Prvýkrát by mal vzlietnuť už o rok.
Americké letectvo predstavilo svoj najnovší „neviditeľný“ bombardér. Ten bude mať názov B-21 Raider, píše CNN. Futuristicky vyzerajúci stroj vyrobila firma Northrop Grumman. Vývoj trval iba 7 rokov. Podľa Američanov je v súčasnosti vo finálnej montáži už niekoľko kusov, ktoré budú schopné vzlietnuť o rok.
B-21 je 6. generáciou vo svojej triede. Medzi 5. a 6. generáciou je pritom rozdiel 30 rokov. Tento typ bombardéra je charakteristický tým, že dokáže vniknúť nad nepriateľovo územie bez toho, aby ho spozorovala protivzdušná obrana či radary. Nové bombardéry môžu niesť jadrové i konvenčné zbrane a dajú sa použiť aj bez ľudskej posádky. Vo výrobe je v súčasnosti šesť týchto lietadiel. Vzdušné sily USA ich plánujú skonštruovať 100.
Podľa USA je, čo sa týka bombardéra B-21 Raider, schopná „držať krok“ už iba Čína. Tá údajne dokáže vyvinúť stroj s podobnými vlastnosťami. Rusko je vraj v oblasti vývoja letectva výrazne pozadu.
Jeden z najslávnejších momentov tohto typu stroja pochádza z akcie Doolittle. Jej autorom je plukovník James „Jimmy“ Doolittle. V roku 1942 totiž 80 letcov vzlietlo, aby bombardovali japonské sklady a vojenské objekty. Šlo o reakciu na útok na Pearl Harbor. Názov súčasného stroja Raider odkazuje na bojového ducha amerických letcov práve z čias Pearl Harbor. Tento názov uspel v konkurencii ďalších 2-tisíc návrhov.
Awesome video sent to me by an anonymous friend! pic.twitter.com/8VRClLZYmr
— Combat Learjet (@Combat_learjet) November 25, 2022
Počas letu do Japonska musel bombardér prekonať 650 míľ. Piloti pre veľkú vzdialenosť počítali s tým, že pre nedostatok paliva nebudú schopní vrátiť sa na lietadlovú loď. Preto sa po útoku posádka buď evakuovala v mori, alebo pristála v Číne a za pomoci miestnych sa dostali do bezpečia. Japonci údajne neskôr za pomoc Američanom popravili až 250-tisíc Číňanov.
Bombardér B-21 bol skonštruovaný tak, aby ho bolo možné rýchlo aktualizovať, „keď si to budú budúce hrozby vyžadovať“. Týmto spôsobom dokáže armáda predísť často zdĺhavej byrokracii. Tieto aktualizácie sa majú týkať prevažne softvéru.