Vladimir Putin sa snaží vydierať Západ jadrovým útokom, hovorí politológ a historik Juraj Marušiak.
Ruský prezident Vladimír Putin sa v stredu prihovoril v prejave prvýkrát od konca februára, keď spustil inváziu na Ukrajinu. Vybrali sme najdôležitejšie časti jeho prejavu a rozobrali ich s odborníkom.
Putin oznámil čiastočnú mobilizáciu, kývol na pseudoreferendá v štyroch ukrajinských regiónoch a Západu (opäť) hrozil jadrovými zbraňami.
Historik a politológ Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied tvrdí, že prejav Vladimira Putina je dôkazom, ako je Kremeľ zaskočený z intenzívnej protiofenzívy Ukrajiny. „Je evidentné, že Vladimir Putin ukrajinskú protiofenzívu nečakal a v reakcii na ňu zintenzívni boje,“ hovorí odborník, ktorý sa na Rusko zameriava v svojich štúdiách.
- Čo sa dá z Putinovho prejavu vyčítať medzi riadkami.
- Čo si politológ a historik Marušiak myslí o „čiastočnej mobilizácii“.
- Prečo sa Putin zatiaľ nerozhodol vyhlásiť všeobecnú mobilizáciu.
- Ako máme brať vyhrážky jadrovými útokmi.
- Či sa pokúsi Kremeľ odrezať časti ukrajinského územia podobne ako v prípade Krymu v roku 2014.
- Ako reaguje Západ a Čína.
Čo znamená čiastočná mobilizácia?
Ruský prezident vyhlásil čiastočnú vojenskú mobilizáciu v celej krajine s platnosťou od dnešného dňa. „Brannej povinnosti budú podliehať len občania, ktorí sú momentálne v zálohe, a predovšetkým tí, ktorí slúžili v ozbrojených silách a majú určitú vojenskú špecializáciu a relevantné skúsenosti,“ vysvetlil Putin v príhovore.
Podľa Marušiaka sa o mobilizácii hovorí už veľmi dlho, zároveň už čiastočne mimo zraku verejnosti prebiehala. „Takáto mobilizácia prebiehala vo vzdialenejších a periférnejších regiónoch. Teraz ide o otvorené vyhlásenie mobilizácie,“ hovorí odborník. Upozorňuje, že zatiaľ nejde o všeobecnú mobilizáciu, aj keď Štátna duma prijala zákony, ktorými sa pripravuje na takúto možnosť.