Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 13. 8. 2020 meniny má Ľubomír

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
V spolupráci

V spolupráci s Excimer.

Čo je v spolupráci?

Jedná sa o obsah, ktorý chcel REFRESHER vytvoriť, ale vznikol aj vďaka spolupráci s inzerentom. Inzerent do obsahu nezasahoval vôbec, maximálne poskytol informácie, fakty a návrhy na úpravu.

News
4
Andrej Šajmovič
28. október 2019, 16:25
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Podstúpil som laserovú operáciu, prvé dni som bol ako upír v bazéne. Noci boli kritické, dnes si to neviem vynachváliť

Nedokázal som si predstaviť, aké to bude vidieť ostro a ako si na to môj mozog zvykne.

Andrej Šajmovič
28. október 2019, 16:25
Podstúpil som laserovú operáciu, prvé dni som bol ako upír v bazéne. Noci boli kritické, dnes si to neviem vynachváliť
Zdroj: Excimer
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
V spolupráci

V spolupráci s Excimer.

Viac info

Som Šajmo a nikdy som nenosil dioptrické okuliare, kontaktné šošovky ani iný „zlepšovák“, aby som lepšie videl. No aj napriek tomu som začiatkom apríla podstúpil laserovú operáciu očí v EXCIMERi. Prečo? 

 

Dlho som si bol vedomý svojho problému so zrakom, no nikdy som mu neprikladal väčšiu váhu. Veľa ľudí sa teraz isto chytí za hlavu a povie si, ako môžem zanedbávať niečo tak dôležité, ako sú oči. Videl som, čo som vidieť chcel a viac som sa nezaujímal o to, ako by sa môj zrak mohol zlepšiť.

 

Očné laserové centrum EXCIMER je najdlhšie pôsobiace centrum na Slovensku a súčasne patrí k najskúsenejším v Európe. Má 26 rokov skúseností v oblasti refrakčnej chirurgie, najmodernejšie vybavenie na svete a na konte viac ako 80-tisíc úspešných operácií metódou bez rezu oka, čím sa nemôže nikto iný v strednej Európe pochváliť.

 

 

sajmo

 

V článku sa dozvieš:

 • Ako som si myslel, že mám polky dioptrie a aké som mal naozaj
 • Ako ma všetci upokojovali
 • Kritické dni pred operáciou
 • Koľko trval zákrok a či naozaj nebolel, ako mi sľubovali
 • Prečo sa prvýkrát v živote o mňa kameraman Badko bál
 • Čo som prežíval tri dni po zákroku
 • Prečo som sa cítil ako upír v bazéne
 • Po koľkých dňoch som začal ostro vidieť
 • Aké sú moje dojmy mesiac po operácii

 

Ako som si sám vypočítal dioptrie, a aká bola realita

Na prvé vyšetrenie som išiel koncom februára. Podotýkam, že to bolo moje úplne prvé vyšetrenie očí, ak teda nerátam svoje výpočty dioptrií, keď som si občas požičal priateľkine okuliare, aby som lepšie videl. Hovoril som si, že by som mohol mať také polky až trištvrťky.

 

Keď mi po prvom meraní prišla lekárka oznámiť výsledky, nevedel som, či sa mám smiať alebo plakať. Čakal som čokoľvek, ale keď v ruke držala papier s mojimi dioptriami, kde boli skutočné hodnoty, jediné čo mi prišlo na um bolo, že na čo vôbec vyhadzujem peniaze za lístky v kine.

 

Namerali mi dioptrie -2,75 na pravom oku a -3,75 na ľavom. Bol to pre mňa moment, keď som ani na sekundu neváhal a povedal som si, že pokiaľ nechcem okuliare ani šošovky, nemám veľmi na výber a laserovú operáciu očí v EXCIMERi podstúpim. 

 

Ďakujem všetkým, čo stáli pri mne, kvapkali mi do očí, keď som ja bol opitý alebo ma tíšili, keď som bol netrpezlivý, kedy konečne uvidím na 100 %.

