Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
26. marca 2023 o 19:13
Čas čítania 0:56
Radim Šlechta

Nový pápežský drip zaplavil internet. Falošnému obrázku pápeža uverilo množstvo ľudí

Nový pápežský drip zaplavil internet. Falošnému obrázku pápeža uverilo množstvo ľudí
Zdroj: TASR/AP
NEWS SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Internet zabáva obrázok pápeža Františka s outfitom raperov z 90. rokov. Mnohí si myslia, že ide o skutočnú fotku, no nie je to tak.

Pápež František sa na ulici ukázal s najväčším swagom, aký katolícka cirkev kedy zažila. Akurát že to nie je pravda. Internet v uplynulých dňoch zabávala fotka 86-ročného pápeža Františka v dlhej bielej prešívanej bunde s masívnym krížom na krku. S takýmto outfitom by pápež zahanbil nejedného rapera.

Fotka, ktorá sa masívne šírila na Twitteri, v skutočnosti pochádza z dielne Midjourney, umelej inteligencie. Tá dokáže často vygenerovať až znepokojivo realistické obrázky. Pôvodne obrázok vznikol ako prezentácia práce s Midjourney na Reddite. Avšak ľudia, ktorí ju zdieľali, si jej pravosť neoverovali.

Preto sa na sociálnych sieťach objavilo množstvo memečiek, kde pápeža prirovnávajú k raperom, ale aj k princeznej Elze z rozprávky Frozen. „Pápež vyzerá, ako keby šiel natáčať videoklip do CGI paláca,“ napísal jeden z používateľov na Twitteri.

„František vyzerá ako kňaz, ktorý káže v kostole, kam chodí Justin Bieber,“ komentoval obrázok iný používateľ. Ľudia sa však pri pôvodnom príspevku na Reddite nestíhali čudovať, ako mohol niekto považovať tento obrázok za skutočný.

Odporúčané
Alexander Duleba: Európe hrozí existenčný problém. Po Trumpovom odchode by mohla vojna na Ukrajine opäť vypuknúť (Rozhovor) Alexander Duleba: Európe hrozí existenčný problém. Po Trumpovom odchode by mohla vojna na Ukrajine opäť vypuknúť (Rozhovor) 21. februára 2025 o 16:00

V súvislosti s narastajúcou popularitou tejto technológie upozorňujú bezpečnostní experti na riziko rozmachu deepfake obrázkov a videí. Nedávno sa napríklad na internete objavil vygenerovaný obrázok, ako polícia zatýka Donalda Trumpa. Šírenie tejto fotky mohlo podľa nich prispieť k vytváraniu fake news. A to aj napriek tomu, že pôvodný používateľ tento obrázok zdieľal s komentárom, kde vysvetlil, že ide o vygenerovaný obrázok.

Domov
Zdieľať
Diskusia