Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
24. februára 2019, 2:50
Čas čítania 0:00
Tomáš Blahuta

Zemská atmosféra je vraj výrazne väčšia, ako sme si doteraz mysleli. Siaha až 630 000 km ďaleko

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Podľa nových tvrdení ňou prechádza aj sám Mesiac.

Málokto si spomenie, že ešte v júli roku 2018 uverejnila skupina vedcov štúdiu, v ktorej tvrdila, že zemská atmosféra je menšia a vesmír je k nám bližšie, než sa zdá. Z hľadiska čísel dospeli k záveru, že vesmír sa nachádza už vo výške 80 kilometrov nad povrchom, čo je pri kozmických hodnotách pomerne málo. Aktuálne sa však vynorilo ďalšie, opačné tvrdenie.

Zemská atmosféra je výrazne väčšia, ako sme si doteraz mysleli. Siaha až 630 000 km ďaleko
Zemská atmosféra je výrazne väčšia, ako sme si doteraz mysleli. Siaha až 630 000 km ďaleko

Najvzdialenejšou časťou zemskej atmosféry je exosféra. Ide o vrstvu, ktorú je veľmi ťažké exaktne ohraničiť. Obsahuje atómy vodíka a hélia, ktoré však už môžu pokojne „utekať“ do vesmíru, čím ich Zem stráca. Daný priestor nie je veľmi hustý a vidieť ho len ťažko. Dlho sa myslelo, že siaha maximálne do diaľky okolo 70 000 kilometrov.

Podľa najnovších zistení by však geokórona, teda plynný obal zemegule, mal siahať až do vzdialenosti 630 000 kilometrov. A to najmä v tieni našej planéty, kde sa vyhýba slnečným vplyvom. Pri pohľade na ilustráciu každý vyčíta, že zemskou atmosférou tak v určitom bode prechádza aj samotný Mesiac.

Zemská atmosféra je výrazne väčšia, ako sme si doteraz mysleli
Zemská atmosféra je výrazne väčšia, ako sme si doteraz mysleli Zdroj: ESA

K zisteniam sa došlo na základe preskúmania dát zo sondy SOHO, ktorá operovala vo vesmíre ešte koncom minulého storočia. Zaujímavým faktom je, že keď už raz boli astronauti na povrchu Mesiaca, tak môžeme povedať, že boli stále „pod vplyvom“ zemskej atmosféry.

Poznatky o vesmíre sa neustále menia, a preto nie všetky údaje ohľadom „vonkajších“ reálií musia byť zásadne pravdivé a nemenné.

Domov
Zdieľať
Diskusia