Nefalšovaný strach pred operáciou

Týždeň pred samotným zákrokom bol pre mňa najkritickejší. Začal som si uvedomovať, že sa bojím. Takmer každý deň som správami obťažoval svoju kolegyňu Denisku, ktorá zákrok podstúpila tiež a obrátil som sa aj na nášho CEO Gabiho, či sa nebojí, že by mohol prísť o svojho najschopnejšieho človeka (smiech).

 

Obaja ma držali v pokoji, že vraj sa ani nenazdám a mám „nové oči”. Ich tvrdeniu som celkom dôveroval, pretože obaja podstúpili zákrok v rovnakom centre a s výsledkom operácie boli naozaj spokojní. No keďže som človek neurotický a impulzívny, stále som niekde v hĺbke srdca cítil ťažobu strachu. Zisťoval som si, aká je úspešnosť zákrokov. To číslo ma pomerne upokojilo, no aj tak som noc pred operáciou nespal.

 

sajmo

 

Z vyšetrenia som si zapamätal najdôležitejšiu vec, že moja operačná metóda sa volá SmartSurfACE 7D, ktorá je nielen bezbolestná, ale aj veľmi rýchla a úplne bezkontaktná.

 

Samotný zákrok a vytriezvenie

Keďže máme celý zákrok a priebeh pred a po zachytený na videu, tak je ti jasné, že ma za ruku držal môj brat, kameraman Badko. Sedíme tam, klepem nohou, zrazu ďalšie meranie, opäť kvapky a už ležím na sále. Nado mnou sa usmieva pán primár Siska, ktorý mi bol od začiatku veľmi sympatický a o jeho profesionalite som nepochyboval ani na sekundu. Nielen prístup pána primára, ale aj prístup každého jedného zamestnanca mi natoľko imponoval, že sa tam aj dnes niekedy rád zastavím na kávu.

 

Ležím na lôžku, dostávam posledné informácie, no veľmi som ich nevnímal, veď žijem punk. Z vyšetrenia som si zapamätal najdôležitejšiu vec, že moja operačná metóda sa volá SmartSurfACE 7D, ktorá je nielen bezbolestná, ale aj veľmi rýchla a úplne bezkontaktná.

 

Ide o jedinú metódu zákroku, počas ktorej sa žiadny nástroj nedotkne vášho oka a laser vykoná odstránenie epitelu ako aj parenchýmu rohovky v jednom kroku. Vďaka tomu sa výrazne urýchli priebeh celého zákroku a minimalizuje riziko dehydratácie rohovky. Operáciu SmartSurfACE 7D je možné vykonať iba na najmodernejších laseroch spoločnosť Schwind, ktoré disponujú technológiou SmartPulse a EXCIMER ju ponúka ako jediné centrum na Slovensku.

 

Prvý raz v živote som videl, že Badko má o mňa strach.

 

Prístroj sa mi spustil nad hlavu a jediné, čo odo mňa požadovali bolo, aby som držal pohľad uprený do zeleného svetielka. Celé to trvalo len pár minút, ani som sa nenazdal a zrazu počujem „hotovo”. A teda pre mňa úplne hotovo, keďže v zvládaní aj tých najbanálnejších lekárskych zákrokov som najhorší na svete. Zbledol som a myslel som si, že odpadnem, aj keď samotný zákrok bol stopercentne bezbolestný a rýchly, no ja som podľa všetkého asi slabý kus a ťažko zvládam stres.

 

Dostal som do tela cukor v podobe čokolády a Coca-Coly a presunul som sa do čakárne, kde som to rozdýchaval. Prvý raz v živote som videl, že Badko má o mňa strach. Po asi pol hodine v čakárni som sa zdvihol a odišli sme.

