Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 21. 4. 2021 meniny má Ervín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Sponzorovaný článok

Tento obsah je sponzorovaný obsah spoločnosti American Councils for International Education Slovakia

Čo je sponzorovaný článok?

Inzerent dodal podklady ku článku, definoval, čo má článok obsahovať a komunikovať, text písal na základe zadania niekto z Refresheru.

Stredoškoláčka Eva o štúdiu v USA: Život na typickej high school je neopísateľný

Využi program FLEX a vyskúšaj si rok štúdia v USA zadarmo aj ty.

29. september 2020, 12:26 Čas čítania: 4:25
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Stredoškoláčka Eva o štúdiu v USA: Život na typickej high school je neopísateľný
Zdroj: American Councils for International Education Slovakia
Zaujímavosti - Slovensko
1
Inzercia
29. september 2020, 12:26
Čas čítania: 4:25

Stredoškoláčka Eva o štúdiu v USA: Život na typickej high school je neopísateľný

Využi program FLEX a vyskúšaj si rok štúdia v USA zadarmo aj ty.

Inzercia
29. september 2020, 12:26
Čas čítania: 4:25
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Stredoškoláčka Eva o štúdiu v USA: Život na typickej high school je neopísateľný
Zdroj: American Councils for International Education Slovakia
Sponzorovaný článok

Tento obsah je sponzorovaný obsah spoločnosti American Councils for International Education Slovakia

Viac info

Ešte nezačali ani rozmýšľať nad maturitou a už majú za sebou rok štúdia v USA. Veľký americký sen, ktorý snívajú mnohí z nás, si títo študenti splnili už počas strednej školy. Vďaka programu FLEX zadarmo vycestovali na rok do Spojených štátov a vyskúšali si, aké je štúdium na strednej škole za veľkou mlákou.

 

Eva a Kristína vďaka programu FLEX vycestovali a študovali minulý rok na stredných školách v USA. Vyskúšali si život amerického študenta na vlastnej koži a podelili sa s nami o ich zážitky.

 

Prví absolventi programu FLEX zo Slovenska
Prví absolventi programu FLEX zo Slovenska Zdroj: American Councils for International Education Slovakia

Aký bol ich rok na strednej škole v USA? 

Dievčatám, ktoré absolvovali štúdium na strednej škole v USA, najviac učarovalo to, že si mohli vyberať z rôznych predmetov. Evka sa počas svojho štúdia naučila pracovať s analógovým fotoaparátom, vyvolávať fotky v čiernej komore a ako súčasť atletického tímu súťažila v prekážkovom behu. 

 

„Moja celá americká škola bola a aj je jeden z mojich najväčších nezabudnuteľných zážitkov. Život na typickej high school, ktorú možno mnohí poznajú z filmov, je neopísateľný. Treba ho zažiť!“

 

Mne sa najviac vryla do pamäte jedna z hodín telesnej výchovy. Po začatí hodiny sme sa všetci presunuli k nášmu školskému bazénu, kde nás čakal inštruktor kajaku. Pre mňa to bolo neuveriteľné učiť sa kajakovať počas obyčajnej telesnej výchovy. Moji americký spolužiaci mi však potvrdili, že to pre nich nie je nič neobyčajné,“  opisuje svoje najlepšie zážitky zo štúdia v USA Eva Lehocká.

 

Stredoškoláci využili zadarmo štúdium v USA a ich zážitky ťa presvedčia, prečo by si to mal skúsiť tiež
Zdroj: Kristína Stieranková

 

„Škola v USA sa mi nesmierne páčila. Skvelá vec na škole v Amerike je to, že si môžete voliť predmety. Ja som si zvolila 4 akademické a ostatné 3 boli: umenie/fotografovanie, klavír a balet.“

 

Predmet, ktorý sa mi páčil najviac boli forenzné vedy. Dozvedela som sa viac o vyšetrovaní, preberali sme zaujímavé prípady a robili praktické veci (napríklad sme vyrábali falošnú krv, natáčali vlastn‎ý kriminálny prípad a tak ďalej),“ spomína na štúdium v USA absolventka Kristína Stieranková.

Život amerických tínedžerov 

S programom FLEX, ktorý financuje americké Ministerstvo zahraničných vecí, si život amerického tínedžera vyskúšalo prvých 10 stredoškolákov zo Slovenska. Autentický zážitok z pobytu mali študenti aj vďaka tomu, že bol každý z nich počas nasledujúceho roka umiestnený u jednej z hostiteľských rodín. Spoznali americkú kultúru na vlastnej koži, odišli bohatí na zážitky, s nenahraditeľnými skúsenosťami.

 

„Bolo veľmi zaujímavé vidieť ako oslavuje Vianoce moja hosťovská rodina. Štedrý večer sme strávili so zvyškom rodiny a mali spoločnú večeru. 25. decembra sme si ráno rozdali darčeky, mali typické raňajky, pozerali vianočné filmy, a potom šli na vianočnú párty, kde sme vyrábali vianočné ozdoby. Obdobie Vianoc bolo jedno z najlepších,“ spomína na rok s hosťovskou rodinou Kristína Stieranková. 

