Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento obsah je PR správa spoločnosti McDonald's.
18. marca 2021, 14:45
Čas čítania 1:53
Sponzorovaný obsah

Slovenský McDonald's sa zbaví plastových príborov, nahradí ich drevenými. Z posledných plastov vytvorili lavičky

NEWS MCDONALD’S
Uložiť Uložené

Z plastových príborov, ktoré sa mali využiť ako posledné, vznikla po zrecyklovaní limitovaná edícia piatich originálnych lavičiek, na ktorých si môžeš pred vybranými reštauráciami posedieť aj ty.

Spoločnosť McDonald’s na Slovensku ohlásila pri príležitosti Svetového dňa recyklácie ďalšiu udržateľnú novinku. V rámci zodpovedného prístupu k životnému prostrediu vymenila plastové príbory za drevený variant. 

McDonald’s na Slovensku sa zaviazal, že urobí všetko pre to, aby postupne zminimalizoval množstvo používaných plastov vo svojich reštauráciách. Balené plastové príbory tak úplne vymení za variant z brezového dreva, ktoré pochádza zo zodpovedných zdrojov, overovaných prostredníctvom systému FSC® (Forest Stewardship Council) alebo PEFC (Program for Endorsement of Forest Certification). Dokonca aj použitý vosk na príbore je prírodný a certifikovaný podľa UEBT (Union for Ethical Biotrade). 

Vďaka tejto zmene sa iba na Slovensku spoločnosti McDonald’s podarí ročne eliminovať 16 ton plastového odpadu. Je to symbol ďalšieho ekologického kroku vpred.

McDonald's
Zdroj: McDonald's Slovensko

Z posledných plastových príborov vyrobili lavičky

Aby k tejto zmene McDonald’s pristúpil čo najrýchlejšie, rozhodol sa posledných 400 kg plastového príboru zrecyklovať a vyrobiť z nich päť originálnych lavičiek, ktoré budú spríjemňovať chvíle zákazníkom v Einparku v bratislavskej Petržalke, na Budatínskej ulici, pri trnavskej prevádzke na Hlbokej ulici, pri diaľničnej prevádzke Beladice a pri novej reštaurácii Novum v Prešove. Originálny dizajn lavičiek ručne premaľoval umelec Matúš Maťátko. 

McDonald's
Zdroj: McDonald's Slovensko

„Sme najväčším quick-service reťazcom reštaurácií na Slovensku a neustále sprísňujeme procesy zaisťovania zdrojov obalových materiálov a prepravy, aby sme v čo najväčšej možnej miere znižovali našu ekologickú stopu. Naším cieľom je minimalizovať používanie plastov v prevádzkach, preto sme sa rozhodli zaviesť drevený variant príborov, čo najskôr to bolo možné. Zostatkové plastové príbory sme účelovo zrecyklovali a vytvorili limitovanú edíciu pútavých piatich lavičiek,“  hovorí Lucia Poláčeková, PR supevisor pre McDonald’s Slovakia. 

Nové lavičky sú vyrobené zo zmesi zrecyklovaných plastových príborov a zaujmú každého návštevníka reštaurácií McDonald's najmä svojím ikonickým dizajnom. Na ich výrobu bolo použitých 400 kilogramov posledných zásob plastových príborov. Lavičky vyrobila košická spoločnosť TOPlast, a. s., ktorá sa zaoberá zhodnocovaním technologických plastov cestou recyklácie a výrobou recyklovaného plastu na všestranné využitie.

„V TOPlast, a. s., sa riadime filozofiou pristupovať k životnému prostrediu zodpovedne a zbytočne ho nezaťažovať, preto zhodnotením plastov prispievame k čistému životnému prostrediu. Sme radi, že spoločnosť McDonald's neustále podniká kroky, ktoré vedú k rôznym ekologickým riešeniam, a že v rámci tohto projektu oslovili práve nás. Verím, že lavičky zákazníkom poslúžia mnoho rokov,“ hovorí Bohuš Potočňák, generálny riaditeľ firmy TOPlast, a. s.

McDonald's
Zdroj: McDonald's Slovensko
McDonald's
Zdroj: McDonald's Slovensko
McDonald's
Zdroj: McDonald's Slovensko
McDonald's
Zdroj: McDonald's Slovensko

Do roku 2025 už iba obaly z obnoviteľných, recyklovaných či certifikovaných zdrojov

McDonald’s už v novembri 2019 predstavil program pod označením „Better M“, v ktorom sa zameriava najmä na inovatívne a ekologickejšie obalové alternatívy vlastných produktov. Na globálnej úrovni si vytýčil cieľ do roku 2025 používať iba obaly z obnoviteľných, recyklovaných či certifikovaných zdrojov. V minulosti spoločnosť nahradila plastové slamky papierovými. 

Zaujímavosti v oblasti zodpovedného prístupu k životnému prostrediu z McDonald’s:

  • V McDonald’s sú štandardom LOV fritézy s až 40 % úsporou oleja. Všetok použitý olej následne putuje na ďalšie energetické spracovanie.
  • McDonald's triedi obaly po zákazníkoch vo svojich slovenských reštauráciách už od roku 2003.
  • Až 74 % odpadu z McDonald’s bolo v roku 2019 materiálovo recyklovaného alebo využitého na výrobu energie.
  • Zavedenie drevených príborov v slovenských McDonald's reštauráciách ročne eliminuje 16 ton plastového odpadu.
Domov
Zdieľať
Diskusia