Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Adam Novosad
22. júla 2021, 15:26
Čas čítania 0:59

Štát bude skúmať majetok: Domov sa ťa príde spýtať, koľko zarábaš, čo vlastníš a či máš pôžičky

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Ide o celoeurópsky projekt, ktorý pomáha centrálnym bankám robiť dôležité rozhodnutia v ekonomike.

Štát chce vedieť, koľko zarábaš, či si zadlžený a aký majetok máš. Aj keď sa sčítanie obyvateľstva už dávnejšie pre širokú verejnosť skončilo, Národná banka Slovenska v spolupráci so Štatistickým úradom SR bude od júla do októbra zbierať v náhodne vybraných obciach a domácnostiach informácie o finančných pomeroch obyvateľov Slovenska, informuje Pluska.

Nejde o žiadnu kontrolu, len o prieskum, na základe ktorého potom Národná banka Slovenska vyhodnocuje aktuálnu situáciu. Získané údaje sú plne anonymné, neslúžia na komerčné účely a domácnosti sa vyberajú náhodne, takže ľudia sa podľa NBS nemusia obávať, že by boli akokoľvek zneužité. Využívajú sa aj na medzinárodné porovnávanie medzi krajinami.

majetok
Zdroj: TASR/František Iván

„Zisťujú sa informácie o bývaní, o prípadných pôžičkách (zadlžení), základné informácie o výške príjmu a o výdavkoch. Z týchto údajov následne NBS vyhodnocuje finančnú situáciu a spotrebu domácností na Slovensku a slúži to aj na medzinárodné porovnávanie,“ vysvetľuje štatistický úrad.

22. júla 2021, 10:59 Čas čítania 0:55 VIDEO: Mužovi náhle ušla frajerka, keď ju pred plným hľadiskom požiadal o ruku. „Musím ísť,“ odmietla ho a rozbehla sa preč VIDEO: Mužovi náhle ušla frajerka, keď ju pred plným hľadiskom požiadal o ruku. „Musím ísť,“ odmietla ho a rozbehla sa preč

V minulosti sa tento celoeurópsky projekt na Slovensku uskutočnil v roku 2017, lenže minulý rok ho preložili z dôvodu pandémie. „Získané informácie pomáhajú centrálnym bankám pri dôležitých rozhodovaniach v oblasti menovej politiky a finančnej stability Eurosystému. Sú nevyhnutné pri odhaľovaní rizík, napríklad pri nadmernom zadlžovaní domácností,“ dodáva Národná banka Slovenska.

Celkovo chce Štatistický úrad SR osloviť skoro 4-tisíc domácností v 480 obciach a mestách. Výber domácností bude náhodný, pričom domov ti vopred príde list, v ktorom ťa úrad poprosí o spoluprácu. Spoluprácu, samozrejme, môžeš odmietnuť, pretože účasť nie je povinná, ale Národná banka Slovenska aj štatistický úrad vopred ďakujú všetkým ochotným za čas aj trpezlivosť.

Domov
Zdieľať
Diskusia