Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
10. decembra 2020, 9:30
Čas čítania 10:36
Jakub Paulík

Bývalý funkcionár z NAKA: To, že Milan Lučanský údajne prijal úplatok 510 000 €, ma neprekvapilo (Rozhovor)

Bývalý funkcionár z NAKA: To, že Milan Lučanský údajne prijal úplatok 510 000 €, ma neprekvapilo (Rozhovor)
Zdroj: TASR – Štefan Puškáš (Ilustračná fotografia)
REFRESHER NAKA PRÁCA POLICAJTA TIBOR GAŠPAR
Uložiť Uložené

O bödörovcoch mali informácie od „nitrianskych zdrojov“, tvrdí bývalý policajný funkcionár Peter Chudý.

Peter Chudý je bývalým policajným funkcionárom, ktorý v zbore odslúžil 30 rokov a do civilu odišiel na pozícii plukovníka. V časoch Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) bol riaditeľom na odbore Západ, zatiaľ čo aktuálne väzobne stíhaný bývalý policajný prezident Milan Lučanský riadil odbor Stred.

Neskôr Chudý patril medzi štyroch policajtov, ktorí stáli pri zrode Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Na NAKA pracoval ako zástupca riaditeľa národnej protizločineckej jednotky. Zo zboru odišiel v roku 2019 a začal sa venovať písaniu kriminálnych kníh pod pseudonymom Peter Šloser.

V rozhovore sme sa s ex-funkcionárom polície rozprávali o nedávnych akciách Očistec a Judáš, po ktorých sa do väzby dostali viacerí vysoko postavení členovia polície. Povedal nám o tom, ako na neho tlačil Tibor Gašpar, o „nitrianskych zdrojoch“, od ktorých mala polícia informácie o bödörovcoch, či ako vníma údajný úplatok 510 000 eur pre Milana Lučanského, s ktorým mal kedysi dobrý vzťah.

Chudý sa vyjadril aj k tomu, či podľa neho skončia obvinení funkcionári za mrežami, a prečo sa proti nim nedalo v čase jeho pôsobenia nijak zakročiť. Peter Chudý nám tiež prezradil, že keby sa zmenil zákon, plánuje kandidovať do funkcie policajného prezidenta (poznámka redakcie – v súčasnosti tak môže urobiť iba príslušník zboru).

Odporúčané
Kriminalista Snopko: Sériový vrah zavraždil moju spolužiačku. Muži zabíjajú častejšie, brutálnejšie sú ale ženy (Rozhovor) Kriminalista Snopko: Sériový vrah zavraždil moju spolužiačku. Muži zabíjajú častejšie, brutálnejšie sú ale ženy (Rozhovor) 21. októbra 2019, 14:53
V tomto článku si prečítaš:
  • Aký mal Peter Chudý vzťah s Milanom Lučanským a čo vraví na to, že údajne prijal úplatky vo výške 510 000 eur
  • Ako Peter Chudý reagoval na požiadavku Milana Lučanského, aby odišiel do civilu
  • Akým spôsobom na neho tlačil Tibor Gašpar
  • Či vie o ďalších krivých policajtoch, ktorí sú stále v zbore
  • Ako sa k policajtom dostávali informácie o bödörovcoch od takzvaných „nitrianskych zdrojov“
  • Ako na NAKA prebiehali porady plné falošných úsmevov
Peter Chudý
Peter Chudý Zdroj: Archív – Peter Chudý

V nedeľu večer sme sa dozvedeli, že Špecializovaný trestný súd neprávoplatne rozhodol o väzbe pre bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Očakávali ste, že sa raz Lučanský ocitne v takejto situácii?

Ja som očakával, že sa v takejto situácii ocitne nielen Lučanský, ale aj Gašpar, Hraško, Krajmer a ďalší moji bývalí kolegovia, ktorých dobehla minulosť. A myslím si, že ešte budú nasledovať ďalší.

Proti Lučanskému vypovedá aj bývalý policajný funkcionár Norbert Pakši. Poznáte sa?Poznáme, samozrejme.

Ako ho vnímate ako funkcionára?

Nora poznám ako milého, tichého a slušného policajta. Takto pôsobil a vystupoval. Skutočne príjemný človek, ktorý sa nevyznačoval žiadnou aroganciou. Keď som sa dozvedel, že ho zadržali, nie že by som tomu nechcel veriť, ale neočakával som to.

