Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 29. 7. 2021 meniny má Marta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Slovenská strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková vytvorila na OH v Tokiu nový svetový rekord Slovenská strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková vytvorila na OH v…
TOP 3 v stredu: Je tu tretia vlna pandémie, v Nových Zámkoch sa mužovi snažili odrezať hlavu a olympijská gymnastka podporila BLM TOP 3 v stredu: Je tu tretia vlna pandémie, v Nových Zámkoch sa…
Z dcéry kňaza hviezda Onlyfans. Svojím telom zarába 279 000 € mesačne Z dcéry kňaza hviezda Onlyfans. Svojím telom zarába 279 000 €…
Na Slovensku sa začala tretia vlna pandémie koronavírusu, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva Na Slovensku sa začala tretia vlna pandémie koronavírusu,…
V Nových Zámkoch chceli popraviť muža na ulici, páchateľ sa mu vraj pokúšal odrezať hlavu V Nových Zámkoch chceli popraviť muža na ulici, páchateľ sa mu…
Vegan Kiosk fotkou pracovníčky bez podprsenky rozdelil Slovákov: jedným prekáža sexizmus, iní si nič zvláštne nevšimli Vegan Kiosk fotkou pracovníčky bez podprsenky rozdelil Slovákov:…
Sponzorovaný obsah

Tento obsah je sponzorovaný obsah spoločnosti Medirex Group.

Čo je sponzorovaný článok?

Inzerent dodal podklady ku článku, definoval, čo má článok obsahovať a komunikovať, text písal na základe zadania niekto z Refresheru.

Zaujímavosti

Nechceš stráviť dovolenku v karanténe? Pozri sa, aké sú pravidlá pre cestovanie do zahraničia

Ideš do Chorvátska alebo Grécka? Pozri sa, ktorá krajina vyžaduje test a kde sa nevyhneš karanténe.

Sponzorovaný obsah
8. júl 2021, 10:30 Čas čítania: 4:47
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zaujímavosti
0
Sponzorovaný obsah
8. júl 2021, 10:30
Čas čítania: 4:47

Nechceš stráviť dovolenku v karanténe? Pozri sa, aké sú pravidlá pre cestovanie do zahraničia

Ideš do Chorvátska alebo Grécka? Pozri sa, ktorá krajina vyžaduje test a kde sa nevyhneš karanténe.

Sponzorovaný obsah
8. júl 2021, 10:30
Čas čítania: 4:47
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Konečne je tu leto a čas na dovolenku. Odpočítavaš dni do svojho voľna, ktoré si plánuješ užiť možno aj po viac ako ročnej prestávke? V spolupráci s Medirexom sme si pre teba pripravili prehľad podmienok, ktoré sa vzťahujú na obľúbené dovolenkové destinácie. Kde ti stačí covid pas a kde potrebuješ aj napriek očkovaniu test? 

 

Podmienky spojené s protipandemickými opatreniami na pricestovanie si určuje každá krajina sama. Podmienky, ktoré musíš splniť po návrate z konkrétnych krajín, sú určené cestovným semaforom (do 9. júla), ktorý krajiny rozdeľuje do troch farieb: zelenej, červenej a čiernej. Momentálne je väčšina európskych krajín označená zelenou farbou, čo znamená, že je v nich vysoká miera zaočkovanosti s priaznivou epidemiologickou situáciou. Červené krajiny sú tie, ktoré majú nepriaznivú epidemiologickú situáciu bez prítomnosti nebezpečných variantov pandemického vírusu. Čierne krajiny sa považujú za nebezpečné – s výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov a s nedostupnými, nedôveryhodnými a nekvalitnými dátami. 

 

Zdroj: Pixabay

Pravidlá podľa cestovného semafora

  • Po príchode zo zelených, červených aj čiernych krajín je povinná registrácia na http://korona.gov.sk/ehranica. Ak si prišiel letecky, tak aj na https://www.mindop.sk/covid/.
  • Po príchode zo zelenej krajiny nemusíš absolvovať 14-dňovú karanténu, ak máš negatívny RT-PCR (nie starší ako 72 hodín) alebo antigénový test (nie starší ako 24 hodín), ktorý si si dal urobiť hneď po príchode zo zelenej krajiny. 
  • Taktiež nemusíš absolvovať povinnú karanténu po príchode zo zelenej krajiny, ak si pred menej ako 180 dňami prekonal covid alebo si zaočkovaný. Podrobné podmienky súvisiace s očkovaním si môžeš prečítať tu
  • Ak si prišiel z červenej krajiny, zo 14-dňovej karantény ťa vykúpi negatívny RT-PCR test, ktorý si musíš dať urobiť najskôr na ôsmy deň po návrate. 
  • 14-dňovú karanténu po návrate z červenej krajiny nemusia absolvovať osoby, ktoré sú zaočkované a majú trvalý či prechodný pobyt na Slovensku alebo miesto výkonu práce v červenej krajine a naopak. 
  • V prípade, že prichádzaš z čiernej krajiny, musíš aj ako zaočkovaná osoba absolvovať 14-dňovú karanténu. Jedinou výnimkou môže byť trvalý či prechodný pobyt na Slovensku alebo miesto výkonu práce v čiernej krajine a naopak.
  • Ak si prišiel z rizikovej krajiny leteckou dopravou, musíš sa od 9. júla preukázať negatívnym PCR testom aj napriek tomu, že si zaočkovaný. 
  • Cestovateľský semafor sa bude od 9. júla rušiť a na cestujúcich sa bude nazerať podľa toho, či sú zaočkovaní alebo nie.      

