Aj napriek tomu, že sa víťazné výskumy tohto odovzdávania cien môžu zdať nezmyselné, svoj zmysel skutočne majú.
Ak si o tomto oceňovaní ešte nepočul, tak ti ho v krátkosti priblížim. Ig Nobelove ceny (podľa Nobelovho fiktívneho brata Ignáca Nobela) sa konajú každý rok od roku 1991, ceny sa dávajú za neobvyklé alebo triviálne výsledky vedeckého výskumu.
V podstate parodujú prestížnu Nobelovú cenu, ktorú všetci poznáme. Komisia je však zložená z nositeľov skutočných Nobelových cien, informuje The Guardian. Cenu udeľuje časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravdepodobného výskumu).
Tento rok vyhral výskum, pri ktorom sa zisťovalo, či je teplota medzi ľavým a pravým semenníkom rozdielna. Odborníci na plodnosť Roger Mieusset a Bourras Bengoudifa merali teplotu semenníkov francúzskych poštárov. Oblečených, aj nahých.
Výsledok výskumu ukázal, že ľavý semenník je teplejší, no len v prípade, že sú muži oblečení. Výskum prebiehal tak, že jedenásť poštárov 90 minút stálo a počas toho merali teplotu ich semenníkov. V inom experimente robili to isté, no poštári sedeli. Proces opakovali v oblečení, aj bez neho.
Aj napriek tomu, že sa môže zdať, že toto odovzdávanie cien nemá zmysel, alebo je robené zo zábavy, opak je pravdou. Ig Nobelová cena sa riadi heslom: „ľudí to najskôr rozosmeje, no neskôr prinúti rozmýšľať“. Väčšina výskumov je skutočne dôležitých, napríklad konkrétne na tento sa viazal výskum o tom, ako teplota semenníkov ovplyvňuje plodnosť muža.