Ľudia, ktorí legálne užívajú HHC, našli v zákone dieru. „Keď jednu látku zakážeme, stačí zmeniť vzorec a máme na trhu novú a legálnu látku. Tá však môže byť oveľa nebezpečnejšia ako tá pôvodná,“ vysvetľuje právnik Tomáš Zábrenszki.
V poslednom čase začali médiá častejšie skloňovať slovo HHC. Látka, ktorá má podľa neoficiálnych správ podobné účinky ako marihuana, je zakázaná v mnohých krajinách. Na Slovensku je však stále legálna. Pred niekoľkými týždňami na to upozornil Denník N v súvislosti s automatmi, kde sa dá HHC voľne kúpiť. Prístup k nemu majú aj deti.
Ministerstvo zdravotníctva krátko nato oznámilo, že zvažuje túto látku zaradiť na zoznam omamných a psychotropných látok. Rezort upozornil, že látky sa v poslednom čase začínajú distribuovať v Európe a túto látku monitoruje aj Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť.
Podľa tohto centra môže HHC priťahovať nielen užívateľov „trávy“, ale aj neskúsených ľudí, ktorých lákajú jeho účinky a legálnosť. Túto látku jednoducho kúpiš nielen v predajných automatoch, ale aj v e-shopoch s CBD či e-cigaretami. V poslednom čase sa začali objavovať aj ďalšie príbuzné kanabinoidy, napríklad HHC-P.
V Refresheri informujeme o zdraví a drogách zodpovedne, na základe vedeckých faktov a rozhovorov s odborníkmi. Náš obsah slúži na edukačné účely a v žiadnom prípade ním nijako nepodporujeme užívanie nelegálnych drog. Podobné články nájdeš pod témou zdravie či drogy. Nezabudni sa stať členom nášho klubu Refresher+.
Nie je HHC ako HHC
Keď nazrieš do prílohy zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, zistíš, že HHC sa v zozname zakázaných látok nachádza. Ako je potom možné, že sa u nás voľne predáva? Odpoveď sa skrýva v chemickom vzorci látky aj šikovnosti jej konzumentov.
Látka HHC, ktorú zakazuje zákon o omamných a psychotropných látkach, je prirodzene dostupná v stopovom množstve v rastlinách konope. HHC, ktoré je u nás legálne, nie je prírodného pôvodu – ide o polosyntetický kanabinoid, teda odlišnú zlúčeninu.
To znamená, že chemicky aj legislatívne sú to vlastne dve rôzne látky, hoci majú rovnakú skratku a pravdepodobne aj účinky. To isté sa týka aj ich „bratranca“ HHC-P, vysvetľuje pre Refresher právnik a externý doktorand na Katedre trestného práva Právnickej fakulty Univerzita Mateja Bela Tomáš Zábrenszki.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako konkrétne sa líši legálne HHC od nelegálneho.
- Prečo sa legálnym HHC začalo ministerstvo zdravotníctva zaoberať až teraz.
- Či sa podľa právnika HHC na Slovensku naozaj zakáže.
- Aké konkrétne „diery“ má náš zákon o drogách.
- Aké látky sa v minulosti predávali v tzv. crazy shopoch.
- Ktoré látky sú podľa právnika u nás regulované nesprávne.
- Aké ďalšie látky môžu výrazne ovplyvňovať ľudskú psychiku, ale slovenský zákon ich nezakazuje.