Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tímea Krauszová
17. októbra 2022 o 8:37
Čas čítania 1:02

Vakcínu proti rakovine by mohli predstaviť do roku 2030, tvrdia to zakladatelia BioNTechu

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Vakcínu proti rakovine by mohli predstaviť do roku 2030, tvrdia to zakladatelia BioNTechu
Zdroj: TASR/DPA

Úspech s covidovou vakcínou prináša novú nádej: čoskoro možno rovnakú technológiu použijeme aj na boj s niektorými druhmi rakoviny.

Vakcíny proti rakovine by mohli byť dostupné pre verejnosť koncom tohto desaťročia. Povedali to zakladatelia BioNTechu, biotechnologická firma, ktorá sa zameriava na vývoj nových liečiv a vakcín založených na mRNA. Vedie ju manželský pár Uğur Şahin a Özlem Türeciová a zaznamenali obrovský úspech pri vývoji vakcíny proti covidu.

Vravia, že práve princíp, ktorý využili v spolupráci s firmou Pfizer na vývoj vakcíny proti covidu, im dopomohol k objavom, ktoré môžu priniesť ovocie v boji proti rakovine.

1. mája 2022 o 14:30 Čas čítania 10:33 Jakuba pripravila rakovina o semenníky: Keby bola osveta o preventívkach väčšia, nemusel som takto dopadnúť (Rozhovor) Jakuba pripravila rakovina o semenníky: Keby bola osveta o preventívkach väčšia, nemusel som takto dopadnúť (Rozhovor)

Vakcínou proti rakovine

Profesorka Türeciová v rozhovore pre BBC vysvetlila, že technológia covidovej vakcíny by mohla byť použitá na vyvolanie imunitnej reakcie proti rakovinovým bunkám. Sahin dodal, že vakcíny by mohli byť dostupné do roku 2030. 

Vedci vysvetlili, že v princípe mRNA vakcíny namiesto toho, aby obsahovali samotné vírusy, obsahujú genetickú informáciu (mRNA) s návodom, ako vytvárať kópie antigénov či spike proteínov. Tie sú súčasťou koronavírusu. Vakcína teda dáva telu pokyn vytvárať tieto proteíny, imunitný systém sa ich naučí rozoznávať a potom ich vie cielene vyhľadávať a ničiť. Veria, že podobne by mohol imunitný systém vyhľadávať a ničiť rakovinové bunky.

V spoločnosti BioNTech už na týchto vakcínach pracovali pred pandémiou, no počas nej sa sústredili na vývoj covidovej vakcíny. Momentálne majú niekoľko protirakovinových vakcín v štádiu klinických testov. Chceli by vakcínami bojovať proti rakovine hrubého čreva, proti melanómom a aj ďalším druhom rakoviny.

Vývoj vakcíny je však zložitý, keďže v prípade rakovinových buniek, ktoré tvoria tumory, sa v nich nachádzajú rôzne proteíny a je náročné vytvoriť jedno očkovanie, ktoré by vyvolalo správnu reakciu na všetky rakovinové tkanivá a zároveň by nezasiahla aj zdravé tkanivo naokolo.

Domov
Zdieľať
Diskusia