Na západnom Slovensku tvoria nedopalky až 35 % odpadu.
Vo voľne pohodenom odpade na Slovensku dominujú cigaretové ohorky a rôzne druhy plastov ako obaly od jogurtov, kozmetiky, fľaše od oleja či mlieka. Analýzu tzv. litteringu uskutočnila organizácia výrobcov Envi-Pak v rekordných 32 lokalitách.
Cigaretový odpad predstavuje celoštátne až 25,9 %, rôzne druhy plastov 21,5 % a vyše 12 % tvorí iný odpad ako papier, kov či bioodpad. Aj vďaka zavedeniu zálohovania poklesol počet nápojových plechoviek aj PET fliaš. Envi-Pak podľa Odpady-portálu túto jeseň odhalil, že podiel nápojových obalov klesol medziročne z 21 % na necelé 4 %.
Rekordný podiel cigaretového odpadu namerali na západnom Slovensku vrátane Bratislavy, kde predstavuje až 35,9 %. Na strednom aj východnom Slovensku litteringu dominujú rôzne druhy plastov (30,4 %, resp. 20 %).
Jednou zo zákonitostí znečisťovania je podľa Envi-Paku fakt, že ľudia skôr pustia z ruky odpad tam, kde sa už nachádza iný, „lebo veď jeden ohorok sa v kope iných stratí“.
„Zložitejšie je to s väčšími predmetmi, ktorých sa ľudia potrebujú zbaviť a nevyužijú legálnu cestu na zberný dvor. Radšej si dajú tú námahu odviesť nepotrebné veci do lesa alebo na čiernu skládku, akých je na Slovensku evidovaných okolo 8-tisíc.“