Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Viktor Kniš TASR
28. júla 2022, 17:32
Čas čítania 1:05

Dostupnosť interrupcií na Slovensku je zlá, ukázal prieskum: niektoré ženy pili alkohol a skákali zo schodov, aby potratili

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Slovensko sa v európskom rebríčku dostupnosti interrupcie radí na 43. miesto z 52 krajín.

Najhoršia dostupnosť interrupcií na Slovensku je v Prešovskom a Žilinskom kraji. Výskum mimovládnej organizácie Možnosť voľby zároveň ukázal, že približne tretina zo 70 mapovaných zariadení na Slovensku odmieta poskytnúť interrupciu. 

Na štvrtkovom brífingu na to upozornila výskumníčka rodovej rovnosti z organizácie Barbora Holubová.


„Patríme k najhorším krajinám v Európe. Kým iné krajiny sa uberajú cestou odstraňovania prekážok a vylepšovania legislatívy, na Slovensku ideme opačným smerom,“ uviedla riaditeľka organizácie Adriana Mesochoritisová. Doplnila, že Slovensko sa v európskom rebríčku dostupnosti interrupcie radí na 43. miesto z 52 krajín. Medzi najčastejšie dôvody odmietnutia interrupcie napríklad patrí výhrada vo svedomí a náboženské presvedčenie.

„Niektorí priznali, že je to na základe rozhodnutia vedenia personálu,“ doplnila Holubová.


Organizácia Možnosť voľby v prieskume zistila, že 67 percent žien nemalo dosť informácií o tom, kde môžu interrupciu podstúpiť.

Zároveň poukázala na to, že považujú za problém aj povinné čakacie lehoty, vysokú cenu či nemožnosť podstúpiť tabletkovú formu. Za zrušenie čakacej lehoty bolo 72 percent opýtaných žien, pretože to považujú za zbytočné a stresujúce odďaľovanie zákroku. „Ak ženy nemajú včasný prístup k bezpečným a finančne dostupným službám umelého prerušenia tehotenstva, môže to ohroziť ich životy a zdravie,“ upozornila Mesochoritisová.

protest, reprodukčné práva, interrupcie
Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková


Podľa nej niektoré ženy podstupovali interrupciu tajne. „Pokúšali sa konzumovať množstvo alkoholu, ubližovali si, skákali zo schodov, mnohé mali suicidálne myšlienky alebo chceli spáchať samovraždu, keď sa nedokázali dostať k interrupciám,“ priblížila.

12. júna 2023, 12:30 Čas čítania 6:46 10 otázok a odpovedí, ktoré musíš vedieť o interrupciách na Slovensku: Ako zákrok prebieha, koľko stojí, aké môže mať následky 10 otázok a odpovedí, ktoré musíš vedieť o interrupciách na Slovensku: Ako zákrok prebieha, koľko stojí, aké môže mať následky

Preto je podľa nej kľúčové hovoriť, že obmedzovanie neznižuje ich počet, ale ohrozuje zdravie a životy žien. Zároveň podotkla, že je to aj jedným z posolstiev ich novej kampane, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o prekážkach, ktorým ženy na Slovensku čelia, a ich rizikách a získať podporu verejnosti na ich odstránenie.

Domov
Zdieľať
Diskusia