Odporúčané
Zákulisie boja proti zločinu na Slovensku: Ako agenti operujú v kriminálnom prostredí? Exkluzívny rozhovor s bývalým agentom Zákulisie boja proti zločinu na Slovensku: Ako agenti operujú v kriminálnom prostredí? Exkluzívny rozhovor s bývalým agentom 24. mája 2023, 18:00

Skôr by som to tipoval na jeho šéfa Doda Reháka, ktorý bol zadržaný v minulotýždňovej akcii (poznámka redakcie – Jozefa Reháka po akcii Judáš obvinili z prijímania úplatku a založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny). Noro Pakši teda prekvapil určite nielen mňa, ale aj viacerých ďalších policajtov. Hovorí sa, že tichá voda brehy myje. A v jeho prípade to asi platí.

Lučanský vraj bral úplatky až vo výške 510 000 eur. Prekvapilo vás to?

Neprekvapilo. Poviem to na príklade. Ak úradník na STK berie úplatky, nevezme si iba jeden, ale od viacerých ľudí. Nedopustí sa teda iba jedného tohto skutku. Takže ani v prípade v úvodzovkách môjho priateľa Lučanského to tak asi nie je.

Aký ste k nemu mali vzťah?

Keď ešte fungoval ÚBOK (Úrad boja proti organizovanej kriminalite), ako predchodca NAKA (Národná kriminálna agentúra), Milan Lučanský bol riaditeľom na odbore Stred a ja som bol riaditeľom na odbore Západ. Boli sme tým pádom regionálni kolegovia a mali sme dobrý vzťah. Myslím si, že ešte v tej dobe sme mohli mať aj približne rovnaký majetok. V roku 2010 pri výmene vlády sme obaja odchádzali do civilu a dva roky na to sme sa vrátili naspäť.

Vravíte, že ste vtedy mali približne rovnaký majetok. Ako je to teraz?

Ja som so svojím životom spokojný. Mám dom, ktorý postavili moji svokrovci a 13-ročné auto. Nepotrebujem mať tri vozidlá a z toho jeden Mercedes. Ani nehnuteľnosť na Floride, ani vo Valči, ktorá podľa médií Lučanského vyšla od 300 000 do 600 000 eur.

Odporúčané
Policajné roboty s povolením zabíjať? Zvažuje to polícia San Francisca Policajné roboty s povolením zabíjať? Zvažuje to polícia San Francisca 24. novembra 2022, 17:21

Lučanský o nehnuteľnosti na Floride povedal, že za takú sumu kúpi aj garsónku alebo niekoľkoizbový byt v Bratislave. A to sú len tie veci, ktoré odhalili médiá. Ale ak začnú vypovedať ďalší ľudia, čo verím, že sa tak stane, tak sa zrejme preukážu aj nejaké jeho ďalšie korupčné škandály.

Ako ste spomínali v našom minulom rozhovore, dlhé roky ste pracovali v kolektíve viacerých krivých policajtov. Cítili ste od nich tlak?

Áno. 1. decembra 2012 vznikla NAKA. Približne po roku existencie som môjmu dôveryhodnému kolegovi povedal, že slúžime mafii. Videli sme, že vysokí funkcionári tlačili na niektorých kolegov – aj na mňa – aby sme odišli z funkcie. Tibor Gašpar so mnou robil niekoľko personálnych rozhovorov.

Odporúčané
Policajt Michal: Vláda si do zboru dosadzuje svojich ľudí, šikana od vedúcich dohnala kolegyňu na psychiatriu (Rozhovor) Policajt Michal: Vláda si do zboru dosadzuje svojich ľudí, šikana od vedúcich dohnala kolegyňu na psychiatriu (Rozhovor) 7. februára 2019, 17:16

Čo vám počas nich hovoril?

Tvrdil mi, že ak neodídem, tak ma odvolajú, vznesú voči mne obvinenie, prevedú ma na inú funkciu a podobne. Dokonca aj spracovali jeden taký návrh. Vtedajšieho šéfa policajných odborov nahovorili, aby sa do toho zapojil. Aj on sa ma snažil presviedčať, aby som odišiel. V mojom prípade takýto tlak trval asi 5 rokov.

Ako ste reagovali?

Gašparovi som povedal, že ak by policajt na mojom mieste spáchal niečo z tých vecí, ktoré mi vyčítali, tak by sa zbalil a odišiel preč, aby mal pokoj. Pretože tak to vždy fungovalo. V každom prípade som sa však cítil nevinný a vravel som mu, že to viem aj listinne vyargumentovať.

