Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 23. 1. 2020 meniny má Miloš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Refresher - Rozhovory
0
Denisa Bodková
9. júl 2019, 14:19
Čas čítania: 7:21

Barbora organizuje surferské dovolenky na ostrove Fuerteventura. Cez zimu bývajú 7-metrové vlny, žraloky prídu zriedka (Rozhovor)

V 20. rokoch začínala ako animátorka, videla polovicu sveta, rozpráva 8 jazykmi a momentálne sa venuje vlastnému projektu na Kanárskych ostrovoch.

Denisa Bodková
9. júl 2019, 14:19
Čas čítania: 7:21
Barbora organizuje surferské dovolenky na ostrove Fuerteventura. Cez zimu bývajú 7-metrové vlny, žraloky prídu zriedka (Rozhovor)
Zdroj: Barbora Raschmannová
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Opäť prinášame rozhovor z kategórie mladí Slováci v zahraničí a dnes to bude so sympatickou Prievidžankou, ktorá našla vášeň v surfovaní a na Kanárskych ostrovoch rozbehla svoj vlastný projekt.  

 

Barbora Raschmannová má 28 rokov, pochádza z Podhradia, avšak už 2 roky pôsobí na ostrove Fuerteventura. Od svojich 20 rokov žije a pracuje mimo Slovenska, začínala ako animátorka v luxusných hoteloch, ovláda 8 jazykov, spoznala množstvo zaujímavých aj slávnych ľudí a momentálne sa venuje svojmu projektu Oceanholic, vďaka ktorému si ľudia môžu užiť športovú dovolenku a naučiť sa surfovať.

 

V článku sa dozvieš:

 • Čo ju priviedlo na Fuerteventuru
 • V akých krajiných robila animátorku
 • Koľko si v začiatkoch vedela zarobiť
 • S akým známym Slovákom hrávala karty
 • Ako sa jej podarilo založiť projekt Oceanholic
 • Koľko stojí kurz a čo v ňom všetko je
 • Či sa môže stať, že surferov napadne žralok
 • Aké veľké vlny surferi zdolávajú 
 • Či sa dokáže za týždeň naučiť surfovať každý

 

surf barbora

 

Ako sa mladá Prievidžanka dostala k surfovaniu a životu na ostrove Fuerteventura?

K surfovaniu som sa dostala, keď som žila na Tenerife. Skúsila som to iba parkrát a hneď som si zlomila stavec. Len som o tom asi mesiac nevedela (smiech). Neskôr, keď som žila na Cabo Verde, začala som aj kiteovať. Učila som sa to v škole Tribal surf, odkiaľ pochádza aj súčasný a dlhoročný majster sveta v kite surfingu Airton Cozzolino a jeho bratranec Matchu Lopez.

 

Vtedy som ešte nevedela, že sú to tak významné mená vo svete kitu. To som zistila až o rok, keď som presťahovala na Fuerteventuru (Kanárske ostrovy) a oni tam prišli na svetový pohár. No a práve tam som dostala nápad rozbehnúť svoj projekt OCEANHOLIC. 

 

V roku 2011, po skončení strednej školy, som odišla na Krétu. Pôvodne na 2 mesiace, no nakoniec z toho bolo 6 rokov. 

 

Zaujímavý názov. Predpokladám, že tvojimi klientmi musia byť ľudia, ktorí milujú oceán. 

Dá sa to tak povedať. V spolupráci s hotelom Royal Suite a surferskou školou Adrenalin organizujem tak trochu inú dovolenku, to znamená športovú dovolenku, kde si klient môže vybrať z 5 rôznych programov. Pre milovníkov oceánu ponúkame kurzy surfovania, kiteovania, windsurfingu. 

 

Barbora má školu surfu na ostrove

 

Vráťme sa trochu do minulosti. Čo bolo predtým, ako si začala podnikať na Kanárskych ostrovoch?

Najprv som pracovala pre jednu švajčiarsku spoločnosť ako animátorka. Išla som na kasting v Bratislave, na ktorom sme mali ukázať naše talentové, improvizačne a jazykové schopnosti. Zo 100 ľudí vybrali asi 20 a medzi nimi aj mňa. A tak som v roku 2011 po skončení strednej školy odišla na Krétu. Pôvodne na 2 mesiace, no nakoniec z toho bolo 6 rokov. 

 

Z detskej animátorky som prešla na fitness a šport, a neskôr som animátorom šéfovala a robila koordinátorku animačného tímu. Bola to super robota a určite by som ju odporučila každému mladému človeku. 

 

Celých 6 rokov si pracovala na Kréte?

Nie. Moja prvá sezóna bola na Kréte, tam som bola 5 mesiacov, potom nasledoval Egypt a Rodos. Po týchto pár sezónach som si dala malú pauzu a odišla som bývať do Londýna na 4 mesiace. 

 

surf barbora

 

Aktívne hovorím 8 jazykmi. Slovensky, česky, anglicky, nemecky, rusky, taliansky, španielsky a aj poľsky.