 

sajmo

Cítil som sa ako upír v bazéne

Vybral som si metódu, po ktorej sa zotavujete o niečo dlhšie. Prečo? Pretože som aktívny človek a rád skúšam rôzne dobrodružstvá a adrenalínové situácie. Operačné metódy bez rezu, ako bola moja SmartSurfACE 7D mi zaručia, že sa mi nič nemôže počas samotného zákroku stať a nehrozia mi žiadne riziká ani do budúcnosti. Je to preto, že si moje oči zachovajú rovnakú pevnosť a môžem sa tak naplno venovať rôznym športom a aktivitám, pri ktorých vzniká riziko zásahu do tváre. Po takýchto metódach sa zotavujete o deň/dva dlhšie naviac, no stojí to určite za život plný zábavy a dobrodružstiev. 

 

Nebudem klamať, prvý kontakt so svetlom bol nepríjemný, nehovoriac o tom, že som vďaka terapeutickým konktaktným šošovkám videl ako pod vodou a v nohách som stále nemal stopercentnú istotu. Jediné, čo mi išlo hlavou, bolo, že som dostal informáciu o úspešnej operácii a mám si ísť domov oddýchnuť. Tým pádom som vedel, že horšie už nebude a všetko sa na dobré obráti.

 

Prvé dni po operácii som sa cítil ako upír v chlórovom bazéne. Dni som trávil počúvaním hudby, pitím prosecca a debatami s priateľkou v tmavých útrobách môjho bytu. Moje self-diagnostikované ADHD ma aj napriek slovám lekárov doma neudržali. Som spoločenský typ a sedieť doma a zotavovať sa je pre mňa omnoho horšie ako akákoľvek operácia.

 

Nebolo to však jednoduché, mnohokrát sa mi stalo, že sme sedeli niekde v kaviarni  a prepadli ma nepríjemné pocity. Občas som sa v noci cítil, akoby mi niekto nasypal piesok do oboch očí. Našťastie, celé to trvalo len 3 dni. Nič hrôzostrašné.

 

sajmo

 

Nedokázal som si predstaviť, aké to bude vidieť ostro a ako si na to môj mozog navykne.  

Po zotavení dnes vidím na 100 %

Prvé dni som nosil terapeutické šošovky, takže aj preto ten pocit, akoby som bol stále pod vodou. Keď mi ich vybrali, hneď to bolo o niečom inom. Po týždni som absolvoval kontrolu v EXCIMERi, kde mi oznámili, že sa všetko hojí ako má a môžem sa spoľahnúť na to, že uvidím onedlho na 100 %.

 

Toto píšem po vyše mesiaci od operácie. Dve prebdené noci, menej ako 10-minútový zákrok, výborná skúsenosť a naozaj profesionálny a ľudský prístup. A hlavne konečne perfektný 100 % zrak!

 

Úprimne, neviem si to vynachváliť. Nedokázal som si predstaviť, aké to bude vidieť ostro a ako si na to môj mozog navykne. Neviem povedať nič iné, iba SKVELÉ.

 

 

Je to bomba, kiežby ste sa mohli na svet pozrieť mojimi očami a vidieť ten rozdiel.

Odporúčam každému, kto má strach. Nemáte sa čoho báť!

Je to neopísateľná zmena, porovnávam sa s ľuďmi v mojom okolí či dovidia tam kde ja a som na tom lepšie ako oni, ego trip jak víno. Ako som spomínal na začiatku, je to čisto môj pohľad na vec. Predtým bol rozmazaný, dnes ti dovidím až do obývačky (smiech).

 

Diky moc, obrovský shout out EXCIMER a všetkým, čo stáli pri mne, kvapkali mi do očí, keď som ja bol opitý alebo ma tíšili, keď som bol netrpezlivý kedy konečne uvidím na 100 %. Cením si každého, kto mi radil, aby som išiel na operáciu. Je to bomba! Kiežby ste sa mohli na svet pozrieť mojimi očami a vidieť ten rozdiel.

 

Podstúpil som laserovú operáciu, prvé dni som bol ako upír v bazéne. Noci boli kritické, dnes si to neviem vynachváliť

 

Viac info o laserovej operácii očí nájdeš TU

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.