Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. septembra 2019, 12:02
Čas čítania 0:00
Daniel Mikolášik

Bankovka Hviezdoslava s hodnotou 0 € pobláznila Slovákov, pred múzeom stanujú už niekoľko dní

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Eurobankovka stojí 3 eurá, keďže však ide o limitovanú kolekciu, neskôr sa môže predávať aj za 40-násobok.

Po minuloročných ošiaľoch v Bratislave, Banskej Bystrici či Košiciach sa suvenírová eurobankovka presúva aj na Oravu. V Dolnom Kubíne sa dnes zberatelia môžu tešiť na kúsok s podobizňou Pavla Országha Hviezdoslava v nominálnej hodnote 0 €. Niektorí záujemcovia na ňu čakajú v stanoch pred múzeom už niekoľko dní.

Odporúčané
Bratislavská bankovka s hodnotou 0 eur zabáva Slovákov. Otrasná chyba na nej spôsobila, že hrad v hlavnom meste bol premenovaný Bratislavská bankovka s hodnotou 0 eur zabáva Slovákov. Otrasná chyba na nej spôsobila, že hrad v hlavnom meste bol premenovaný 25. mája 2018, 15:40

Ako informuje MY Orava, o bankovku je skutočne veľký záujem. A nielen o ňu. Zberatelia majú zálusk aj na kazetu v špeciálnej edícii s počtom 170 kusov na predaj. Cenu zvýši aj prítomnosť autora, ktorý pridá svoj podpis. Ľudia nedočkavo čakajú na jej sprístupnenie pred Oravským múzeom Pavla O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.

Bankovka, na ktorú aktuálne čakajú zberatelia z celého Slovenska, vyšla pri príležitosti 170. výročia Hviezdoslavovho narodenia v náklade 5 000 kusov. O jej návrh sa postaral Jozef Česla, ktorý sa autorsky podpísal pod niekoľkými poštovými známkami.

Odporúčané
Nulová bankovka sa o pár dní chystá poblázniť aj Košice. Po ošiali v Banskej Bystrici sa zberateľský kúsok objaví na východe Nulová bankovka sa o pár dní chystá poblázniť aj Košice. Po ošiali v Banskej Bystrici sa zberateľský kúsok objaví na východe 15. mája 2018, 12:22

„Podobizeň na bankovke pochádza z Hviezdoslavovej poslednej dekády života. V pozadí nad ním je vyobrazenie Babej hory, ktorá bola inšpiráciou pre prírodné prostredie v jeho diele Hájnikova žena,“ uviedol pre TASR Vladislav Klajban, odborník zaoberajúci sa zbieraním a štúdiom bankoviek.

Súčasťou grafiky suvenírovej bankovky je aj vyobrazenie Hviezdoslavovej hájovne, v ktorej sa odohrával dej a život hlavnej postavy, samotnej hájnikovej ženy,“ dopĺňa odborník na numizmatiku a notafíliu.

 

Jedna takáto bankovka stojí 3 eurá a limit na jednu osobu sú tri kusy. Keďže však ide o limitovanú kolekciu, ich hodnota sa neskôr zvyšuje až do dvoj, niekedy aj trojciferných čísel. Najvzácnejšia je doposiaľ bankovka s motívom Pamätníka SNP, v popredí ktorého je situovaný tank. Predáva sa približne za 140 eur.

Odporúčané
Slovákov dnes pobláznila bankovka v hodnote 0 eur. Čakali na ňu aj od šiestej ráno a už sa ju snažia predať za dvojciferné čiastky Slovákov dnes pobláznila bankovka v hodnote 0 eur. Čakali na ňu aj od šiestej ráno a už sa ju snažia predať za dvojciferné čiastky 8. mája 2018, 20:44
Domov
Zdieľať
Diskusia