Vírus evidujú v 74 krajinách.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v súvislosti so šírením opičích kiahní stav globálnej zdravotnej núdze. Rozhodnutie oznámil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Rozhodol som, že globálne vypuknutie opičích kiahní predstavuje stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu.“
Vyhlásenie globálneho stavu zdravotnej núdze v súvislosti s opičími kiahňami predstavuje najvyšší možný stupeň výstrahy, aký môže WHO vydať. Podľa organizácie existuje reálny predpoklad, že vírus sa môže rýchlo rozšíriť do ďalších krajín, a preto je potrebná koordinovaná globálna odozva. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb hovorí, že od mája pribudlo v 74 krajinách sveta vyše 16 000 prípadov.
Monkeypox declared a global health emergency by the World Health Organization following a surge in cases https://t.co/nRxVjhfJxH
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) July 23, 2022
V ostatných rokoch vydalo WHO rovnaké vyhlásenie aj v roku 2020 v súvislosti s koronavírusom, v roku 2016 pri víruse zika a predtým v roku 2014 pri víruse ebola v západnej Afrike.
Opičie kiahne sú pomerne zriedkavé ochorenie vyskytujúce sa väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky. V posledných mesiacoch sa vírus rozšíril aj do mnohých krajín Európy či Severnej Ameriky a prvý prípad evidujeme už aj na Slovensku.
Opičie kiahne spôsobuje vírus, ktorý patrí do tej istej čeľade vírusov ako pravé kiahne. Je však oveľa menej nebezpečný a menej nákazlivý. Medzi prejavy opičích kiahní patrí horúčka, bolesť hlavy či vyrážky.