Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 21. 4. 2021 meniny má Ervín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Sponzorovaný článok

Tento obsah je sponzorovaný obsah spoločnosti JTRE.

Čo je sponzorovaný článok?

Inzerent dodal podklady ku článku, definoval, čo má článok obsahovať a komunikovať, text písal na základe zadania niekto z Refresheru.

Takto môže vyzerať centrum Bratislavy. Má všetko, čo nesmie hlavnému mestu chýbať

Projekt Nové Lido chce z Bratislavy urobiť moderné mesto, ktoré bude žiť na nábreží Dunaja.

12. marec 2021, 15:32 Čas čítania: 2:44
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Takto môže vyzerať centrum Bratislavy. Má všetko, čo nesmie hlavnému mestu chýbať
Zdroj: JTRE
Zaujímavosti - Slovensko
1
Inzercia
12. marec 2021, 15:32
Čas čítania: 2:44

Takto môže vyzerať centrum Bratislavy. Má všetko, čo nesmie hlavnému mestu chýbať

Projekt Nové Lido chce z Bratislavy urobiť moderné mesto, ktoré bude žiť na nábreží Dunaja.

Inzercia
12. marec 2021, 15:32
Čas čítania: 2:44
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Takto môže vyzerať centrum Bratislavy. Má všetko, čo nesmie hlavnému mestu chýbať
Zdroj: JTRE
Sponzorovaný článok

Tento obsah je sponzorovaný obsah spoločnosti JTRE.

Viac info

Bratislava má mnoho nákupných centier, kultúrnych priestorov, peších zón, cyklistických trás, príjemných parkov a zákutí, vďaka ktorým sa stane tvojou srdcovkou. Tieto miesta sú však kade-tade roztrúsené po meste a chýba im kontinuita. Práve mestská štvrť Nové Lido to má zmeniť. Jej srdcom sa môže stať aj multifunkčné kultúrne a kongresové centrum. Poď sa pozrieť na túto budúcnosť Bratislavy, ktorú ti v spolupráci s JTRE priblížime.

Čo je Nové Lido?

Nové Lido je územie medzi Starým mostom a mostom Apollo, ktoré má za cieľ vytvoriť novú mestskú štvrť. Tá aj vďaka novému promenádnemu mostu prepojí oba brehy Dunaja a zároveň vytvorí pre Petržalku nové centrum. Nápad nevznikol len nedávno, lepšie prepojenie centra s petržalským brehom sa plánuje už desaťročia. 

 

Takto môžu vyzerať obe nábrežia prepojené vďaka Novému Lidu Zdroj: JTRE

 

Nové Lido nielenže prepojí dva brehy, ale zároveň vytvorí jedinečný priestor, ktorý rozšíri centrum Bratislavy. Na jednom mieste tak nájdeš rekreačnú zónu s jednoduchou dostupnosťou, galérie, kultúrne a kongresové centrum, mestský bulvár, ale aj zelený park s kancelárskymi budovami. 

Viac informácií

Nové Lido prinesie priestor na oddych, kultúru aj rekreáciu

Na pravom brehu Dunaja vznikne miesto, ktoré budú obyvatelia považovať za centrum mesta, budú tu tráviť voľný čas po práci či cez víkend a môžu tu aj bývať alebo pracovať. 

 

Nábrežný park v Novom Lide predĺži Sad Janka Kráľa až za most Apollo, vďaka čomu vznikne súvislá rozsiahla plocha zelene. Za ním bude centrálny park, ktorý prepojí zastavanú oblasť so zeleňou. Jadro bude tvoriť námestie pred multifunkčným kultúrnym a kongresovým centrom, ktoré vyváži mestskú funkciu aj na druhom nábreží Dunaja. Ďalším verejným priestorom má byť mestský bulvár, so všetkým, čo by tu nemalo chýbať – kaviarne, reštaurácie, obchody, citlivo prepojené na priestor pre chodcov, cyklistov, autá aj električky. Posledným je office park, ktorý má poskytnúť ľuďom pracujúcim v tunajších kanceláriách možnosť práce na čerstvom vzduchu či na obed s kolegami za slnečného dňa.

