Cieľom opatrení je podľa ministerstva vnútra prevencia možnej recidívy rizikového správania vodičov.
Po novom prichádza hneď niekoľko preventívnych opatrení, ktoré cielia na „čerstvých“ vodičov. Nechýbajú doškoľovacie kurzy v autoškole, rehabilitačný program u dopravného psychológa či preskúšanie z pravidiel cestnej premávky na polícii. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorá v nedeľu nadobudla účinnosť.
Nové povinnosti sa budú týkať každého vodiča, ktorý do dvoch rokov od nadobudnutia vodičského oprávnenia typu B dvakrát poruší pravidlá cestnej premávky závažným spôsobom alebo prekročí najvyššiu dovolenú rýchlosť jazdy.
Cieľom opatrení je podľa ministerstva vnútra prevencia možnej recidívy rizikového správania vodičov. Vzdelávanie bude pozostávať z troch skupinových stretnutí, každé stretnutie potrvá tri vyučovacie hodiny v rozsahu 50 minút, s minimálne jednou psychohygienickou prestávkou počas jedného stretnutia.
Ak sa vodič v rámci dvoch rokov od získania vodičského oprávnenia dopustí aj tretieho závažného porušenia pravidiel cestnej premávky, odoberie sa mu vodičský preukaz na šesť mesiacov. Po jeho vrátení začne vodičovi opätovne plynúť nová dvojročná lehota s rovnakými následkami.
Okrem toho sa pre kategóriu vodičských preukazov C a CE zároveň zníži veková hranica z 21 na 18 a pre D a DE z 24 na 21 rokov, a to pre príslušníkov Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Hasičského a záchranného zboru, colníka alebo profesionálneho vojaka.