Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
22. marca 2022, 13:10
Čas čítania 1:14
Martin Adam Pavlík TASR

Alexeja Navaľného odsúdili na 9 rokov za podvod a pohŕdanie súdom

Alexeja Navaľného odsúdili na 9 rokov za podvod a pohŕdanie súdom
Zdroj: archív TASR
NEWS ALEXEJ NAVAĽNYJ RUSKO
Uložiť Uložené

Ruská prokuratúra minulý týždeň navrhla, aby bol ruský opozičný politik odsúdený na 13 rokov väzenia pre obvinenia z údajného podvodu a pohŕdania súdom.

Moskovský súd uznal v utorok lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného za vinného z nových obvinení súvisiacich s podvodom a pohŕdaním súdom. Udelil mu trest odňatia slobody v trvaní deväť rokov.

„Navaľnyj sa dopustil podvodu, teda krádeže cudzieho majetku, prostredníctvom klamstva,“ uviedla na začiatku pojednávania sudkyňa Margarita Kotovová.

Alexej Navaľnyj.
Alexej Navaľnyj. Zdroj: TASR/AP


Súd uznal Navaľného za vinného i v prípade pohŕdania súdom. „Tým, že Navaľnyj urazil sudkyňu, dopustil sa aj pohŕdania súdom,“ uviedla Kotovová krátko po tom, ako ho uznala za vinného z podvodu.

Prípadom pohŕdania súdom sa začali úrady zaoberať vlani v máji po tom, ako bol Navaľnyj obvinený z neúctivého správania k sudkyni Vere Akimovovej, ktorá s ním viedla proces v kauze údajného ohovárania jedného veterána druhej svetovej vojny.

Odkaz Navaľného Rusom.
Odkaz Navaľného Rusom. Zdroj: TASR/AP


Podľa najnovších informácií si Navaľnyj deväťročný trest odpyká v trestaneckej kolónii s najvyšším stupňom stráženia. Sudkyňa Margarita Kotovová okrem toho udelila v utorok lídrovi ruskej opozície i pokutu vo výške 1,2 milióna rubľov (8285 eur).

Agentúra AFP upozorňuje na to, že okamžite po vynesení rozsudku nebolo jasné, či si ruský opozičný politik tento trest odpyká súbežne s 2,5-ročným trestom vyneseným v kauze Yves Rocher. Tento trest si Navaľnyj odpykáva v trestaneckej kolónii už od februára 2021.

Ruská prokuratúra pre Navaľného pôvodne žiadala 13 rokov väzenia v zariadení s najvyšším stupňom stráženia. Tento trest mal zahŕňať aj 2,5-ročný trest, ktorý si Navaľnyj aktuálne odpykáva.

Alexej Navaľnyj.
Alexej Navaľnyj. Zdroj: Getty Images/Andrey Rudakov/Bloomberg


Utorkové zasadanie súdu sa konalo priamo v nápravnovýchovnom tábore č. 2 v meste Pokrov, kde si politik odpykáva väzenský trest vynesený v kauze údajnej sprenevery Yves Rocher.

Alexej Navaľnyj bol obžalovaný z toho, že spreneveril milióny dolárov z príspevkov od darcov určených na podporu svojich politických organizácií. Prípad pohŕdania súdom zase súvisel s obvineniami, že sa Navaľnyj neúctivo správal k sudkyni Vere Akimovovej, ktorá s ním viedla proces v kauze údajného ohovárania jedného veterána druhej svetovej vojny.

V Refresheri ti každodenne prinášame aktuálne správy zo sveta. Viac noviniek nájdeš v našej sekcii News.
Domov
Zdieľať
Diskusia