Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Tereza Patočková Tímea Krauszová TASR
22. septembra 2022, 12:27
Čas čítania 1:19

Iránky si strihajú vlasy a pália šatky, vláda obmedzuje internet. Pri demonštráciách za ženské práva zomrelo najmenej 31 ľudí

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Iránky si strihajú vlasy a pália šatky, vláda obmedzuje internet. Pri demonštráciách za ženské práva zomrelo najmenej 31 ľudí
Zdroj: Wikimedia Commons/Darafsh

Podľa svedkov a niektorých videozáznamov polícia strhávala demonštrantov na zem, bila ich obuškami a strieľala ich smerom. Smrť Mahsy Amíníovej vzbudila medzinárodnú pozornosť a stala sa symbolom reštriktívneho a násilného zaobchádzania so ženami.

Protivládne protesty, ktoré v Iráne vypukli po smrti 22-ročnej Mahsy Amíníovej, sa podľa svedkov, videí na sociálnych sieťach a skupín na ochranu ľudských práv stupňujú. Desiatky miest sa zmietajú v nepokojoch, ktoré úrady potláčajú, informuje The New York Times.

Desiatky mŕtvych

Protesty sú jedným z najväčších prejavov odporu proti vláde islamskej republiky za posledných niekoľko rokov a prichádzajú v čase, keď je iránsky prezident Ebráhím Raísí v New Yorku na Valnom zhromaždení OSN. Pri zásahu iránskych bezpečnostných síl prišlo o život najmenej 31 civilistov, uviedla mimovládna organizácia Iran Human Rights so sídlom v nórskom hlavnom meste Oslo. „Ľud Iránu vyšiel do ulíc, aby dosiahol svoje základné práva a ľudskú dôstojnosť... a vláda odpovedá na jeho pokojný protest guľkami,“ píše sa vo vyhlásení IHR.

Protestujúci podľa ľudskoprávnych skupín vyzývajú na ukončenie vlády a skandovali napríklad „Mulláhovia, odíďte“, „Nechceme islamskú republiku“ alebo „Smrť najvyššiemu vodcovi“. Ženy na protest pálili svoje hidžáby. Podľa zákona ich ženy od pubertálneho veku nosiť musia.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

Protesty na príkaz vlády potláčajú bezpečnostné sily vrátane policajtov a vojakov v civile. Vo štvrtiach, kde sa zhromažďovali demonštranti, prerušili internetové a mobilné spojenie, od stredy v krajine obmedzili aj prístup na Instagram. K protestom sa online pripojilo obrovské množstvo ľudí, boj podporuje aj Bella Hadid. Moslimky a Iránky po celom svete si na sociálnych sieťach na znak odporu strhávajú šatku a strihajú vlasy.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bella 🦋 (@bellahadid)

Protesty vypukli minulý týždeň po úmrtí mladej ženy, ktorú teheránska mravnostná polícia zatkla na základe obvinenia za údajné porušenie pravidiel obliekania. Podľa aktivistov bola mladá žena príslušníkmi mravnostnej polície bitá do hlavy obuškom a hlavu jej udreli o kapotu vozidla. Podľa miestnych úradov však zomrela prirodzenou smrťou. Amíníová zomrela po troch dňoch v kóme v nemocnici, jej smrť úrady oznámili minulý piatok.

Domov
Zdieľať
Diskusia