Všetky ďalšie detaily a podmienky, ako aj pravidlá vzťahujúce sa na osoby v spoločnej domácnosti nájdeš na webe Ministerstva vnútra SR. Pravidlá pre príchod do konkrétnych krajín, ale aj príchod z týchto krajín sa môžu meniť podľa aktuálnych opatrení, preto ti odporúčame vždy ich skontrolovať. 

 

Zdroj: archív Medirexu

Nezabudni sa dať otestovať včas

Testovanie môže byť v mnohých prípadoch priepustkou na slobodu, či už to je práve pri príchode do tvojej dovolenkovej destinácie, alebo po odchode z nej. Hlavne v prípade PCR testu treba počítať s tým, že jeho vyhodnotenie trvá dlhšie než pri antigénovom teste. Tvoje testovanie sa neskladá len z momentu, keď ti odoberú vzorku – kým dostaneš výsledok, je nutné urobiť niekoľko krokov. Vieš, koľko ich je? Zisti to z videa od Medirexu

 

 

Objednaj sa na testovanie

V Medirexe si navyše môžeš dať urobiť PCR test príjemnejšou formou, a to práve zo slín. Odber prebieha spôsobom drive-through alebo walk-through. Mnohé krajiny vyžadujú práve potvrdenia o testovaní od certifikovaných laboratórií, preto ti odporúčame ísť na istotu, a ak budeš potrebovať test, jednou z možností môže byť práve Medirex.  

Chorvátsko 

Zelená krajina 

Podmienky pre príchod: 

● Vyžaduje sa vyplnenie formulára, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia/prechodu turistov cez hranice. 

● Od 1. júla sprísnilo Chorvátsko podmienky vstupu do krajiny. Budeš potrebovať potvrdenie o očkovaní, negatívny test na koronavírus, potvrdenie o prekonaní koronavírusu alebo sa preukážeš európskym covid pasom. 

Grécko 

Zelená krajina

Podmienky pre príchod:

Vyžaduje sa vyplnenie formulára, ktorý je potrebné odoslať najneskôr 24 hodín pred príchodom do krajiny. 

● Každá osoba staršia ako 12 rokov musí predložiť negatívny PCR test vykonaný maximálne 72 hodín pred vstupom do krajiny alebo negatívny výsledok antigénového testu, ktorý nebol vykonaný viac ako 48 hodín pred vstupom do krajiny. 

Negatívny test nemusíš predkladať, ak si kompletne zaočkovaný a od očkovania druhou dávkou vakcíny prešlo viac ako 14 dní a predložíš o tom potvrdenie v anglickom jazyku. 

Negatívny test nemusíš predkladať, ak si prekonal covid v rozmedzí 2 – 9 mesiacov pred príchodom do Grécka a máš o tom potvrdenie. 

 

Zdroj: Unsplash/Jonathan Gallegos

Taliansko 

Zelená krajina

Podmienky pre príchod:

● Pred vstupom do krajiny sa vyžaduje vyplnenie a odoslanie formulára. V prípade, že cestuješ letecky, treba to urobiť ešte pred odletom. 

Pri vstupe sa treba preukázať buď negatívnym PCR, alebo antigénovým testom nie starším ako 48 hodín, alebo očkovacím certifikátom po kompletnom zaočkovaní, prípadne potvrdením o prekonaní ochorenia covid-19. 
● Povinná registrácia na oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia. 

Portugalsko 

Čierna krajina 
Podmienky pre príchod:
● Pred vstupom/odletom
do krajiny treba vyplniť formulár.

● K príletu sa vyžaduje negatívny laboratórny test s amplifikáciou nukleových kyselín TAAN alebo antigénový rýchlotest TRAg na identifikáciu SARS-CoV-2 realizovaný 72, resp. 48 hodín pred vstupom na letisko bez toho, aby si musel absolvovať povinnú karanténu. 

● Portugalsko neakceptuje pri vstupe do krajiny potvrdenie o prekonaní ochorenia covid-19 ani potvrdenie o absolvovaní očkovania.

 

Zdroj: Unsplash/Vita Marija Murenaite

Španielsko 

Zelená krajina

Podmienky pre príchod:
Pred vstupom do krajiny je potrebné vyplniť sanitárny formulár minimálne 48 hodín pred odletom/príchodom. 

● Po príchode Španielsko nevyžaduje testy, potvrdenie o prekonaní ochorenia covid-19 ani očkovací certifikát, no môžu to od teba vyžadovať letecké spoločnosti alebo ubytovacie zariadenia. 

