„Deje sa tá istá vec s volebnými podvodmi ako v roku 2020???“ napísal Trump v príspevku na sieti Truth Social. Využíva izolované incidenty a technické problémy.
Bývalý americký prezident Donald Trump na sociálnych sieťach zverejnil nepodložené tvrdenia o tom, že v utorňajších voľbách do Kongresu USA možno dochádza k podvodom. Informovali o tom stanice CNN a NBC News.
„Deje sa tá istá vec s volebnými podvodmi ako v roku 2020???“ napísal Trump v príspevku na sieti Truth Social. Narážal na prezidentské voľby spred dvoch rokov, v ktorých zvíťazil súčasný šéf Bieleho domu Joe Biden, čo Trump doposiaľ odmieta uznať s odkazom na údajné – nikdy nedokázané – volebné podvody.
Podľa NBC News Trump pri svojich nových tvrdeniach o údajných podvodoch využil lokálne, izolované incidenty a technické problémy, ku ktorým došlo počas utorkových volieb v štátoch Arizona, Michigan či Pensylvánia.
Obvinil napríklad demokratov v Arizone, že zámerne spôsobili problémy s automatmi používanými na rátanie hlasov a že zinscenovali dlhé rady pred miestnosťami v niektorých tradične republikánskych obvodoch. Miestne úrady Trumpove tvrdenia rozhodne popreli.
„Snažia sa ukradnúť voľby za pomoci nefunkčných automatov a zdržovania. Nedovoľme to!“ napísal Trump.
Proti exprezidentovým obvineniam z podvodných praktík sa dôkazne ohradila napríklad Jocelyn Bensonová, štátna tajomníčka štátu Michigan zodpovedná za priebeh hlasovania: „Nie je to pravda. Prosím, nerozširujte lži s cieľom roznecovať alebo nabádať k politicky motivovanému násiliu v našom štáte. Ani nikde inde. Ďakujem,“ napísala Bensonová.
Výsledky sú zatiaľ veľmi tesné
Podľa prognóz stanice CNN majú zatiaľ viac kresiel v Snemovni istých republikáni, a to 190. Stále sú však pomerne ďaleko od väčšiny, ktorá predstavuje minimálne 218 kongresmanov. Demokrati majú zatiaľ 167 kresiel.
V 100-člennom Senáte sú sily oboch strán aktuálne úplne vyrovnané v pomere 46 : 46, pričom na väčšinu je potrebných minimálne 51 kresiel. Žiadnej zo strán sa pritom zatiaľ nepodarilo získať senátorské kreslo, ktoré doposiaľ zastával druhý tábor.
Viacero kľúčových senátnych súbojov, napríklad v štátoch Georgia a Pensylvánia, je pritom stále takých tesných, že zatiaľ nie je vôbec jasné, kto z nich zvíťazí.
Podľa správ amerických médií sa v kongresových voľbách zrejme nečrtá výrazné víťazstvo republikánov, v ktoré mnohí z nich dúfali.
Demokrati získali kľúčové posty
Demokrati amerického prezidenta Joa Bidena obhájili posty guvernérov v dôležitých štátoch New York, Kalifornia a Pensylvánia. Vyplýva to z prognóz vplyvných amerických médií, informuje agentúra AFP.
V New Yorku si zaistila znovuzvolenie demokratická kandidátka, vôbec prvá žena na poste newyorskej guvernérky Kathy Hochulová. Podarilo sa jej poraziť silného republikánskeho vyzývateľa Leeho Zeldina, spojenca exprezidenta USA Donalda Trumpa.
Ďalší mandát si zaistil aj demokratický guvernér najľudnatejšieho štátu USA – Kalifornie – Gavin Newsom, ktorý porazil republikánskeho súpera Briana Dahleho s vysokým, vyše 20-percentným náskokom.
Veľkú radosť mali demokrati aj z víťazstva svojho kandidáta Josha Shapira v súboji o post guvernéra v Pensylvánii, patriacej medzi štáty, ktoré majú kľúčový význam pre víťazstvo vo voľbách do Kongresu. Shapiro s vyše 10-percentným náskokom porazil príslušníka krajne pravicového krídla Republikánskej strany Douga Mastriana.