Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Radka Klučárová TASR
17. februára 2023, 21:50
Čas čítania 1:26

Výpovede lekárov môžu byť opäť realitou. Podľa odborárov Hegerova vláda neplní sľuby

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Odborári naďalej trvajú na všetkých ôsmich požiadavkách memoranda a vyzývajú vládu, aby splnila, k čomu sa zaviazala.

Lekárske odborové združenie kritizuje vládu. Podľa združenia vláda neplní body vyplývajúce z memoranda, ktoré koncom minulého roka spoločne podpísali. Združenie pripomína, že naďalej trvá na všetkých ôsmich požiadavkách, a vyzýva vládu, aby splnila, k čomu sa zaviazala. Jeho zástupcovia o tom informovali na piatkovej tlačovej konferencii.


„Počas výpovedí lekárov vláda splnila len tri požiadavky z ôsmich, a to navýšila mzdy sestier a lekárov, zrušila zdaňovanie vzdelávania zdravotníkov a čiastočne zlepšila vzdelávanie mladých lekárov. Ostatné záväzky z memoranda si však dnes vláda opäť neplní a bez našich výpovedí sa opäť stretáme s ignoranciou,“ uviedol predseda LOZ Peter Visolajský.

Visolajský, Heger, lekári, zdravotníctvo
Zdroj: TASR/Martin Baumann


Pripomenul, že memorandum aj jeho termíny boli výsledkom vzájomnej dohody. O ďalších výpovediach lekárov zatiaľ odborári nehovoria, upozorňujú však, že ak vláda nezačne konať alebo požiadavky nesplní, budú musieť reagovať.

Od dohody uplynuli takmer tri mesiace, vláda však svoje sľuby stále nesplnila

Združenie upozornilo, že napriek navýšeniu rozpočtu pre zdravotníctvo nemocnice hlásia, že im dané peniaze poisťovne neposkytli. Kritizujú aj to, že na oddlženie nemocníc bolo zatiaľ použitých len 258 miliónov eur. „Hoci má MZ SR na oddlženie k dispozícii viac ako 500 miliónov eur ešte od nástupu novej vlády,“ skonštatoval Visolajský.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Visolajský poukázal aj na pochybné firmy, ktoré sa na oddlžovaní „nabaľujú“. „Rovnako, vláda stále neprijala zákon ukladajúci poisťovniam povinnosť zaplatiť nemocniciam aspoň náklady za adekvátne poskytnutú liečbu,“ doplnil šéf odborárov.

Podľa nich vláda nesplnila svoje záväzky ani vo vzťahu k zavádzaniu DRG systému, neuzákonila minimálne normy na personálne zabezpečenie oddelení a nerieši ani problémy lekárskych fakúlt. „Posledné stretnutie predstaviteľov vlády s dekanmi lekárskych fakúlt bolo v novembri 2022 počas výpovedí lekárov,“ ozrejmil Visolajský.


Odborári poukázali aj na ignorovanie reformy vzdelávania lekárov, hoci vláda časť záväzkov splnila v novembri 2021. „Napríklad mladé lekárky na materskej či rodičovskej dovolenke sa stále nemôžu zúčastniť ani na teoretických kurzoch v rámci atestačného vzdelávania,“ upozornil šéf LOZ.


Nesplnený je podľa lekárskych odborárov aj bod týkajúci sa optimalizácie siete nemocníc, ktorým sa vláda zaviazala personálne a priestorovo zabezpečiť oddelenia a nemocnice, ktoré majú prevziať pacientov z tých zrušených. „Ministerstvo zdravotníctva dokonca čerpanie plánu obnovy na stavbu a rekonštrukciu obmedzilo len na nemocnice I. a II. typu, čo je v príkrom rozpore s proklamovanou snahou o centralizáciu výkonov,“ dodali.

Domov
Zdieľať
Diskusia