 

Námestie a centrálny park Nového Lida Zdroj: JTRE

Multifunkčné kongresové a kultúrne centrum ako srdce Nového Lida

Dôležitým jadrom projektu Nové Lido sa môže stať multifunkčné kultúrne a kongresové centrum. Priestor, ktorý ponúkne na jednom mieste sály na konferencie, koncerty, divadlo, festivaly, firemné akcie či výstavy. Skrátka miesto, kde bude kultúra žiť a na svoje si prídu rôzne vekové kategórie. Práve to momentálne Bratislave veľmi chýba. Keďže naň vláda poskytne dotáciu, rokuje sa o tom, kde by malo multifunkčné kultúrne a kongresové centrum vzniknúť. Vo výbere je aj Istropolis, modernizácia Incheby, no JTRE si myslí, že ideálnu polohu na kongresové centrum ponúka práve Nové Lido. A potvrdzuje to aj územný plán Bratislavy, ktorý predpokladá umiestnenie takéhoto centra na nábreží Dunaja.

 

Multifunkčné kultúrne a kongresové centrum ponúkne priestor na koncerty rôzneho druhu Zdroj: JTRE

 

Tvorcovia projektu multifunkčného centra v Novom Lide ho navrhovali tak, aby sa využívalo nielen počas konferencií. „Multifunkčné kultúrne a kongresové centrum by nemalo žiť len počas kongresov, koncertov a predstavení. Náš koncept v Novom Lide vytvára nový verejný priestor voľne prístupný ľuďom. Otvorenosť a prepojenosť centra s okolím podporuje aj architektonické riešenie, keď sa priestor v parteri voľne prelína s priestorom námestia prepojeného s mestským bulvárom a parkom,“ vysvetľuje architekt projektu Juraj Benetin. 

 

Ako amfiteáter, ktorý Bratislave tak chýba, a dokonalé miesto na oddych s výhľadom na panorámu mesta bude slúžiť strecha kultúrneho a kongresového centra. „Projekt umožňuje využiť strechu ako pobytovú terasu s pódiom a amfiteátrom, s výhľadom na dominanty mesta, a rozšíri už aj tak široké spektrum priestorov, ktoré koncept ponúka,“ dodáva Juraj Benetin.

 

Zdroj: JTRE

 

JTRE predstavuje vysoko funkčný koncept overujúci umiestnenie objektu a jeho súžitie s okolitým prostredím na hlavnom námestí v centrálnom parku Nového Lida. „Na objekt celospoločenského významu podporený z verejných zdrojov jednoznačne vyhlásime medzinárodnú architektonickú súťaž s cieľom priniesť príťažlivý projekt v atraktívnej lokalite, ktorý sa stane ďalším novodobým symbolom kultúry v Bratislave a zvýši atraktivitu hlavného mesta Slovenska v oblasti cestovného ruchu. V čase realizácie multifunkčného kultúrneho a kongresového centra by mala byť Bratislava pripravená na oživenie cestovného ruchu a kongresov ako jedného z jej najvýznamnejších odvetví," spresňuje Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

Kto stojí za projektom Nové Lido? 

Projekt novej nábrežnej štvrte už viac rokov pripravuje skúsený developer JTRE v spolupráci s poprednými architektmi a urbanistami, medzi ktorými sú aj Juraj Benetin z ateliéru Compass a Igor Marko z londýnskeho štúdia Marko & Placemakers, a v koordinácii s ďalšími aktérmi v území o ňom komunikujú aj s mestom. Nové Lido prinesie rozšírenie centra Bratislavy aj na pravý breh Dunaja.

 

Vizualizácia námestia Nového Lida Zdroj: JTRE

 

Projekt sa vytváral s ohľadom na požiadavky návštevníkov aj životné prostredie. Skvelým príkladom je objekt navrhovaného kultúrneho a kongresového centra. „Počítame s nízkoenergetickou budovou so zelenou strechou, využívaním zadržiavanej dažďovej vody a výhradne podzemným parkovaním,“ opisuje Juraj Benetin.

