Niektorí politici jej rozhodnutie kritizujú.
Prezidentka Zuzana Čaputová doteraz posudzovala desať žiadostí občanov, ktorí prejavili záujem o službu v ukrajinskej armáde. Povolenie dala v štyroch prípadoch, vo zvyšných šiestich žiadosť o povolenie zamietla.
Štyria Slováci môžu ísť bojovať
Službu v cudzích ozbrojených silách musí podľa zákona o brannej povinnosti povoliť prezidentka, žiadosť však preverujú aj rezorty obrany, vnútra a zahraničných vecí. Štyria ľudia už povolenie dostali, a ak chcú, môžu sa pridať k bojom na Ukrajine.
Ich žiadosti boli zrejme reakciou na výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine vyzval „všetkých, ktorí sa chcú pridať k obrane Ukrajiny, Európy a sveta“, aby prišli bojovať po boku Ukrajincov. Podľa ukrajinských zákonov majú cudzinci vstup do ukrajinskej armády povolený, vzniká tak samostatná divízia s názvom „medzinárodná légia na územnú obranu Ukrajiny“.
Mimoparlamentná strana SNS s rozhodnutím prezidentky nesúhlasí. „Dávať výnimky Slovákom na boj v ukrajinskej armáde je bezpečnostné riziko,“ tvrdí predseda strany Andrej Danko na Facebooku. „Rusi a Ukrajinci si musia svoje problémy vyriešiť sami. Dávať Slovákom povolenia na boj proti Rusom je nezodpovedné.“