Sobota 17. 3. 2018 meniny má Ľubica

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: Sputnikcccp / Wikipedia.org

Zabudnutý kus drôtu objavili v pacientkiných črevách po 10 rokoch. Austrálski lekári ostali z netradičného nálezu poriadne zaskočení

Niekoľko centimetrov dlhý predmet sa prihlásil o slovo po dlhom čase.

12. august 2017, 10:38
12. august 2017, 10:38

Niekoľko centimetrov dlhý predmet sa prihlásil o slovo po dlhom čase.

30-ročnú ženu už dlhší čas trápili bolesti v oblasti žalúdka, zapálená brušná stena a zrýchlený tep. Klinické vyšetrenia však prekvapujúco vychádzali negatívne - životné funkcie nenarušené, laboratórne testy, ako aj screening pečene, žlčníka a žlčových ciest negatívne. Austrálski lekári začínali byť bezmocní, pretože nevedeli prísť na to, čo je príčinou pacientkiných ťažkostí. Možnosť zabudnutia cudzieho predmetu v tele počas niektorej z predchádzajúcich operácií mohli vylúčiť, nakoľko žena dovtedy žiaden operačný výkon nepodstúpila. 

 

Následne vykonané CT vyšetrenie ale prinieslo prekvapujúcé rozuzlenie prípradu - v črevách sa nachádzal vyše 6 centimetrov dlhý kovový drôt, súčasť zubného strojčeka, ktorý pacientka v minulosti používala - naposledy vo veku 20 rokov. Črevá sa v priebehu nasledujúcej dekády okolo cudzieho telesa otočili, čím vyvolali klinický stav známy ako volvulus, laicky povedané, zauzlenie. 

 

Podľa slov Sira Charlesa Gairdnera, chirurga nemocnice v meste Nedlands, kde ku kurióznemu objavu došlo, väčšina prípadov prítomnosti cudzieho telesa v tráviacom trakte má tendenciu sa prejaviť oveľa skôr. Zaujímavosťou je, že si Austrálčanka moment, kedy mohlo dôjsť k prehltnutiu drôtu, vôbec nepamätá. Drôt sa lekárom podarilo z tela úspešne vybrať a ďalšie problémy tak už viac robiť nebude. Vo svete pritom nejde o žiadnu raritu. Z tých najkurióznejších predmetov, ktoré sa v minulosti podarilo v ľudských útrobách objaviť, môžeme spomenúť napríklad mobilný telefón, pero, baterku alebo zubnú kefku. 

 

Zabudnutý kus drôtu objavili v pacientkiných črevách po 10 rokoch. Austrálski lekári ostali z netradičného nálezu poriadne zaskočení

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Najčítanejšie