 

Zaži život študenta v USA a prihlás sa aj ty. Môžeš tak urobiť do 15. októbra. 

 

Stredoškoláci využili zadarmo štúdium v USA a ich zážitky ťa presvedčia, prečo by si to mal skúsiť tiež
Zdroj: Eva Lehocká

„Mala som obrovské šťastie na moju hostiteľskú rodinu. Mali sme medzi sebou naozaj blízky vzťah a vďaka nim som veľa cestovala. Najlepším zážitkom bola naša spoločná rodinná dovolenka v Mexiku. Strávili sme tam nádherný týždeň plný exotických zážitkov. Cítila som sa byť naozaj súčasťou ich rodiny,“ opisuje svoju americkú rodinu Eva Lehocká. 

 

Ročné štúdium na strednej škole v USA zadarmo

Všetci veľmi dobre vieme, že už len samotná letenka do USA nie je najlacnejšia. Každý, kto niekedy túžil navštíviť kontinent za veľkou mlákou, si je vedomý toho, že takýto výlet vyžaduje nemalé úspory. Študenti stredných škôl 1. a 2. ročníka však majú možnosť do USA vycestovať na rok zadarmo. 

 

Stredoškoláci využili zadarmo štúdium v USA a ich zážitky ťa presvedčia, prečo by si to mal skúsiť tiež
Zdroj: Eva Lehocká

Možno by sa niekto bál, že si musí na štúdium v USA pripraviť aj tak nejaké vreckové. Eva Lehocká, absolventka programu FLEX, odkazuje, že jej mesačné štipendium vždy vystačilo na jedlo, ale aj mnohé osobné veci. „Toto vreckové mi stále vystačilo a dokonca som ani nepotrebovala peniaze navyše od mojich rodičov,“ dopĺňa.

 

Štipendijný program FLEX študentom hradí väčšinu nákladov na ročné štúdium, a to konkrétne:
- spiatočnú letenku (vrátane cesty z miesta bydliska na letisko)
- mesačné štipendium určené na účasť na spoločenských aktivitách a nákup základných osobných potrieb (napr. hygienické potreby)
- umiestnenie vo vybranej a preverenej hostiteľskej rodine na dobu jedného školského roka
- štúdium na americkej strednej škole
- prípravné školenie pred odjazdom do USA a po návrate na Slovensko
- programové aktivity v mieste pobytu v USA 
- zdravotné poistenie (nezahŕňa zubnú starostlivosť a starostlivosť spojenú s už existujúcim chronickým ochorením 

Nepotrebuješ dokonalú angličtinu 

Možno si hovoríš, že to nie je pre teba, lebo ty až tak dobre angličtinu neovládaš. Na to, aby si sa mohol zúčastniť štipendijného programu, stačí mať angličtinu na komunikatívnej úrovni. Znalosť angličtiny je dôležitým, no nie jediným kritériom výberu uchádzačov. Takže sa netreba báť a ak si začal uvažovať, odporúčame ti prihlásiť sa, za vyskúšanie nič nedáš a o rok môžeš byť v USA.

 

Eva Lehocká so svojou hostiteľskou rodinou
Eva Lehocká so svojou hostiteľskou rodinou Zdroj: Eva Lehocká
Kritériá pre prihlásenia na štipendium sú nasledovné:
- máš slovenské občianstvo
- narodil si sa medzi 15. 7. 2003 - 15. 7. 2006 

-  v čase podania prihlášky študuješ v 1. alebo 2. ročníku strednej školy (alebo ekvivalent na 8-ročných 
gymnáziach). V prípade 5-ročných gymnázií môžu o štipendium žiadať aj študenti 3. ročníka. 

-  máš dobrý priemer a angličtinu na komunikatívnej úrovni 

-  spĺňaš podmienky na získanie víz typu J1 (za posledných 5 rokov si strávil v USA menej ako 90 dní) 


 

„Výberové konanie a úlohy neboli vôbec náročné a určite ich zvládne každý. Keďže FLEX program nie je zameraný na znalosť angličtiny, určite by som odporučila každému, aby to aspoň skúsil.  Všetkým, ktorí sa prihlásia radím, aby boli vždy sami sebou a aby v seba verili,“ spomína na svoje výberové konanie absolventka Kristína Stieranková.  

Aké boli ich pocity po roku na strednej škole v Spojených štátoch? 

„Počas môjho pobytu v Amerike som sa stala viac samostatnou a dospelejšou. Snažím sa nerobiť predsudky a byť otvorená názorom iných. Chcem stále spoznávať nové kultúry a cestovať po svete.“

 

„Po návrate máme ako FLEX absolventi nesmierne veľa príležitostí. FLEX program sa o nás naďalej zaujíma a pomáha sa nám rozvíjať,“ sumarizuje svoje pocity po návrate z USA Kristína Stieranková.

