Niektorí obyvatelia uviedli, že ich z červenej hmly rozboleli oči a hrdlo.
Na území Indonézie aktuálne prebiehajú rozsiahle lesné požiare. Opary dymu z ohňa spôsobili, že v niektorých častiach krajiny, no predovšetkým v provincii Jambi, sa nebo sfarbilo do krvavej červenej farby. Meteorológovia tento jav nazývajú Rayleighov rozptyl.
Ako uvádza stanica BBC, ide o pravidelné požiare, ktoré v každoročne v tomto období vytvárajú dymové opary. Tie neskôr dokážu pokryť aj celý región juhovýchodnej Ázie.
Červené sfarbenie oblohy bolo spôsobené rozptylom slnečného svetla na molekulách vzduchu, nazývaných aerosóly. Indonézska meteorologická stanica uviedla, že satelitné snímky v oblasti Jambi odhalili množstvo horúcich miest s husto distribuovaným dymom.
Di #Jambi sedang menyesuaikan diri dengan kehidupan di mars pic.twitter.com/ZjBfH2mPQU
— xakakuyyy (@GanggaAry) September 22, 2019
Rayleighov rozptyl svetla sa koncentruje časticami oveľa menšími ako je jeho vlnová dĺžka. Vyskytuje sa, keď svetlo prechádza cez priehľadné tuhé látky a kvapaliny, ale najzreteľnejší je v plynoch. Rozptyl slnečného svetla v atmosfére zapríčiňuje, farba oblohy je modrá.
Počas východu a západu Slnka prechádza svetlo cez väčšiu hrúbku atmosféry aby dosiahlo pozorovateľa na zemi, čo spôsobuje viacnásobný rozptyl modrého svetla, ale relatívne malý rozptyl červeného svetla. To rezultuje do červenej farby oblohy v smere proti slnku.
Niektorí obyvatelia na sociálnych sieťach tvrdili, že z čudesnej červenej hmly ich bolia oči a hrdlo. Fotky z miesta činu sa na internete okamžite stali veľkým hitom. Mnohí si dokonca mysleli, že ide len o fotomontáž. Ďalší používateľ zdieľal video s popisom: „Toto nie je Mars, ale Jambi.“
Ini sore bukan malam. Ini bumi bukan planet mars. Ini jambi bukan di luar angkasa. Ini kami yang bernafas dengan paru-paru, bukannya dengan insang. Kami ini manusia butuh udara yang bersih, bukan penuh asap.
— Zuni Shofi Yatun Nisa (@zunishofiyn) September 21, 2019
Lokasi : Kumpeh, Muaro Jambi #KabutAsap #KebakaranHutanMakinMenggila pic.twitter.com/ZwGMVhItwi
Tohtoročné úrovne dymových oparov sú vraj jedny z najhorších. Zákal je spôsobený otvorenými požiarmi v častiach Indonézii a Malajzie. Tie zvyknú mať najväčšiu intenzitu v období od júla až do októbra počas indonézskeho obdobia sucha. Údajne bolo už v prvých ôsmich mesiacoch roka 2019 vyhorených takmer 330-tisíc hektárov pôdy.