Tunisko 

Červená krajina 

Podmienky pre príchod:

● Cestujúci je povinný vyplniť registračný formulár, ktorý je potrebné mať so sebou aj vytlačený. 

● Cestujúci je povinný predložiť negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín. 

● Po príchode bude všetkým urobený antigénový test. Ak sa ukáže ako pozitívny, návštevníci budú umiestnení do karantény na vlastné náklady. 

● Cestujúci, ktorý prichádza s cestovnou kanceláriou, nemôže samostatne opustiť areál hotela. Po piatich dňoch je možné dať si urobiť PCR test na vlastné náklady a areál hotela opustiť. 
● Individuálni cestujúci sú povinní podstúpiť 7-dňovú karanténu v určenom karanténnom hoteli. Zároveň si povinný urobiť si PCR test 5 – 7 dní od príchodu. 

7-dňovú karanténu nemusíš absolvovať v prípade, že máš potvrdenie o absolvovaní jednej alebo dvoch dávok vakcíny – karanténu absolvuješ v mieste bydliska. Ostatné podmienky nájdeš tu

 

Zdroj: Unsplash/Christian Gabi

Turecko 

Červená krajina 

Podmienky pre príchod:

Cestujúcim leteckou dopravou sa odporúča vyplniť vstupný registračný formulár

Ak si za posledných 14 dní nebol v krajinách ako Spojené kráľovstvo, Irán, Egypt, Singapur, Afganistan, India, Bangladéš, Brazília, Južná Afrika, Nepál, Srí Lanka a Pakistan, stačí, ak sa preukážeš platným certifikátom o úplnom zaočkovaní alebo certifikátom potvrdzujúcim prekonanie ochorenia covid-19 v posledných 6 mesiacoch. V prípade, že predložíš niektoré z týchto potvrdení, nemusíš absolvovať karanténu a nepotrebuješ ani negatívny PCR test. 

Každý, kto nedisponuje príslušnými dokladmi, sa musí preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín alebo negatívnym antigénovým testom nie starším ako 48 hodín. 
● Ak priletíš z vyššie spomínaných krajín, si povinný preukázať sa negatívnym PCR testom a zároveň absolvovať 14-dňovú karanténu

Egypt

Čierna krajina

Podmienky pre príchod:

V prípade, že si absolvoval celý očkovací cyklus a máš certifikát, nemusíš sa pri vstupe do krajiny preukazovať negatívnym PCR testom

Ak nie si zaočkovaný, musíš sa pri vstupe preukázať negatívnym PCR testom, ktorý nebude starší ako 72 hodín. Test je nutné predložiť v papierovej podobe.

 

Zdroj: archív Medirexu

 

Pred vstupom do každej krajiny ti odporúčame zistiť si na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, či sa pravidlá pre príchod aj odchod naspäť na Slovensko nezmenili. Rovnako ti odporúčame pozrieť si pravidlá konkrétnej leteckej spoločnosti, pretože pred vstupom do lietadla môže od teba vyžadovať test. Ten je ideálne dať si urobiť ešte na Slovensku, keďže viaceré letiská nemajú možnosť, aby si si dal test urobiť priamo pred odletom, prípadne by si to nemusel stihnúť. 

Objednať sa na testovanie
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: minv.skNáhľadový obrázok: Angelina Litvin, Unsplash
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 22:20
Keď bola tínedžerka, pri výške 173 cm vážila len 48 kíl. „Dívala som sa na seba do zrkadla, videla som úplnú mŕtvolu a myslela som si, že je to normálne.“ Rozprávali sme sa s Veronikou Greinerovou, ktorá dnes vyhráva súťaže v street workoute.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Slovenská strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková vytvorila na OH v Tokiu nový svetový rekord Slovenská strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková vytvorila na OH v Tokiu…
TOP 3 v stredu: Je tu tretia vlna pandémie, v Nových Zámkoch sa mužovi snažili odrezať hlavu a olympijská gymnastka podporila BLM TOP 3 v stredu: Je tu tretia vlna pandémie, v Nových Zámkoch sa…
Z dcéry kňaza hviezda Onlyfans. Svojím telom zarába 279 000 € mesačne Z dcéry kňaza hviezda Onlyfans. Svojím telom zarába 279 000 € mesačne
Na Slovensku sa začala tretia vlna pandémie koronavírusu, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva Na Slovensku sa začala tretia vlna pandémie koronavírusu, potvrdilo…
V Nových Zámkoch chceli popraviť muža na ulici, páchateľ sa mu vraj pokúšal odrezať hlavu V Nových Zámkoch chceli popraviť muža na ulici, páchateľ sa mu vraj…
Vegan Kiosk fotkou pracovníčky bez podprsenky rozdelil Slovákov: jedným prekáža sexizmus, iní si nič zvláštne nevšimli Vegan Kiosk fotkou pracovníčky bez podprsenky rozdelil Slovákov:…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.