Vedci narazili na šesť veľkých vzdialených galaxií, ktoré vznikli pravdepodobne krátko po veľkom tresku.
Ďalekohľad Jamesa Webba astronómom slúži na skúmanie toho, ako v minulosti vyzeral vesmír. Vedci teraz prostredníctvom neho narazili na nezvyčajný úkaz, objavili šesť veľkých vzdialených galaxií, ktoré vznikli pravdepodobne krátko po veľkom tresku. Informovala o tom stanica CNN.
Nová štúdia, ktorú vydali krátko po zverejnení prvých dát z Webbovho teleskopu, tieto galaxie opisuje ako veľmi vzdialené objekty, ktoré sa na výkonnom teleskope objavujú iba ako malé červené bodky. Podľa analýzy svetla, ktoré spomínané galaxie vyžarujú, odborníci zaradili čas ich vzniku do obdobia medzi 500 až 700 miliónmi rokov po veľkom tresku, teda po vzniku vesmíru.
Nikto ich nepredpokladal a nikto nevie, kde sa vzali
Astronómovia sú zmätení z výskytu takých veľkých galaxií v tomto časovom období. Objavené galaxie sú skoro rovnako veľké ako Mliečna cesta. Okrem toho hviezdy, ktoré sa v galaxiách nachádzajú, sú nezvyčajne staré.
Nové objavy sú pre vedcov znepokojujúce, pretože sú v rozpore so všetkým, čo sa do dnešného dňa o ranej fáze vývoja vesmíru predpokladalo. Galaxie, ktoré v tomto období existovali, sa vedcom väčšinou zobrazujú modré, čo je farba typická pre mladé hviezdy. Tieto galaxie svietia načerveno.
„Mali sme konkrétnu predstavu o tom, aký typ galaxií sa v ranej fáze vývoja vesmíru vyskytuje. Boli malé a mladé,“ uviedol pre Space.com spoluautor štúdie Joel Leja.