Keď sme sa s niektorými kolegami o týchto tlakoch rozprávali, vedeli sme, že ak odídeme, na naše miesta dosadia – teraz ich tak média slušne nazývajú – „lojálnych policajtov“ (smiech). Momentálne sa ukazuje, že „lojálni“ sú tí, ktorých trestne stíhajú. A niektorých dokonca väzobne.

Čiže ich cieľom bolo, aby vás a vašich kolegov vytlačili a dosadili si svojich ľudí?

Áno, bolo to evidentné. Rozprávali o tom aj viacerí kolegovia z Nitry. Nazývali sme to tak, že „nitrianske zdroje“ rozprávali o „reorganizácii“, v rámci ktorej sa chceli zbaviť „nepohodlných“ policajtov, aby mali len „lojálnych“. 

Odporúčané
Policajný exfunkcionár Chudý: V SIS je niekoľko toxických ľudí. Vyšetrovatelia vo väzbe sú čestní policajti, nedali by sa pokriviť Policajný exfunkcionár Chudý: V SIS je niekoľko toxických ľudí. Vyšetrovatelia vo väzbe sú čestní policajti, nedali by sa pokriviť 22. septembra 2021, 12:30

V jednom prípade sa napríklad chceli zbaviť dvoch či troch ľudí zo západného Slovenska takým spôsobom, že ich plánovali preložiť na expozitúru do Košíc. Skrátka aby museli dochádzať za prácou na druhý koniec Slovenska. Chceli im sťažiť život. Vtedy, našťastie, bol šéfom odborov Miroslav Litva, ktorý sa do toho vložil a tomuto preloženiu zabránil.

Vy osobne ste sa rozhodli z polície odísť v roku 2019. Aký ste na to mali dôvod?

Keď sa Milan Lučanský stal v roku 2018 policajným prezidentom, poslal mi odkaz, aby som odišiel do civilu. Bolo mi však jedno, čo chce on. Preto som mu odkázal, že zbor opustím, až keď sa tak rozhodnem. V roku 2018 som už vedel, že mi vydavateľstvo vydá moju prvú knihu s názvom Mafiánska poprava?. K 31. januáru 2019, keď som dosiahol hranicu 30 odpracovaných rokov, som nakoniec s čistým štítom odišiel.

Polícia pri akciách Očistec a Judáš zasiahla proti mnohým funkcionárom z polície. Zostalo podľa vás v zbore ešte veľa „Judášov“?

Určite sú ešte takí policajti. Niektorí z nich sa dokonca stále nachádzajú vo vyšších pozíciách.

Viete o konkrétnych osobách?

O niektorých viem, aj keď ich nemôžem menovať. Ale myslím si, že o nich vedia aj kolegovia, ktorí sa zaoberajú takýmito podozreniami na páchanie trestnej činnosti.

Peter Chudý.
Peter Chudý. Zdroj: archív Petra Chudého

Nejde aktuálne o vojnu policajtov v zmysle, že niektorí chcú ísť zámerne po krku ľuďom, s ktorými mali predtým problémy?

O vojnu policajtov by sa mohlo jednať v tom prípade, ak by aktívni policajti bojovali navzájom proti sebe. Ale v tomto prípade čestní policajti dokumentujú trestnú činnosť „krivákov“. A to nemožno nikomu zazlievať. Navyše tu máme súbor orgánov činných v trestnom konaní. Prípady dozoruje prokurátor a sudca vzal viacerých obvinených do väzby.

Odporúčané
Gašpara varoval pred zadržaním Kaliňák, tvrdí súd. Keď po neho prišla NAKA, bol zbalený Gašpara varoval pred zadržaním Kaliňák, tvrdí súd. Keď po neho prišla NAKA, bol zbalený 23. februára 2021, 13:42

Takže sa mali všetci nechať oklamať nejakými podhodenými dôkazmi takzvaných „kajúcnikov“? To asi nie. A napríklad taký Beďo Slobodník (poznámka redakcie – Bernard Slobodník je bývalý šéf národnej finančnej jednotky, v súčasnosti spolupracuje s políciou) išiel vypovedať ako svedok ešte pred akciou Očistec. Tým pádom nespadal do kategórie takzvaných kajúcnikov, ktorí vypovedajú až potom, ako ich obvinia.

Je medzi výpoveďami kajúcnikov a výpoveďami ľudí, ktorí začnú „spievať “ ešte predtým ako ich obvinia, nejaký rozdiel?

