Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Eduard Starkbauer TASR
26. novembra 2022 o 11:14
Čas čítania 0:42

Viac ako 25 % odpadu v slovenských uliciach tvoria cigaretové ohorky. Tieto obaly ich však doháňajú

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Na západnom Slovensku tvoria nedopalky až 35 % odpadu.

Vo voľne pohodenom odpade na Slovensku dominujú cigaretové ohorky a rôzne druhy plastov ako obaly od jogurtov, kozmetiky, fľaše od oleja či mlieka. Analýzu tzv. litteringu uskutočnila organizácia výrobcov Envi-Pak v rekordných 32 lokalitách.

Cigaretový odpad predstavuje celoštátne až 25,9 %, rôzne druhy plastov 21,5 % a vyše 12 % tvorí iný odpad ako papier, kov či bioodpad. Aj vďaka zavedeniu zálohovania poklesol počet nápojových plechoviek aj PET fliaš. Envi-Pak podľa Odpady-portálu túto jeseň odhalil, že podiel nápojových obalov klesol medziročne z 21 % na necelé 4 %.

Ohorok
Zdroj: Unsplash/Attila Lisinszky

Rekordný podiel cigaretového odpadu namerali na západnom Slovensku vrátane Bratislavy, kde predstavuje až 35,9 %. Na strednom aj východnom Slovensku litteringu dominujú rôzne druhy plastov (30,4 %, resp. 20 %).

Jednou zo zákonitostí znečisťovania je podľa Envi-Paku fakt, že ľudia skôr pustia z ruky odpad tam, kde sa už nachádza iný, „lebo veď jeden ohorok sa v kope iných stratí“. 

3. decembra 2024 o 17:00 Čas čítania 1:34 Telekom ide zelenou cestou: Od zbierania starých mobilov po výsadbu stromov Telekom ide zelenou cestou: Od zbierania starých mobilov po výsadbu stromov

„Zložitejšie je to s väčšími predmetmi, ktorých sa ľudia potrebujú zbaviť a nevyužijú legálnu cestu na zberný dvor. Radšej si dajú tú námahu odviesť nepotrebné veci do lesa alebo na čiernu skládku, akých je na Slovensku evidovaných okolo 8-tisíc.“

Domov
Zdieľať
Diskusia