Pohreb Alžbety II. sa zrejme zaradí medzi najsledovanejšie prenosy storočia, odhadovali sa 4,1 miliardy divákov.
Sledovanie dňa poslednej rozlúčky so zosnulou britskou kráľovnou Alžbetou II. naživo sme ukončili.
19:24 – Británia sa rozlúčila so svojou najdlhšie vládnucou panovníčkou. Posledný obrad je už súkromný čisto s rodinou zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. Nebude prístupný verejnosti ani televíznym kamerám. Podrobnosti tohto súkromného obradu, ktorý sa má začať o 20.30 h SELČ, Buckinghamský palác nezverejnil s vysvetlením, že ide o „hlboko osobnú rodinnú udalosť“.
18:15 – Rakvu s pozostatkami zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. spustili do kráľovskej hrobky na hrade Windsor. Windsorský dekan pri tom čítal 103. žalm. Kráľovnej boli ešte predtým naposledy odobraté žezlo a koruna. Následne prečítali všetky tituly kráľovnej a naposledy na jej počesť zazneli zvuky gájd. Zosnulú kráľovnú uložili na miesto posledného odpočinku po boku jej manžela princa Philipa. (TASR)
18:00 – Zuzana Čaputová reaguje na chybu, ktorej sa dopustili svetové tlačové agentúry, keď šírili správu, že na pohrebe Alžbety II. bol aj „prezident SR Juraj Rizman a jeho delegácia“. Prezidentka s humorom komentuje, že svojmu partnerovi k novému postu gratuluje. „Je to neľahká funkcia pre ženu, nieto ešte pre muža,“ napísala žartovne.
17:21 – V Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor sa začal obrad rozžehnania. Neskôr bude nasledovať súkromný obrad v Pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI., počas ktorého zosnulú kráľovnú uložia na miesto posledného odpočinku po boku jej manžela princa Philipa, ktorý zomrel vlani.
Obrad rozžehnania s telom povedie windsorský dekan, ktorý prečíta prvý až siedmy verš z 21. kapitoly Zjavenia svätého Jána. Túto pasáž čítali aj na pohreboch kráľa Juraja V. v roku 1936, jeho manželky Márie v roku 1953 a aj v roku 1952 na pohrebe Juraja VI. – otca Alžbety II.
Priebeh tohto obradu prediskutovali s kráľovnou Alžbetou II. už dávnejšie. Veľkú časť hudobného sprievodu skomponoval sir William Harris, ktorý bol organistom v Kaplnke svätého Juraja v rokoch 1933 až 1961 a údajne budúcu kráľovnú ešte ako dieťa naučil hrať na klavíri. Okrem toho zaznie aj Ruský kondak za zosnulých, ktorý spievali aj na pohrebe princa Philipa. (TASR)
17:06 – Slávnostný sprievod dorazil na hrad Windsor, kde sa onedlho začne konať obrad rozžehnania v Kaplnke svätého Juraja. Pred kaplnkou očakávali procesiu s telom kráľovnej aj jej milované psy plemena korgi. Muick a Sandy sú poslední dvaja z radu viac ako 30 korgiov, ktoré kráľovná za života vlastnila. (BBC)
The Queen’s corgis, Muick and Sandy, sit in the forecourt of Windsor Castle to greet Her Majesty. pic.twitter.com/H02sPv17mY
— Royal Central (@RoyalCentral) September 19, 2022
16:59 – Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva zdieľalo vzácnu fotografiu oddychujúcich členov čestnej stráže londýnskeho Toweru známej ako Beefeater počas pauzy medzi strážením rakvy s telom kráľovnej Alžbety II. Pri truhle s jej veličenstvom mali sústavné 24-hodinové služby bez prestávky.
The UK Armed Forces are continuing to honour their Commander-in-Chief of 70 years, Her Majesty The Queen, as they stand vigil alongside The King's Body Guard. pic.twitter.com/1iJi4xGGbJ
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) September 18, 2022
15:48 – Rakvu vezú približne 30 kilometrov na pohrebnom vozidle do hradu Windsor, ktorý mala kráľovná v obľube. Po trase stoja tisícky ľudí, a to aj mimo centra Londýna. (TASR)
15:11 – Z Hyde Parku pri Wellingtonovom oblúku vypálilo Kráľovské jazdecké delostrelectvo čestné salvy. Rakvu aktuálne prevážajú na hrad Windsor, kde sa bude v Kaplnke svätého Juraja konať o 16.00 h (17.00 h nášho času) obrad rozžehnania za účasti asi 800 hostí.
14:53 – Prezidentka Zuzana Čaputová vzdala úctu kráľovnej Alžbete II. a jej odkazu. Hovorí o nej ako o neustálej inšpirácii pre každého lídra. Uviedla to na sociálnej sieti po štátnom pohrebe kráľovnej, na ktorom sa zúčastnila. „Novému britskému kráľovi som osobne v mene všetkých občanov Slovenskej republiky vyjadrila úprimnú sústrasť,“ dodala.