Neviem, či sa niekto zaoberal tým, aký je rozdiel medzi výpoveďou svedka, predtým ako proti nemu vznesú obvinenie, a takzvaného kajúcnika. Orgány činné v trestnom konaní však jednoznačne v obidvoch prípadoch výpovede svedka aj obvineného dôkladne preveria. A preto len ten, kto má obavy o svojej vine, výpovede takzvaných kajúcnikov v tomto štádiu spochybňuje.

Odporúčané
Lojalita, rodinkárstvo a vzťah so Smerom-SD. Takto popisuje priamy účastník fungovanie Bödörovej zločineckej skupiny Lojalita, rodinkárstvo a vzťah so Smerom-SD. Takto popisuje priamy účastník fungovanie Bödörovej zločineckej skupiny 7. decembra 2020, 12:55

Poznali ste Bernarda Slobodníka osobne?

Áno. Beďo Slobodník bol taký „milý človek“ (smiech), o ktorom som si všeličo myslel. Ale neprekvapilo ma, že išiel vypovedať ako prvý. Tak isto veľmi dobre poznám aj Peťa Hraška. Zoznámil som sa s ním 10 rokov predtým, ako sa stal riaditeľom NAKA. Kedysi som ho vnímal ako dobrého, odborne zdatného a slušného policajta.

Čo sa s ním teda stalo?

Bohužiaľ, asi ho zlákala vidina peňazí, funkcie a pekného života. Keď sa psychicky zlomil a museli ho hospitalizovať, podľa môjho názoru svedčí o tom, že ešte niekde vnútri cíti akúsi česť a zároveň hanbu, že sa nechal zlákať. A bije sa to v ňom v štýle – budem vypovedať, nebudem vypovedať, budem vypovedať, nebudem vypovedať.

Obhajcovia ho síce presviedčajú, aby nevypovedal, že ho z toho dostanú, ale myslím, že ho to vnútorne hryzie a chce povedať pravdu, a zároveň aj preto, že vie, aký veľký trest mu hrozí. Všetkým obvineným hrozia také veľké tresty, že sa môžu z väzenia dostať najskôr ako starobní dôchodcovia. O mafiánoch sa vraví, že ich život je pekný, ale krátky. Niekto by teda mohol takéto prirovnanie aplikovať aj na krivých policajtov, ktorých život je tiež pekný, ale krátky.

Odporúčané
Práca lovca lebiek: Najhľadanejší zločinci poznajú fungovanie polície a vedia, ako sa ukryť, povedal nám cieľový pátrač Práca lovca lebiek: Najhľadanejší zločinci poznajú fungovanie polície a vedia, ako sa ukryť, povedal nám cieľový pátrač 4. februára 2021, 14:30

Vo väzbe sa v súčasnosti nachádza aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Ten bol údajne súčasťou takzvanej skupiny bödörovcov. Vedeli ste o tom, že na polícii funguje údajná 13-členná organizovaná skupina riadená Norbertom Bödörom?O prepojení Gašpara na SBS Bonul (poznámka redakcie – patrí pod bödörovcov) písali pred dávnejšou dobou aj médiá. V tom čase tiež „nitrianske zdroje“, ako sa v polícii rozprávalo, hovorili o rôznych personálnych nomináciách.

Vezmime si napríklad takého mediálne známeho Róberta Krajmera (poznámka redakcie – bývalý riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky). Ten sa stal šéfom korupcie v čase, keď mal hodnosť nadporučík. Dovtedy pritom robil radového operatívneho pracovníka, o ktorom jeho kolegovia rozprávali, že je výkonnostne a odborne nedostačujúci.

Určite teda nepatril medzi najlepších policajtov. A keď sa z operatívca či radového vyšetrovateľa stane šéf špecializovaného útvaru s celoslovenskou pôsobnosťou, ako je korupcia, tak by mal mať kvalitné odborné vedomosti. Krajmer ale nemal ani základné riadiace skúsenosti z pôsobenia na okresnom či krajskom riaditeľstve.. Nebol žiadnym vedúcim oddelenia. A pritom preskočil niekoľko stupňov riadenia.

Koľko pozícií teda preskočil?

Ak sa zameriame len na NAKA, boli to tri alebo štyri stupne riadenia. To je nemysliteľné. Neviem síce, aké boli vtedy presné nariadenia o kariérnom postupne, ale výnimky sa vždy udeľovali. Napríklad môžem spomenúť funkcionára Milana Mihálika. Ten sa stal z radového operatívca na NAKA zástupcom Bernarda Slobodníka, riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície. Takže tiež prekročil dva stupne riadenia.

