašľov patriacich asymptomatickým pacientov s koronavírusom, ale aj 98,5 percenta symptomatických prípadov so špecificitou 83 a 94 percent.