Utorok 24. 4. 2018 meniny má Juraj

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Sponzorovaný obsah Viac info <p>Článok vznikol v spolupráci s filmovým festivalom <strong>Ekotopfilm - Envirofilm</strong>.</p>
zdroj: Jozef Barinka

Aj najkrajšia labuť zomrie v ropnej škvrne. Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm poukazuje na to, že zmeniť sa musíme my, nie príroda

Jedinečný filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm je konečne späť. Príroda sa neustále mení k horšiemu a bež našej pomoci sa nič nezmení.

16. apríl 2018, 14:59

Jedinečný filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm je konečne späť. Príroda sa neustále mení k horšiemu a bež našej pomoci sa nič nezmení.

Technológie ovládajú takmer celý náš život a často strácame prehľad o tom, čo sa okolo nás vôbec deje. Sme do ich vláken zamotaní až po krk, no v žiadnom prípade nemôžeme byť ľahostajní k prostrediu, v ktorom sa nachádzame. Jeho stav je totiž každou sekundou horší a horší. Celé Slovensko sa minulý rok dozvedelo, že na konci evolúcie nie je krása. Zvieratá i rastliny sa budú musieť prispôsobiť nepriaznivým podmienkam, ktoré sme im pripravili my, neohľaduplní ľudia.


Najstarší filmový festival o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm - Envirofilm sa na Slovensko vracia zažiť svoj 45. ročník. Zmeníme sa my či príroda? Naša spoločnosť sa mení, naše prostredie s nami. Každý moment nášho života, každý hektár našej planéty je ovplyvnený ľudskou činnosťou a bohužiaľ, vo väčšine prípadov je ten efekt srdcervúco negatívny. Aj to najkrajšie Labutie jazero bude raz zničené ľudskou činnosťou.

 

 

A práve týmito ideami sa zaoberá hlavná myšlienka filmového festivalu. Ak zničíme aj to posledné jazero a tú poslednú labuť, prispôsobí sa aj krásne Labutie jazero? Začnú vznikať novodobé diela, v ktorých sa budú ľudia na javisku brodiť v tonách oleja? Desivé myšlienky zhŕňajú organizátori festivalu v mrazivom spote Olejové jazero, ktorého hlavnú rolu zaujala prvá sólistka SND, talentovaná Romina Kołodziej. Zo začiatku čistá, nevinná a prekrásna labuť sa na spočiatku nepoškrvnenej hladine pretancovala až k vlastnej olejovej smrti.

 

Aj najkrajšia labuť zomrie v ropnej škvrne. Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm poukazuje na to, že zmeniť sa musíme my, nie prírodaAj najkrajšia labuť zomrie v ropnej škvrne. Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm poukazuje na to, že zmeniť sa musíme my, nie príroda

 

Začať so zmenou však môžeš aj ty, no najprv potrebuješ vedieť, voči čomu vlastne treba bojovať. Na festivale Ekotopfilm - Envirofilm súťaží 86 filmov, celkovo v šiestich kategóriách. Zárukou ich kvality ti môže byť minimálne to, že uchádzačov bolo viac než 1 300, a to z celého sveta. Vykričať svoju myšlienku do sveta však dostali možnosť len tí najlepší.

 

O značnú časť úderných filmov sa postarali zahraniční tvorcovia z až 33 krajín sveta a rozhodne nemôžeme nespomenúť životopisný film Jane, ktorý na festivale zažije slovenskú premiéru. Ten sa odráža od hrboľatého života najslávnejšej primatologičky a antropologičky na svete, doktorky Jane Goodall, a prináša úplne nový pohľad na život šimpanzov v africkom Gombe. Už po pár sekundách ti bude jasné, že od nich vôbec nie sme až tak odlišní, akurát oni našli spôsob, ako nezničiť všetko naokolo.

 

 

Na filmový festival však masívnym dielom prispejú aj Slováci. Dokonca, program je okrem filmov prepletený aj hromadou všelijakých prednášok, workshopov, diskusií a sprievodným programom. A hlavnou témou týchto akcií sú práve súčasné problémy a stav životného prostredia na Slovensku. Máme sa za čo hanbiť alebo môžeme ísť ostatným častiam sveta príkladom?

 

To máš úplne zadarmo šancu zistiť už od 30. apríla do 4. mája v Bratislave (Hotel Tatra a Kino Mladosť) či v Banskej Bystrici (Cinemax v Europa SC). Ak sa však nemôžeš dostaviť, kvalitu premietaných filmov sa rozhodla oceniť aj televízna stanica Plus, ktorá už od druhej polovice apríla začne vysielať päť z nich. Vďaka tomu sa dostanú priamo pred tvoj gauč. Programu sa dočkáme už čoskoro!

 

Aj najkrajšia labuť zomrie v ropnej škvrne. Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm poukazuje na to, že zmeniť sa musíme my, nie príroda

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia1 komentár
Diskusia je len pre prihlásených
1 komentár
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Marek Farkas18. apríl 2018, 12:24

Ahojte neviete kto im ten spot robil. Nejaká konkrétna agentura, rezisér?

0 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie