Výrobcovia vedia, čo robia.
Možno si sa už niekedy zapozeral na zdanlivo obyčajný predmet, ale ani za nič si nevedel prísť na to, na čo by mohol slúžiť. V niektorých z nich sa pritom skrývajú spôsoby, ako niekomu zachrániť život, ako si zbytočne neodrieť členok pri nosení topánok alebo ako nikdy neuvariť o poriadnu dávku špagiet viac, než by sa patrilo.
OČKO NA KOŠELI
Už na prvý pohľad si musíš hovoriť, že jeho funkcia je očividná, veď slúži na jednoduchšie zavesenie tvojej košele v prípade, že by si ho chcel využiť. Pred dlhými rokmi v minulosti však toto očko mohlo slúžiť napríklad na to, aby si muži mohli uviazať kravatu ešte o čosi jednoduchšie a očko im pri tom slúžilo ako akýsi oporný bod. Existuje ešte aj tretie vysvetlenie, a to naráža na obdobie, keď si mužskí študenti očko odstraňovali v čase, keď si našli priateľku a boli vo vzťahu a nechávali si ho na košeliach, aby ženám v okolí avizovali, že majú šancu. Naopak, ženy, keďže košele nenosili, radšej svoj stav avizovali šatkami.
NEVEĽKÝ VALEC NA NABÍJAČKE
Rozmýšľal si už niekedy nad tým, prečo si sa už pri nabíjaní niektorých notebookov stretol na konci nabíjacieho káblu s malým valčekom? Žiadne konšpiračné vysvetlenie za jeho existenciou hľadať netreba, pretože valček v skutočnosti slúži ako tlmivka, čiže cievka a jej hlavnou pracovnou náplňou je starať sa o filtrovanie signálov vyšších frekvencií v elektrickom obvode. Najčastejšie sa v takejto cievke nachádza vo vnútri aj feromagnetické jadro, takže sa tlmivka správa nelineárne a stará sa o to, aby celý priebeh nabíjania prebiehal bez akýchkoľvek komplikácií.
DIERKA V OKNE LIETADLA
Mnohým turistom, ktorí sa na palube lietadla nachádzajú po prvýkrát, sa hneď od začiatku nezdá, že v ich okne sa nachádza malá dierka. Nad jej zmyslom by si mohol dlho premýšľať, ale pravda je celkom jednoduchá, keďže klasické okno v lietadle sa skladá z dvoch panelov plexiskla a keby dierka neexistovala, tak by vnútorné okno mohlo pôsobením tlaku z vonku prasknúť. Dierka preto zabezpečuje, že sa tlak vďaka priestoru medzi oknami vyrovnáva a počas letu nedochádza k žiadnym neočakávaným udalostiam týkajúcich sa prasknutého okna.
DVOJFAREBNÁ GUMA
S takouto dvojfarebnou gumou pravdepodobne máme skúsenosti všetci, minimálne z našich časov na základnej škole. Odjakživa sme si mysleli, že červená časť sa používa na gumovanie ceruzky a modrá zase na gumovanie pera, ale pravda bola kdesi inde. V čase, keď bola dvojfarebná guma vymyslená, červená časť mala slúžiť na gumovanie textu z jemnejšieho papiera a modrá zase na hrubší papier, kde dôsledné vygumovanie vyžadovalo viac sily a tlaku. Široká verejnosť to však očividne nedokázala tak rýchlo pochopiť a keď si ľudia začali myslieť, že modrá časť gumuje pero, výrobcovia gúm zmenili taktiku a už iba rýchlo pritakávali, aby sa im ich predaje zvýšili.
VODOROVNÉ OČKÁ NA GOMBÍKY
Bežná košeľa obsahuje niekoľko očiek slúžiacich na zapínanie gombíkov, ale niektoré z nich sa vymykajú normálu. Väčšinou ide o najvrchnejšie a najspodnejšie očko, ktoré je orientované vodorovne a nie zvislo, ako ostatné očká medzi nimi. Fígeľ spočíva v tom, že výrobcovia košiel po čase pochopili dôležitosť zapnutého vrchného gombíka, a tak hore umiestnili vodorovné očko, z ktorého sa gombík len tak ľahko samovoľne nevyvlečie. Kto by predsa chcel, aby sa mu na formálnom stretnutí zrazu košeľa pod kravatou rozopla a on si to v prvých minútach ani nevšimol?