Sú v policajnom zbore aj iné skupiny ako bödörovci?

V policajných kruhoch sa hovorilo iba o tejto skupine, ale boli tam určite aj iní policajti, ktorí si robili svoje kšefty.

Napríklad?

Môžem spomenúť medializovaný prípad Štefana Šaroku, bývalého riaditeľa expozitúry Západ na protizločineckej jednotke. Ten bol približne od roku 2016 až 2017 stíhaný za spoluprácu s mafiánskou skupinou sátorovcov. Ak sa nemýlim, s prokurátorom už uzavrel dohodu o vine a treste. Takže sa k svojej trestnej činnosti priznal. Čiže, samozrejme, nájdu sa možno aj ďalšie čierne ovce, ktoré spolupracovali s niekým z kriminálneho prostredia.

Odporúčané
Sátorovci boli brutálni, člena gangu popravili pri močení, rozrezali ho a telo pomleli v mlynčeku na mäso Sátorovci boli brutálni, člena gangu popravili pri močení, rozrezali ho a telo pomleli v mlynčeku na mäso 29. októbra 2019, 10:34

Dostali ste sa s niektorým z obvinených policajtov v rámci akcií Judáš a Očistec počas svojho pôsobenia do otvoreného konfliktu?

Nie. Na NAKA to fungovalo tak, že sa na vás každý usmieval. Prišli sme na poradu a všetci sa tvárili príjemne (smiech). Ale na druhej strane som vedel, že keď sa otočím, budem cítiť niekoľko pichnutí nožom do chrbta.

Skončia podľa vás obvinení z akcií Očistec a Judáš za mrežami?

Áno. Dokonca si myslím, že sa nájdu ešte ďalšie dôkazy a tí, ktorí majú v sebe aspoň štipku slušnosti, začnú vypovedať a s prokurátorom sa dohodnú na vine a treste. Pretože to je pre nich jediná cesta, aby sa zachránili pred mnohoročným väzením. A som názoru, že ak polícia bude takýmto spôsobom postupovať, na tieto osoby nájdu aj ďalšie  trestné činy.

Je šanca, že sa súčasne zásahy polície posunú až k vysokopostaveným politikom zo SMER-u – napríklad k bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi či bývalému premiérovi Robertovi Ficovi?

Na to existuje taký jeden výraz – ide o pravdepodobnosť hraničiacu s istotou, že sa takéto niečo môže stať. Ale netvrdím, že pôjde konkrétne o tieto mená, ktoré ste spomínali.

Peter Chudý
Peter Chudý Zdroj: Peter Chudý

Do roku 2017 ste pôsobili ako funkcionár NAKA a poznali ste viacerých krivých policajtov. Nedalo sa proti nim žiadnym spôsobom zakročiť?

Aké mohli byť možnosti, keď sme nemali dôveru v niekdajších policajných prezidentov Gašpara a Lučanského? Vidíme, že je aktuálne stíhaný aj špeciálny prokurátor Kováčik. Takže na koho sa mohol vtedy človek obrátiť?

Odporúčané
Mal byť ministrom, rozbehol boj proti daňovým podvodníkom a sám je podozrivý, že sa do jedného zamotal. Kto je František Imrecze? Mal byť ministrom, rozbehol boj proti daňovým podvodníkom a sám je podozrivý, že sa do jedného zamotal. Kto je František Imrecze? 29. januára 2021, 14:20

Na policajnú inšpekciu, ktorej tiež svojho času šéfoval Lučanský? To zrejme nie. Dá sa povedať, že to bola patová situácia. Jediným riešením vtedy bolo asi len vydržať, a ak sa situácia obráti, prejsť do protiútoku. Aj v médiách niekde spomínali, že čestní policajti teraz vytiahli zo zásuvky staré spisy. Vedeli, v čom doteraz figurovali kriví policajti a začali sa tomu aktívne venovať.

V minulom rozhovore ste mi spomínali, že keď ste s kolegami videli, ako postupom času padli sýkorovci, hovorili ste si, že sa to raz môže stať aj krivým funkcionárom...

(Smiech)... Presne o tomto som sa rozprával aj s tým mojím dôverným kolegom, ktorému som hovoril, že slúžime mafii. Takže ďakujem za pripomenutie, skoro som na to aj zabudol.

