Čoraz viac sa skloňuje možnosť, že Mikuláš Dzurinda bude chcieť na Slovensku vytvoriť nový politický subjekt.
Bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda sa stal členom medzinárodnej pracovnej skupiny zaoberajúcej sa bezpečnostnými garanciami pre Ukrajinu.
Bude radiť politickému vedeniu suverénneho štátu, ktorý bol napadnutý ruským agresorom. Informáciu už potvrdil aj samotný expremiér, podľa ktorého by mala Ukrajina mať istotu, že jej medzinárodné spoločenstvo pomôže k povojnovej obnove a udržateľnému rozvoju.
Dzurinda po boku európskej politickej elity, ktorá stojí za Ukrajinou
„Keď sa táto vojna skončí, Ukrajina bude potrebovať spoľahlivé a účinné bezpečnostné záruky od spojeneckých krajín,“ píše sa v tlačovom vyhlásení skupiny zverejnenom na webstránke medzinárodnej konzultačnej spoločnosti Rasmussen Global, ktorú založil dánsky expremiér a bývalý šéf NATO Anders Fogh Rasmussen.
Ten je zároveň spolupredsedom uvedenej medzinárodnej pracovnej skupiny pre bezpečnostné garancie, ktorej prvé stretnutie bolo v nedeľu v Kyjeve.
Záruky by mali zabrániť tomu, aby v budúcnosti došlo k ďalšej agresii zo strany Ruskej federácie.
Cieľom pracovnej skupiny je podľa vyhlásenia vytvoriť odporúčania, ako by mohli záruky vyzerať a fungovať v praxi. Skupina sa bude riadiť štyrmi princípmi.
Po prvé nezávislosť Ukrajiny závisí od jej schopnosti brániť sa. Ďalej schopnosť obrany závisí od úspešnej obnovy krajiny, sankcie voči Rusku majú kľúčový význam pre bezpečnosť Ukrajiny a budúcnosť krajiny predstavuje suverénny štát v srdci Európy.
Členmi skupiny sú niekdajší vrcholoví politici a predstavitelia zahraničnopolitických inštitútov z Ukrajiny, USA, Poľska, Francúzska, Talianska, Nemecka, Švédska či Austrálie. Spoločne s Rasmussenom jej predsedá vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Podľa Rasmussena zmyslom tejto skupiny je nájsť pracovný model, ktorý môže do budúcnosti zaistiť nezávislosť a bezpečnosť Ukrajiny.
Dzurinda radí aj doma
Mikuláš Dzurinda sa angažuje aj v domácej politike. Refresheru v rozhovore povedal, že musí prísť nová krv a nový vietor. „Ja sám sa s takou skupinou ľudí stretávam, nikdy to neskrývam. Snažím sa ich motivovať,“ vyhlásil. Dodal, že sa stretáva s ľuďmi, ktorí zatiaľ v politike neboli, ale priťahuje ich.
V politickom priestore sa čoraz viac skloňuje potenciálna nová strana Mikuláša Dzurindu, aj keď zatiaľ nie sú známe podrobnosti vrátane personálneho obsadenia. Sociológ Michal Vašečka Refresheru povedal, že takáto nová strana by mohla uspieť, ak by dokázala presvedčiť nerozhodnutých voličov. Momentálne však nevidí lídra, ktorý by politicky viedol novú stranu do volieb.
Má pochybnosti o tom, či by sa v nej mohol práve Dzurinda angažovať naplno, keďže expremiér má na konte niekoľko káuz z čias svojej vlády. „On na líderstvo, samozrejme, má, ale zostáva pomerne nepopulárnym politikom a nie je ten, kto by percentá pre stranu robil. Môže byť stabilizujúcim prvkom vnútri strany, ale nie je ten, pre ktorého by stranu volili,“ hovorí Vašečka.