Malé pomôcky, ktoré môžu ušetriť veľa času.
Poznatky, ktoré nám dokážu spraviť deň jednoduchším, nikdy nie sú na zahodenie. Často nám ich už niekto povedal, no my sme ich po krátkom čase často zabudli, pretože sme ich v danej chvíli jednoducho nepotrebovali. Na druhú stranu, v iných momentoch môžu byť tieto triky viac než užitočné a určite sa ti bude niekedy hodiť, keď ich budeš môcť promptne použiť. Takéto "rady starej mamy" od portálu brightside.me sa naozaj oplatí mať skryté v rukáve.

Čas do západu slnka
Keď niekedy budeš potrebovať určiť aktuálny čas a dokážeš určiť, či je poludne alebo dopoludnie a ktorým smerom sa slnko hýbe, čo by malo byť poväčšine skutočne jednoduché, spoj prsty a vystretú dlaň polož do optickej čiary medzi slnkom a horizontom. Slnko prejde úsek takejto dlane priemernej veľkosti asi za hodinu, teda ak sa ti ruka zmestí presne medzi horizont a horiacu hviezdu, slnko pred hodinou vyšlo alebo za 60 minút zapadne. Zvyšné časy si dokážeš ľahko vypočítať.
Mesiace a dni
Potrebuješ rýchlo vedieť, koľko má október dní, no si lenivý to rátať a nevieš to z hlavy? Jasné, ide to poväčšine na striedačku, no kým sa dostaneš až k desiatemu mesiacu, chvíľku to potrvá, preto je dobré mať po ruke nejaký zlepšovák. Stačí, keď spojíš ruky v päsť a položíš ich vedľa seba. Zameraj sa na vystupujúce kosti a dolinky medzi nimi, tie nám totiž poslúžia ako mesiace. Nezáleží na to, z ktorej strany pôjdeš, no musíš začať od kraja. Tam je vždy vystupujúca kosť, tá má 31 dní. Nasleduje dolinka, február, menej dní. Marec je opäť kopček a takto sa dostaneš až k poslednej dolinke na prvej ruke, čo je jún. Kopčeky oboch rúk vedľa seba tvoria júl a august a takto dokážeš odvodiť chod celého mesiaca.

Spln alebo nov?
Ak v prírode či z bratislavského paneláku pozoruješ mesiac a už si niekedy uvažoval, či dorastá alebo pribúda, stačí si zapamätať písmená D a C. Ak je totiž mesiac v tvare D, dorastá a teda je niekde v okolí prvej štvrte. Tvar C značí, že Mesiac cúva, teda sa čoskoro môžeš tešiť na tmavú noc. Písmená navyše sedia do slov, takže si práve získal perfektnú novú mnemotechnickú pomôcku.
Je batéria plná?
Strčiť ju do ovládača je zdĺhlavé, no stačí ju len vziať a pustiť kolmo z výśky asi dvoch centimetrov. Ak osstane stáť, je plná, no pokiaľ spadne, pravdepodobne je prázdna. Je dôležité, aby batéria dopadala na záporný pól. Vďaka tomuto triku by si mal ušetriť značné množstvo času.
Meranie vzdialenosti
Ak súrne potrebuješ niečo odmerať, nemáš po ruke pravítko a stačí ti len približný odhad, môžeš použiť vlastnú ruku. Keď od seba natiahneš malíček a palec, vzdialenosť medzi týmito prstami priemernej osoby je tesne pod dvadsať centimetrov. Medzi palcom a ukazovákom je to zasa asi osemnásť centimetrov. Samozrejme však vždy platí, že pokiaľ máš k dispozícii pravítko, použi ho a na svoje prsty sa radšej nesopliehaj.
Meranie uhlov
Roztiahni prsty najviac ako vieš a môžeš približne určiť uhly. Ak je priamka z dlane na malíček 0 stupňov, prsteník bude približne 30, prostredník 45, ukazovák asi 60 stupňov a malíček s palcom budú tvoriť pravý uhol, presne tak ako na obrázku.
