Dvaja strážnici skončili po konfrontácii s Rusmi a Ukrajincom v nemocnici.
Albánske ministerstvo obrany v sobotu večer uviedlo, že dvaja albánski vojaci utrpeli zranenie pri pokuse zastaviť tri osoby s ruským a ukrajinským pasom, ktoré sa pokúšali dostať do vojenského závodu v strednom Albánsku. Albánsko je pritom členom NATO od roku 2009.
„Vojaci, ktorí továreň strážili, reagovali okamžite, no v snahe zastaviť troch cudzích štátnych príslušníkov boli dvaja naši vojaci zranení,“ uviedlo ministerstvo s tým, že vojaci sú v stabilizovanom stave a traja cudzí štátni príslušníci boli zadržaní. Albánsky premiér Edi Rama uviedol, že tieto tri osoby sú podozrivé zo špionáže.
#BREAKING: Reports: 3 Russians tried to infiltrate military plant in Albania, 2 caught and one was shot. Albanian soldiers hurt with "chemicals" thrown at them pic.twitter.com/4FpKmVUHAP
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) August 20, 2022
Ministerstvo obrany informovalo, že jeden zo zatknutých, identifikovaný iba ako ruský štátny príslušník M. Z. vo veku 24 rokov, vstúpil do areálu vojenského závodu v Gramshi a pokúšal sa fotografovať. Pri pokuse o útek použil proti vojakom paralyzujúci sprej, ktorý im nastriekal do tváre. Obaja vojaci museli byť prevezení do nemocnice, kde ich ošetrili.
V blízkosti vojenského objektu Albánci zatkli ďalšie dve osoby – Rusku identifikovanú ako S. T. vo veku 33 rokov a Ukrajinca s iniciálkami F. A. vo veku 25 rokov.
Počas letných prázdnin navštevuje Albánsko veľa ruských a ukrajinských turistov. Vojenská základňa Gramsh je však od pobrežia vzdialená viac ako 70 kilometrov, a tak je málo pravdepodobné, že mohlo ísť o turistov, ktorí iba zablúdili.
Počas komunizmu sa v továrni Gramsh vyrábali útočné pušky typu AK-47. Podľa webovej stránky ministerstva v súčasnosti závod poskytuje výrobné služby pre obranný priemysel.
One of the detained Russians in Albania is Svetlana Timofeeva. She has an interesting travel history: border crossings show she traveled many times in the company of "photographers" - at least one of whom was arrested this January in Egypt, and had to be saved by @mfa_russia. https://t.co/CkbKqam6xm
— Christo Grozev (@christogrozev) August 20, 2022
Investigatívny reportér Christo Grozev z projektu Bellingcat na Twitteri informoval, že medzi zadržanými osobami je Svetlana Timofejeva, ktorá podľa neho pravidelne cestuje po svete v spoločnosti ruských „fotografov“.
Kremeľ v minulosti často používal fotografov a reportérov ako krytie pre svojich agentov spravodajských služieb pôsobiacich v rôznych krajinách. „Mimochodom, jedna z kurátoriek [ruskej tajnej služby] FSB, ktorá šéfovala aktivitám na Ukrajine bola blogerka fotografka,“ konštatuje Grozev v príspevku.
Podľa neho môže naozaj ísť o „nevinný kolektív fotografov“, ktorí cestujú po svete, alebo slúži fotografovanie ako krytie pre „spravodajské aktivity“. „Spĺňa to ciele: popierateľné (až do momentu, kým nenastriekaš peprák na strážnikov) a už sa to stalo v minulosti,“ uzatvára Grozev.