Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
16. júla 2019, 7:14
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

Neonacistu odsúdili na doživotie a 419 rokov väzenia. Autom zabil ženu na protestnom zhromaždení

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Iba 22-ročný James zrejme z väzenia nikdy nevyjde.

Neonacista James Alex Fields Jr. v roku 2017 vrazil svojím autom do protestujúcich v americkom meste Charlottesville. Zabil jednu ženu a desiatky ľudí zradil, keď protestovali proti zhromaždeniu extrémistov Unite the Right, informovalo CBS News.

Odporúčané
Bývalí neonacisti z Bratislavy: Kotleba kráča v stopách Hitlera (Rozhovor) Bývalí neonacisti z Bratislavy: Kotleba kráča v stopách Hitlera (Rozhovor) 12. marca 2019, 19:34


V meste sa zišli, aby odmietli odstránenie sochy generála Roberta E. Leeho, ktorý viedol konferederačné vojská počas americkej občianskej vojny. Konfederácia bojovala za južné štáty vtedajších Spojených štátov amerických, kde bolo legálne aj otroctvo. Na druhej strane sa v meste zhromaždili anti-protestujúci, ktorí odstránenie sochy podporovali.


James Alex Fields Jr. sa na zhromaždenie vydal zo svojho bydliska v meste Maumee. Aj keď museli policajti po násilných prejavoch z oboch strán protesty rozpustiť, mladý neonacista sa rozhodol vo vysokej rýchlosti vraziť svojím autom do davu. Vozidlom zabil 32-ročnú Heather Heyer, za čo si vypočul hneď dva rozsudky. Jeden federálny a druhý štátny.


V júni ho federálny súd poslal do väzenia na doživotie na základe 29 obvinení z rozličných trestných činov z nenávisti. Štátny sudca Richard Moore potom poslúchol odporúčanie poroty a neonacistu odsúdil na 419 rokov väzenia. Aj keď bol federálny doživotný trest právoplatne potvrdený, štátny súd pokračoval s procese najmä zo symbolických dôvodov.

Vyšetrovanie po ohavnom čine ukázalo, že Fields Jr. mal na svojom nočnom stolíku portrét nacistického diktátora Adolfa Hitlera a podporoval myšlienky nadradenosti bielej rasy.

Domov
Zdieľať
Diskusia