 

Zobraziť galériu 8 Vizualizácia námestia Nového Lida
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Thorsteinn Svavarsson /  Palo Kertys, Unsplash Tagy: bratislava, Nové Lido, nová mestská štvrť
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Žiadne „čierne“ okresy, takto bude od pondelka rozdelené Slovensko podľa rizikovosti
2 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
3 Voči bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému vzniesli ďalšie obvinenie. Týka sa podplácania v roku 2020
4 Neviem, či predĺžime núdzový stav, možno ho potrebovať nebudeme. Premiér Heger pripustil ďalšie uvoľnenie opatrení
5 Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
1 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
2 Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
3 VIDEO: Slovenský policajt brutálne zbil mladíka na zemi. Uštedril mu rany päsťou, kopance a postavil sa mu na brucho
4 Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
5 Známa „najsexi rosnička“ sveta Yanet Garcia ohlásila, že si zakladá účet na Onlyfanse. Video si za deň pozrelo 1,2 milióna ľudí
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
3 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
4 Rýchlo a zbesilo 9 ide do vesmíru. Sleduj šialený trailer plný akcie so zlými efektmi
5 Od pondelka nebudeš musieť nosiť rúško v exteriéri, ak od teba budú cudzí ľudia vzdialení minimálne 5 metrov
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
3 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
4 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
5 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
Viac z témy zaujímavosti
Po vyprázdnení sa na toalete sa nemala utierať. Chcela vyhovieť jeho túžbe, a tak súhlasilaPo vyprázdnení sa na toalete sa nemala utierať. Chcela vyhovieť jeho túžbe, a tak súhlasila
Modelky z balkóna v Dubaji prezradili, prečo sa nechali nahovoriť na nahé fotenieModelky z balkóna v Dubaji prezradili, prečo sa nechali nahovoriť na nahé fotenie
Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trestSúd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
Viac článkov
Sponzorované články
Enyaq iV nás veľmi milo prekvapil. Škoda urobila obrovský progres a postavila ukážkový elektromobilEnyaq iV nás veľmi milo prekvapil. Škoda urobila obrovský progres a postavila ukážkový elektromobil
Potrebuješ flex kábel? Poradíme ti, ako rozlíšiš OEM od aftermarketuPotrebuješ flex kábel? Poradíme ti, ako rozlíšiš OEM od aftermarketu
Máš na to stať sa programátorom? Otestuj sa v našom kvízeMáš na to stať sa programátorom? Otestuj sa v našom kvíze
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Niké má novú menu nik. Teraz ich rozdá prvým 50-tisíc klientomNiké má novú menu nik. Teraz ich rozdá prvým 50-tisíc klientom
Dušan Kováčik je obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupinyDušan Kováčik je obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny
Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trestSúd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
Mladí sa pre známky boja chodiť domov a myslia na samovražduMladí sa pre známky boja chodiť domov a myslia na samovraždu
Sú unavení a ich vzťahy trpia. Opýtali sme sa primára a sestričky, ako hodnotia svoj posledný rok v práciSú unavení a ich vzťahy trpia. Opýtali sme sa primára a sestričky, ako hodnotia svoj posledný rok v práci
Marian Kotleba si uctil pamiatku vojnového zločinca a prezidenta slovenského štátu Jozefa TisaMarian Kotleba si uctil pamiatku vojnového zločinca a prezidenta slovenského štátu Jozefa Tisa
Známy slovenský väzeň vraj s komplicom uškrtil podnikateľku. Takto sa podľa polície zbavili jej telaZnámy slovenský väzeň vraj s komplicom uškrtil podnikateľku. Takto sa podľa polície zbavili jej tela
Peniaze na stravu namiesto gastrolístkov. Taká je voľba väčšiny zamestnancovPeniaze na stravu namiesto gastrolístkov. Taká je voľba väčšiny zamestnancov
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.