Odporúčané
Bödörove „teambuildingy” vo vinici Radošina: Vždy tam vraj chodili aj Dušan Kováčik a Robert Kaliňák Bödörove „teambuildingy” vo vinici Radošina: Vždy tam vraj chodili aj Dušan Kováčik a Robert Kaliňák 7. decembra 2020, 18:33

Z vášho smiechu si odvodzujem, že vám to spravilo radosť.

Radosť ale nie je škodoradosť. Skôr by som to označil za zadosťučinenie. Že konečne pravda vyšla najavo. Respektíve to, o čom sa iba rozprávalo v kanceláriách a po chodbách, je teraz vonku. To však nie je zadosťučinenie iba pre mňa, ale pre všetkých čestných a slušných policajtov.

Pre tých, ktorí zostali, ale tiež pre tých, ktorí odišli. A zároveň aj pre poškodených ľudí v trestných konaniach, ktorí boli pod vplyvom korupčného správania sa daných policajtov ukrátení na svojich právach.

Neľutujete, že ste odišli z polície krátko predtým, než sa v nej začalo „čistiť“?

Ľutujem, že nemôžem byť súčasťou aktuálneho diania. Ľutoval som napríklad aj to, že po mojom odchode zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovu, a moji bývalí podriadení vyšetrovali prípad bezo mňa. Nechcem síce povedať, že si človek obhrýzal nechty, ale keď som videl, že niekde nezvolili ten najvhodnejší postup, alebo na niečo zabudli, tak ma to veľmi mrzelo.

A teraz ma tiež, samozrejme, mrzí, že nemôžem byť súčasťou toho, čo sa deje. Na druhej strane ale vidím, že sa moji bývalí kolegovia rozbehli a idú nezadržateľne vpred. Moja autorská činnosť spisovateľa ma v súčasnosti napĺňa a som veľmi rád, že pred dvomi rokmi som napísal knihu s názvom Polícia v rukách mafie, a teraz vidím, že sa tie udalosti potvrdzujú.

V súčasnosti je na čele polície dočasný policajný prezident Peter Kovařík. Má vašu dôveru?

S Petrom Kovářikom som sa niekoľkokrát stretol a pôsobil na mňa ako čestný a odborne zdatný človek. Otázkou zostáva, či uspeje vo výberovom konaní na policajného prezidenta. Ale to ťažko povedať.

Odporúčané
Štedrý večer vo väzbe: Bude kapustnica, filé a výnimočne telka do polnoci Štedrý večer vo väzbe: Bude kapustnica, filé a výnimočne telka do polnoci 24. decembra 2020, 9:30

Pred pár mesiacmi, keď bolo zverejnené, že sa bude meniť zákon, tak som bol – a opäť použijem tú vetu – s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sám presvedčený, že sa do výberového konania na funkciu policajného prezidenta zapojím. Ale vzhľadom na to, že sa zákon nakoniec nezmenil a momentálne nie som policajt, tak podmienky nespĺňam. Môže sa však stať, že nevyberú nikoho, zákon sa mení a potom sa zapojím.

Čo vás vedie k tomu, že zvažujete kandidovať na policajného prezidenta?

Mojou motiváciou je dosiahnuť, aby bolo v polícii čo najmenej krivých policajtov podobných tým, akí sa tu za posledné roky objavili. Pretože viem, že v zbore máme veľa čestných policajtov – poznám ich. S nimi by som určite niečo také dokázal.

Koľko potrvá, kým si budeme môcť povedať, že polícia je dôveryhodná?

Dá sa povedať, že je dôveryhodná už v súčasnej dobe. Keď sa polícia odhodlala na zdokumentovanie trestnej činnosti svojich najvyšších nariadených, je to veľkých úspech. Určite to svedčí o jej dôveryhodnosti. Ale aj tak sa stále niekde objavujú akési pozostatky bödörovcov či iných v úvodzovkách samovraždiacich útočníkov, ktorých je ťažko odhaliť.

Očakávate v blízkej dobe podobné akcie typu Očistec a Judáš?

Nehovorím, že to bude v blízkej dobe, a že to bude v takom veľkom rozsahu, ako menované akcie. Skôr očakávam individuálne vznášané obvinenia. Môžem s určitosťou povedať, že sa kriví policajti v štruktúrach zboru stále nachádzajú.

Peter Chudý
Peter Chudý Zdroj: Peter Chudý
Domov
Zdieľať
Diskusia