Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
12. februára 2021, 15:19
Čas čítania 1:06
Viktor Kniš

Meme obrázok „Ich bin ein Pariser!“ o Matovičovi vyhodnotili ako hoax. Uťahuje si zo znalostí cudzích jazykov premiéra

NEWS
Uložiť Uložené

Údajná snímka z Matovičovho Facebooku je fotomontáž zo stránky Skromne.

Takmer 3000 používateľov Facebooku zdieľalo začiatkom februára príspevok zosmiešňujúci Igora Matoviča, podľa ktorého mal slovenský premiér počas svojej návštevy Paríža pridať k fotografii s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom text „Ich bin ein Pariser!“. 

Príspevok vznikol ako satira, no prebrali ho aj rôzne dezinformačné weby a stránky, ktoré ho zdieľali ako kritiku Igora Matoviča. 

Ide však o fotomontáž, pôvodný príspevok totiž vznikol ako satirický obrázok a pôvodná fotografia Matoviča s Macronom vznikla v Bruseli. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Odporúčané
Minister vnútra Mikulec: Ak sa Slováci nezačnú správať zodpovedne, na rad príde povinná štátna karanténa (Rozhovor) Minister vnútra Mikulec: Ak sa Slováci nezačnú správať zodpovedne, na rad príde povinná štátna karanténa (Rozhovor) 11. februára 2021, 17:48

Termínom „ein Pariser“ je v nemčine označovaný nielen človek pôvodom z Paríža, ale slangovo aj prezervatív. Pariser je v nemčine (nie vo francúzštine) taktiež druh rakúskej salámy. 

Igor Matovič na začiatku februára 2021 skutočne absolvoval oficiálnu návštevu francúzskej metropoly a 3. februára navštívil Elyzejský palác a stretol sa s Macronom. Pôvodná fotografia použitá v satirickom príspevku však nepochádza z jeho návštevy Paríža, bola vyhotovená v júli 2020 v Bruseli počas samitu lídrov Európskej únie.


Satirická fotomontáž vznikla doplnením spomínaného textu "Ich bin ein Pariser!" k pôvodnej fotografii tak, aby výsledok vyzeral ako autentický facebookový príspevok z premiérovho účtu. Stránka Skromne, ktorá často zdieľa vtipné obrázky o slovenských politikoch, zverejnila 3. februára fotomontáž s popisom „Dačo pre nemčinárov“.

Hoax
Zdroj: Skromne reprofoto

Agentúra AFP kontaktovala administrátora stránky Skromne prostredníctvom FB Messengera. V správe potvrdil, že ide o fotomontáž: „Samozrejme, že je to montáž. Podobne ako 90 percent vecí na mojej stránke. Stránka je oficiálne označená ako zábavná, tak ja za to nemôžem, že to niekto nechápe.“


Po upozornení agentúry AFP stránka Skromne pôvodný príspevok upravila. Do textu doplnila: „Toto je príspevok na (viac-menej) zábavnej stránke, nie na oficiálnom profile premiéra. Tak ho nemusíte zdieľať ako pravdivý, lebo účelom je pobaviť a nie ventilovať vašu agresiu voči Matovičovi.“

Domov
Zdieľať
Diskusia