NADBYTOČNÉ OČKÁ NA TOPÁNKACH
Človek si povie, že tí výrobcovia topánok už nevedia, čo s peniazmi, keď na takmer každú druhú topánku umiestňujú aj niekoľko očiek na šnúrky navyše. Skutočnosť je však taká, že tieto očká majú pre bežného užívateľa celkom užitočné využitie, pretože vďaka nim môžeš svoje šnúrky zaviazať tak, aby topánke zabránili v šmýkaní sa dole, nechcenému pohybu a odieraniu tvojich členkov. Nie je to vôbec také zložité, ako by sa na prvé počutie mohlo zdať, stačí si len pomocou šnúrok vytvoriť pomyselný zámok a topánku okolo svojej nohy zamknúť, čo okrem bežných užívateľov využívajú najmä športovci. Ak by si to chcel vyskúšať, potom klikaj na návod na tomto odkaze.
LYŽICA NA ŠPAGETY S DIERKOU
Ak v tvojej domácnosti patria špagety medzi obľúbené pokrmy, ale zároveň takmer nikdy nevieš odhadnúť správne dávkovanie špagiet pre jedného človeka, výrobcovia lyžíc na špagety pre teba majú riešenie. Nielenže s nimi ľahko špagety premiešaš, ale ešte pred varením do jej stredu s otvorom môžeš nasypať niekoľko špagiet a keď otvor vyplníš, budeš mať toľko špagiet, koľko si vyžaduje jedna tradičná špagetová porcia.
MENŠIE VRECKO NA DŽÍNSOCH
Informácie o tom, na čo v skutočnosti slúži menšie vrecko na tvojich džínsoch, už po internete kolujú dlhé roky, ale je dosť možné, že sa k tebe nejakým spôsobom nedostali. Menšie vrecko sa na džínsoch prvýkrát objavilo vďaka výrobcovi Levi’s ešte na konci 19. storočia a slúžilo na to, aby si doň ľudia mohli vložiť vreckové hodinky. Keďže si ich len ťažko mohol nosiť na ruke tak, ako hodinky nosíme dnes, výrobcovia vymysleli praktické vrecko, ktoré vyriešilo všetky logistické starosti.
OTVOR VO VRCHNÁKU PERA
Diera vo vrchnáčiku svetoznámeho pera od spoločnosti BIC neslúži iba ako dizajnový prvok a doplnok, vďaka ktorému ho poznajú ľudia po celom svete. Spoločnosť totiž pred rokmi pristúpila ku výrobe vrchnákov s otvorom kvôli tomu, že stovky ľudí ročne zahynuli len preto, že sa im podarilo vrchnák vdýchnuť a potom sa udusili. Išlo najmä o menšie deti, a tak sa BIC pustil do obmieňania bezpečnostných opatrení a popritom vznikla aj známa diera. Ak ho teda v súčasnosti vdýchneš, vďaka otvoru na jeho konci budeš mať šancu ešte dýchať aj naďalej a zavolať o pomoc, pretože vzduch môže cez otvor prechádzať aspoň v obmedzenom množstve.
ČASTI LÁTKY PRI NOVÝCH KUSOCH OBLEČENIA
Potešil si sám seba nákupom nového kúsku oblečenia a keď si ho potom rozbaľoval, časti látky pribalené ku saku či džínsom si len rýchlo uložil niekam do skrinky. Na verejnosti panuje názor, že tieto nadbytočné kusy látky slúžia ako záruka, že v prípade roztrhnutia alebo iného poškodenia budeš mať možnosť prešiť dieru rovnakým materiálom, avšak pravda je trochu iná. Kusy látky totiž slúžia na to, aby si mohol ešte pred prvým praním zistiť, ako látka reaguje na tvoj prací prášok či aviváž a nezničil si tvoje nové oblečenie ešte skôr, než si ho začneš užívať.