Paying respect to #QueenElizabethII and her legacy, a continued inspiration for any leader. pic.twitter.com/VGLu6OOsID
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) September 19, 2022
14:19 – Vo svetových tlačových agentúrach sa šíri chybná informácia, že prezidentom Slovenska je Juraj Rizman, partner Zuzany Čaputovej. Komentáre k fotografiám, ktoré zachytávali slovenskú delegáciu, obsahovali zmienku len o „prezidentovi SR Jurajovi Rizmanovi“ a jeho delegácii. Meno Zuzany Čaputovej sa pritom vo fotobanke nikde nespomína. Chybné mená zostali na webových stránkach agentúr niekoľko desiatok minút.
13:57 – Sprievod sa presúva ulicami Londýna. Aj tie najrušnejšie ulice hlavného mesta počas procesie stíchli, davy ľudí v tichosti sledujú sprievod s truhlou a vzdávajú úctu kráľovnej. Lafeta, na ktorej sa presúva rakva, prešla aj okolo bronzových sôch, ktoré kráľovná odhalila na počesť oboch svojich rodičov. (BBC)
13:18 – Slávnostná procesia sa po bohoslužbe presúva aj s truhlou z Westminsterského opátstva k Wellingtonovmu víťaznému oblúku za zvukov zvona Big Ben. Zvoniť budú symbolicky 96-krát, čo odkazuje na počet rokov, koľkých sa Alžbeta II. dožila. Na truhle sa nachádza aj ručne písaný odkaz Karolom III.: „V láskyplnej a oddanej pamäti. Charles R.“ (BBC)
13:11 – Bohoslužbu ukončilo dvojminútové ticho, ktoré sa držalo v celej Británii. Po ňom odohrali už pozmenenú hymnu, v ktorej sa spievalo Boh ochraňuj kráľa. (BBC)
12:57 – Kráľovná Alžbeta II. v deň svojich 21. narodenín slávnostne vyhlásila, že bude oddane slúžiť krajine a Commonwealthu. Canterburský arcibiskup Justin Welby vo svojej kázni na kráľovninom pohrebe v tejto súvislosti uviedol, že len zriedka býva takýto sľub tak dobre dodržaný.
Tých, ktorí slúžia, budú podľa jeho slov milovať a pamätať si ich, zatiaľ čo na tých, ktorí sa držia moci a výsad, sa už dávno zabudlo. Welby zároveň vyzdvihol Alžbetinu službu obyvateľom Spojeného kráľovstva i Spoločenstva národov (Commonwealthu). (TASR)
12:38 – Z Evanjelia podľa sv. Jána počas pohrebu čítala britská premiérka Liz Trussová. Ďalšie čítanie z Prvého listu apoštola Pavla Korintským predniesla generálna tajomníčka Commonwealthu Patricia Scotlandová. (TASR)
12:21 – Vo Westminsterskom opátstve vedie bohoslužbu za Alžbetu II. westminsterský dekan David Hoyle. „S vďačnosťou spomíname na jej neochvejnú oddanosť k jej poslaniu kráľovnej a hlavy Commonwealthu počas mnohých rokov,“ povedal dekan. Pripomenul aj kráľovninu lásku k svojej rodine. Na pohrebe je prítomných približne 2 000 pozvaných hostí vrátane šéfov štátov a vlád a členov kráľovských rodín z celého sveta.
12:09 – Za rakvou kráľovnej Alžbety II. kráčali za zvuku bubnov a gájd jej najbližší príbuzní vrátane jej najstaršieho syna kráľa Karola III. a jeho súrodencov princeznej Anne a princov Andrewa a Edwarda. (TASR)
12:00 – Oficiálne sa začal obrad spojený so štátnym pohrebom zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. Trvať by mal hodinu. Rakvu kráľovnej naložili na lafetu. Na urne je položená koruna, jablko a žezlo.
11:45 – Pohreb kráľovnej Alžbety II. sa zrejme stane jedným z najsledovanejších prenosov storočia, sledovanosťou pravdepodobne prekoná aj kráľovské svadby. Odhaduje sa, že poslednú rozlúčku s kráľovnou bude sledovať rekordných 4,1 miliardy televíznych a internetových divákov po celom svete. (El Mundo)
11:18 – Na miesto obradu do Westminsterského opátstva postupne prichádzajú svetoví lídri, medzi nimi americký prezident Joe Biden s manželkou, francúzsky prezident Emmanuel Macron s manželkou či krajne pravicový brazílsky prezident Jair Bolsonaro.
Ten v Brazílii vyhlásil pre úmrtie kráľovnej tri dni smútku. Odborníci však upozorňujú, že Brazília a Británia historicky nemajú silné väzby a tento krok môže súvisieť s prezidentskými voľbami, ktoré sa v Brazílii konajú na budúci mesiac. (BBC)
11:09 – Medzi prvými významnými tvárami, ktoré sa pripojili ku kongregácii, boli Michael a Carole Middletonovci, starí rodičia princa Georgea, ako aj mnohí členovia vlády a iní vysokí politici. (Sky News)
11:01 – Parížska stanica metra s názvom George V (Juraja V.) na bulvári Champs-Élysées ponesie počas pohrebu na jeden deň meno zosnulej britskej panovníčky Alžbety II., oznámil francúzsky dopravný podnik RATP.
