Starší 69-ročný útočník vraj názor na cudzincov zmenil po vlámaní v roku 2016.
Muž podozrivý zo zastrelenia troch Kurdov v Paríži pred vianočným víkendom povedal vyšetrovateľom, že v to piatkové ráno sa vydal do ulíc zabiť migrantov alebo cudzincov a potom si mienil vziať život. K cudzincom podľa vlastných slov cíti „patologickú“ nenávisť. V nedeľu o tom informovala parížska prokuratúra.
Muž vo veku 69 rokov zabil v piatok troch ľudí pred Kurdským kultúrnym centrom a zranil ďalšie tri osoby. Následne ho odzbrojila a premohla jedna zo zranených obetí, uviedli prokurátori.
Polícia ho na mieste zatkla a v sobotu ho odovzdala do rúk psychiatrov. Jeho meno úrady nezverejnili. Ak ho z psychiatrie prepustia, budú mu hroziť obvinenia z rasisticky motivovaných vrážd, pokusov o vraždy a násilia spáchaného strelnou zbraňou.
Obrat nastal v roku 2016 Prokuratúra v nedeľnom oznámení uviedla, že podľa podozrivého v ňom obrat nastal po vlámaní do jeho domu v roku 2016, keď sa „v ňom nenávisť voči cudzincom zmenila na úplne patologickú“.
Podozrivý povedal vyšetrovateľom, že v deň streľby sa najprv vybral so zbraňou na parížske predmestie Saint-Denis, kde chcel zabíjať cudzincov. Potom si to rozmyslel a išiel ku Kurdskému kultúrnemu centru v Paríži, ktoré sa nachádza blízko bydliska jeho rodičov.
Tam spustil paľbu na jednu ženu a dvoch mužov, potom vošiel do kaderníctva, vedeného Kurdmi, ktoré sa nachádzalo na druhej strane ulice. Tam začal strieľať na troch mužov. Jednému zo zranených mužov v kaderníctve sa podarilo útočníka zastaviť a zadržiavať až do príchodu polície.
Všetci ste moji nepriatelia, hovoril páchateľ Strelec vyšetrovateľom povedal, že svoje obete nepoznal, a všetkých „neeurópskych cudzincov“ označil za svojich nepriateľov.
Dvaja zo zranených boli aj v nedeľu stále hospitalizovaní so zraneniami nôh.
Vyšetrovatelia skúmajú mužov počítač a mobil, ale zatiaľ nenašli žiadne potvrdené prepojenia na extrémistickú ideológiu.
Príslušníci kurdskej menšiny vo Francúzsku a aktivisti proti rasizmu v sobotu spoločne demonštrovali, aby prejavili žiaľ a hnev. Toto zhromaždenia bolo prevažne pokojné, pochodujúci niesli portréty obetí.
Niektorí mladí ľudia hádzali predmety, podpaľovali autá aj smetné koše a polícia použila slzotvorný plyn na rozohnanie davu. Hovorca Kurdskej demokratickej rady vo Francúzsku povedal, že násilnosti sa začali po tom, čo sa objavilo auto s ľuďmi mávajúcimi tureckou vlajkou. Niektorí pochodujúci niesli vlajky kontroverznej Strany kurdských pracujúcich (PKK).