„Priestor za sklom je najdôležitejšou miestnosťou nášho centra – ide o simulačnú miestnosť s možnosťou rôznych svetelných efektov, ako napríklad blikanie, zmeny rôzneho farebného spektra či stroboskop. Taktiež ju vieme zadymiť alebo v nej spustiť rôzne zvukové efekty,“ doplní veliteľ s tým, že jej výhodou je aj to, že inštruktor nemusí byť priamo v centre diania, ale záchranárov sleduje cez priehľadné sklá a kamerový záznam, ako to vidíme na vlastné oči.
Keď sa namáhavá akcia posádky podarí a figurína je stabilizovaná, spoločne sa presunieme do poslednej miestnosti s veľkým televízorom a so stoličkami. „Nachádzame sa v debriefingovej miestnosti vybavenej televízorom a rôznymi postermi o správnych záchranárskych postupoch. Tu si môže posádka prehrať svoj postup, aby sami videli, či naozaj spravili všetko najlepšie alebo je niekde ešte priestor na zlepšenie,“ doplní Brna.
Simulácia autonehody
Hoci máme už celé nové tréningové centrum preskúmané, záchranári nás ešte zavedú na dvor budovy. Tam už na nás čaká zadymené odstavené auto s pasažierom v bezvedomí. Záchranná služba si pre nás pripravila poslednú, veľmi zaujímavú simuláciu.
Len čo sme sa rozostúpili okolo auta, pred nami sa zjavila sanitka s majákmi a vystúpila z nej celá posádka. Do piatich minút stihli zakliesneného vodiča v bezvedomí vyslobodiť, zastabilizovať a naložiť do záchranného vozidla. Keď sme videli, ako rýchlo a efektívne dokážu pracovať pod stresom, uvedomili sme si, že pri záchrane života sú dôležité sekundy. Práve tieto sekundy im môžu dať skúsenosti, ktoré naberú v novom tréningovom centre.
Ako na začiatku spomínal veliteľ centra, skúsenosti z neho si môže zobrať aj široká verejnosť. Organizovať v ňom sa totiž chystajú napríklad kurz Stop the Bleed, ktorý je určený aj pre laikov a učia v ňom efektívne zastaviť krvácanie.
„S krvácaním sa môže človek stretnúť hocikde a hocikedy, či už v práci, doma, alebo vo voľnom čase. Je potrebné vtedy správne zakročiť, lebo ak je to krvácanie masívne, pacient môže vykrvácať v priebehu pár desiatok sekúnd až minút,“ doplní Brna s tým, že aj štandardný kurz prvej pomoci sa budú snažiť uchádzačom spraviť zážitkovo – nad rámec legislatívy.
„Okrem toho chceme robiť aj zážitkové kurzy pre verejnosť, v rámci ktorých budeme simulovať rôzne simulácie ako záchranárom. Nebudeme od nich chcieť však diagnostiku a liečbu, ale základnú prvú pomoc. Tým, že ich dostaneme do nejakej krízovej situácie a stresu pomocou hluku, farebných svetiel či dymu, odnesú si z kurzu reálnejší zážitok a v realite, ak sa s prvou pomocou niekedy stretnú, budú vedieť správne zareagovať,“ doplnil na záver veliteľ tréningového centra.