Súčasná úroveň opatrení by podľa odborníkov nemala viesť k žiadnemu poklesu emisií a globálna teplota by mala vzrásť o ničivých 2,5 °C.
V novej správe Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) sa uvádza, že posledných osem rokov bolo najteplejších v histórii merania, čo naznačuje, že svet sa dostal do hlbokej klimatickej krízy. Dohodnutá maximálna hranica oteplenia o 1,5 stupňa je „na dosah ruky“, interpretuje správu portál The Guardian.
Rekordne vysoké hodnoty skleníkových plynov v atmosfére spôsobujú, že hladina morí a topenie ľadovcov dosahujú nové maximá. Táto veta zaznela v úvodný deň klimatického samitu OSN Cop27 v Egypte. Generálny tajomník OSN varoval, že naša planéta je „na ceste k dosiahnutiu zlomových bodov, ktoré spôsobia nezvratný klimatický chaos“.
WMO odhaduje, že priemerná globálna teplota v roku 2022 bude približne o 1,15 °C vyššia ako priemer v rokoch 1850 až 1900.
Cieľ Parížskej dohody je už nedosiahnuteľný
„Oxid uhličitý, metán a oxid dusný dosahujú v atmosfére rekordné hodnoty. Ročný nárast metánu, silného skleníkového plynu, bol najvyšší v histórii,“ píše sa v správe. „Hladina morí v súčasnosti stúpa dvakrát rýchlejšie ako pred 30 rokmi a oceány sú teplejšie ako kedykoľvek predtým. Plocha morského ľadu v Antarktíde klesla na najnižšiu zaznamenanú úroveň.“
Generálny tajomník WMO Petteri Taala sa vyjadril, že „v súčasnosti máme v atmosfére takú vysokú úroveň CO2, že nižší cieľ 1,5 °C z Parížskej dohody je sotva dosiahnuteľný“. Súčasná úroveň opatrení by podľa odborníkov nemala viesť k žiadnemu poklesu emisií a globálna teplota by mala vzrásť o ničivých 2,5 °C.
Extrémne výkyvy počasia už trápia takmer celú zemeguľu. Čína zažila najdlhšiu vlnu horúčav v histórii, v Spojenom kráľovstve prvýkrát prekročila teplota 40 °C a európske rieky vrátane Rýna, Loiry aj Dunaja klesli na kriticky nízku úroveň.