 

Eva nám na otázku, čo sa v jej živote zmenilo po návrate z USA povedala, že sa jej viac otvorili oči. „Bolo trošku ťažké  vrátiť sa do bežného života na Slovensku, ale aspoň viem, že v mojej budúcnosti môžem dosiahnuť oveľa viac. Taký môj bežný pohľad na veci sa zmenil a začala som si vo všetkom viac veriť. Amerika ma teda ovplyvnila naozaj len v dobrom,“ vysvetľuje.  

 

Stredoškoláci využili zadarmo štúdium v USA a ich zážitky ťa presvedčia, prečo by si to mal skúsiť tiež
Zdroj: Kristína Stieranková

Už o rok môžeš byť na škole v USA 

Future Leaders Exchange program, teda program FLEX, momentálne existuje už 27 rokov a za túto dobu sa ho stihlo zúčastniť viac ako 28 000 stredoškolákov z rôznych krajín. V roku 2018 bola do programu zaradená aj Slovenská republika a prvých 10 stredoškolákov si tak vyskúšalo rok štúdia na škole v USA.

 

Štipendium je otvorené aj pre študentov so zdravotným postihnutím a môžu sa oň uchádzať všetci študenti, ktorí splnia kritéria. Výberové konanie pozostáva z niekoľkých kôl, ktorých súčasťou sú testy z anglického jazyka, napísanie esejí, a tiež krátky pohovor. Testovanie prebieha v Bratislave a Košiciach. Na štipendium sa môžeš do 15. 10. prihlásiť na tomto odkaze

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Žiadne „čierne“ okresy, takto bude od pondelka rozdelené Slovensko podľa rizikovosti
2 Voči bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému vzniesli ďalšie obvinenie. Týka sa podplácania v roku 2020
3 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
4 Neviem, či predĺžime núdzový stav, možno ho potrebovať nebudeme. Premiér Heger pripustil ďalšie uvoľnenie opatrení
5 Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
1 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
2 VIDEO: Slovenský policajt brutálne zbil mladíka na zemi. Uštedril mu rany päsťou, kopance a postavil sa mu na brucho
3 Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
4 Známa „najsexi rosnička“ sveta Yanet Garcia ohlásila, že si zakladá účet na Onlyfanse. Video si za deň pozrelo 1,2 milióna ľudí
5 Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
3 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
4 Rýchlo a zbesilo 9 ide do vesmíru. Sleduj šialený trailer plný akcie so zlými efektmi
5 Od pondelka nebudeš musieť nosiť rúško v exteriéri, ak od teba budú cudzí ľudia vzdialení minimálne 5 metrov
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
3 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
4 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
5 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
Viac z témy zaujímavosti
Modelky z balkóna v Dubaji prezradili, prečo sa nechali nahovoriť na nahé fotenieModelky z balkóna v Dubaji prezradili, prečo sa nechali nahovoriť na nahé fotenie
Po vyprázdnení sa na toalete sa nemala utierať. Chcela vyhovieť jeho túžbe, a tak súhlasilaPo vyprázdnení sa na toalete sa nemala utierať. Chcela vyhovieť jeho túžbe, a tak súhlasila
Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trestSúd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
Viac článkov
Sponzorované články
Enyaq iV nás veľmi milo prekvapil. Škoda urobila obrovský progres a postavila ukážkový elektromobilEnyaq iV nás veľmi milo prekvapil. Škoda urobila obrovský progres a postavila ukážkový elektromobil
Potrebuješ flex kábel? Poradíme ti, ako rozlíšiš OEM od aftermarketuPotrebuješ flex kábel? Poradíme ti, ako rozlíšiš OEM od aftermarketu
Máš na to stať sa programátorom? Otestuj sa v našom kvízeMáš na to stať sa programátorom? Otestuj sa v našom kvíze
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Pivo si načapuješ priamo v izbe a potom sa v ňom môžeš aj okúpať. Špeciálny pivný hotel sa zrejme čoskoro stane realitouPivo si načapuješ priamo v izbe a potom sa v ňom môžeš aj okúpať. Špeciálny pivný hotel sa zrejme čoskoro stane realitou
Jackpot v americkej lotérii momentálne dosiahol 1,6 miliardy dolárovJackpot v americkej lotérii momentálne dosiahol 1,6 miliardy dolárov
Vydaj sa na štvormesačnú cestu plnú alkoholu a cestovania. Americká firma vyrábajúca vína ti môže splniť tvoj pracovný senVydaj sa na štvormesačnú cestu plnú alkoholu a cestovania. Americká firma vyrábajúca vína ti môže splniť tvoj pracovný sen
Na Harvarde miesto záverečnej práce odovzdal rapový album. 10 trackov mu zabezpečilo skvelý úspech aj s vyznamenanímNa Harvarde miesto záverečnej práce odovzdal rapový album. 10 trackov mu zabezpečilo skvelý úspech aj s vyznamenaním
Niké má novú menu nik. Teraz ich rozdá prvým 50-tisíc klientomNiké má novú menu nik. Teraz ich rozdá prvým 50-tisíc klientom
Dušan Kováčik je obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupinyDušan Kováčik je obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny
Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trestSúd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
Mladí sa pre známky boja chodiť domov a myslia na samovražduMladí sa pre známky boja chodiť domov a myslia na samovraždu
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.