Vo Francúzsku je však tento krok sčasti kritizovaný. Niektorí používatelia sociálnych sietí vyjadrili nespokojnosť s tým, že k takejto zmene prišlo práve vo Francúzsku, iní sa zase pýtali, či takéto opatrenia nezvýšia ceny cestovných lístkov. (TASR)
10:25 – Na pohrebe sa zúčastnia aj kráľovnine pravnúčatá – druhý nástupca na britský trón George (9 rokov) a tretia v poradí princezná Charlotte (7 rokov). Budú kráčať aj v sprievode za rakvou kráľovnej, keď ju budú viezť na delovej lafete. V sprievode sa bude nachádzať aj nový kráľ Karol III. a jeho synovia princ William a princ Harry. (BBC)
9:52 – Ako posledná z radov verejnosti vzdala poctu zosnulej britskej kráľovnej pri jej rakve vo Westminsterskej sále v Londýne občianka Chrissy Heereyová. Potom sálu zatvorili, aby rakvu pripravili na prevoz do Westminsterského opátstva.
Alžbeta II. bola „obdivuhodná dáma, ktorá nikdy nebude nahradená“, povedala Heereyová o kráľovnej. V dlhom rade si vystála niekoľko hodín, napriek tomu ešte zostane vo štvrti Westminster, aby mohla sledovať smútočný sprievod a pohreb kráľovnej, ktoré sa budú prenášať na veľkoplošné obrazovky. (TASR)
Chrissy Heerey was the last person in the queue to see the Queen lying in state.
— Sky News (@SkyNews) September 19, 2022
She is currently serving with the Royal Air Force and says it was "an honour" to pay her respects one last time.https://t.co/8AFWhoEwDApic.twitter.com/NPxtrEQdwS
8:36 – Na obrade vystúpi aj Alžbetin osobný hráč na gajdách. Išlo o jedno z jej osobných želaní, čo sa týka podoby svojho pohrebu. Jej želanie sa týkalo aj miesta pohrebu, ktorým je Westminsterské opátstvo, kde si v roku 1947 vzala za manžela princa Philipa. (Daily Mail)
7:33 – Dnes sú v Británii pre pohreb kráľovnej zatvorené viaceré podniky. Medzi nimi aj známe siete ako Ikea, Apple či Primark. V prevádzke nebude ani pošta a väčšinu reštaurácií a supermarketov otvoria až poobede.
Niektoré veľké siete krčiem, naopak, otvárajú už skôr ako obvykle a budú cez televíziu púšťať obrad naživo. Na poludnie budú dodržiavať dvojminútové ticho, aby si tak uctili pamiatku kráľovnej. (BBC)
A rainbow over a sunlit Westminster Abbey the night before Elizabeth’s funeral ❤️ 🇬🇧 pic.twitter.com/N02K1cQH7u
— James Longman (@JamesAALongman) September 18, 2022
7:15 – Štátny pohreb sa bude konať podľa prísneho protokolu. Zúčastní sa na ňom asi 2 000 pozvaných smútočných hostí vrátane členov európskych kráľovských rodín, zástupcov krajín Commonwealthu a svetových politických lídrov.
Pozvaný je aj americký prezident Joe Biden s manželkou, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová či francúzsky prezident Emmanuel Macron. Pozvaní neboli zástupcovia Sýrie, Venezuely a Afganistanu, keďže Británia nemá s týmito krajinami diplomatické styky.
Britská kráľovská rodina takisto nepozvala nikoho z Ruska, Bieloruska a Mjanmarska. Podľa tradície bývajú pozvaní aj všetci žijúci bývalí prezidenti USA, v tomto prípade to tak však nebude. Buckinghamský palác to zdôvodnil nedostatkom miesta vo Westminsterskom opátstve. (TASR)
7:00 – Slovensko bude na pohrebe kráľovnej zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová s partnerom Jurajom Rizmanom. Do Británie odletela ešte v nedeľu. Z Londýna odlieta do New Yorku, kde v utorok vystúpi na Valnom zhromaždení OSN. (Prezidentská kancelária)
0:25 – Kráľ Karol III. v nedeľu v záverečnom posolstve pred štátnym pohrebom svojej matky kráľovnej Alžbety II. poďakoval verejnosti za podporu, ktorú prejavila smútiacej britskej kráľovskej rodine.
„Všetci sa pripravujeme na poslednú rozlúčku, a ja by som chcel jednoducho využiť túto príležitosť a poďakovať sa nespočetnému množstvu ľudí, ktorí boli obrovskou podporou a útechou mojej rodine aj mne v tomto čase smútku,“ povedal.
Podľa kráľových slov on sám aj kráľovná manželka Kamila boli „hlboko dotknutí“ prejavmi sústrasti a podpory z Británie aj z celého sveta. Británia si v nedeľu večer minútou ticha pripomenula zosnulú kráľovnú Alžbetu II. Začiatok i koniec celoštátnej spomienky oznámil zvon z veže Big Ben na severnom konci Westminsterského paláca, okolo ktorého sa zhromaždil dav ľudí. (TASR)