 

Vidno, že máš dosť pocestovaný svet. Nechýbali ti v „upršanom” Londýne pláže a more? 

Veľmi mi začalo chýbať leto, tak som sa rozhodla ísť naspäť do tepla. Nasledovalo Tenerife, opäť Kréta, potom Kapverdské ostrovy a nakoniec som skončila na Fuerteventure, kde pôsobím dodnes.

 

Na tejto práci je najlepšie, že môžete cestovať aj bývať zadarmo, všetko vám hradí agentúra, môžete sa zabávať, spoznávať veľmi zaujímavých ľudí a učiť sa nové jazyky. 

 

Koľkými jazykmi rozprávaš?

Aktívne hovorím 7 jazykmi. Keď som v zahraničí, píšem si 8 jazykov, lebo počítam aj češtinu. Takže hovorím slovensky, anglicky, nemecky, rusky, taliansky, španielsky a aj poľsky.

 

S ex prezidentom policajného zboru Tiborom Gašparom sme skoro každý večer hrali karty.

 

surf barbora

 

Spomenula si, že si spoznala veľmi zaujímavých ľudí. Ide aj o nejaké známe osobnosti?

Najzaujímavejší ľudia, ktorých som stretla? Bolo ich isto viac. Teraz si už na všetkých nespomeniem, ale spoznala som viacerých hercov aj z česko-slovenskej scény a s ex prezidentom policajného zboru Tiborom Gašparom sme skoro každý večer hrali karty. 

 

Okrem toho aj pár zahraničných spevákov. Pre mňa zaujímavý bol jeden pán z Ruska, ktorý bol kozmonaut a ukazoval nám fotky z vesmíru. Ďalej ľudí, ktorí pracujú pre Discovery Channel, BBC či profesorov z Oxfordu, rôznych doktorov, antropológov, numerológov, ľudí, čo sa zaoberajú hypnózami. 

 

Osobnosti, s ktorými konverzácia naberala úplne iný rozmer a veľa nových vecí som sa dozvedela. Raz som stretla rodinu, kde otec bol majiteľ všetkých najväčších parkovísk v Moskve, dom mal väčší ako zámok a služobníctvo od kuchára, cez záhradníka či osobného šoféra. 

 

Pracovala si v drahých hoteloch po celom svete, koľko stála izba v tom najdrahšom?

Pracovala som väčšinou v 4 až 5-hviezdičkových hoteloch. Najdrahší, v ktorom som robila, bol na Kréte, to bol 5 star plus. Najdrahšie boli prezidentské apartmány, v ktorých stála noc aj 2 000 €. Ľudia tam chodili aj na 2-3 mesiace. 

 

Stretnete ľudí, ktorí sú inšpiratívni, ale aj tých, ktorí sú absolútni idioti, avšak musíte byť k nim milý.

 

surf barbora

 

Možno by si niekto povedal, že na práci animátora nie je nič ťažké. Aký máš na to názor?

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

Práca animátora nie je až taká jednoduchá, ako si niekto môže myslieť. Mnoho ľudí to berie tak, že nejde o job, ale o dovolenku. Pracuje sa skoro celý deň, v teple, na slnku, musíte byť stále v dobrej nálade a plný elánu, keď máte mať prestávku väčšinou máte tréning na večernú show a potom v noci, keď skončíte show, máte tréning na ďalšiu novú show.  

 

Ja som skoro stále pracovala vo veľkých tímoch, kde bolo aj 30 animátorov, obrovské hotely, v ktorých sme mali za týždeň aj 2 000 klientov. Vy sa rozprávate s väčšinou z nich, takže spoznáte veľa zaujímavých ľudí. Každé stretnutie a rozhovor vám do života niečo dá. 

 

Slováci aj Česi si vždy zarobili viac ako Taliani či Francúzi. Podla mňa je to kvôli lepším jazykovým schopnostiam.

 

surf barbora

 

Neliezli ti niekedy ľudia na nervy?

Vidíte ľudí, ktorí sú úžasní a inšpiratívni, ale aj tých, ktorí sú absolútni idioti, avšak musíte byť k nim milý. Ja som na mojej ceste stretla úžasných ľudí, môžem povedať tisícky ľudí, s mnohými udržiavame kontakt doteraz, a je krásne počúvať, ako na vás radi spomínajú, alebo že stále majú vaše spoločné fotky vystavené doma. Ste vlastne ako taká malá „star“. Každý vás pozná, fotí sa s vami, ľudia vám dávajú krásne emócie, či cez deň, či keď ste na javisku. A to je podľa mňa najkrajšia časť tejto práce.

 

surf barbora

 

Vedela si si ako animátorka dobre zarobiť?

Rozhoduje aj to, odkiaľ človek pochádza a koľko jazykov ovláda. Viac sa oplatí pracovať priamo cez hotel, ale s agentúrou to bolo vždy istejšie, nech sa stalo čokoľvek. Agentúra zaplatí letenky a transfery a všetko je zabezpečené dopredu. Čo sa týkalo mojej agentúry, po každej sezóne zdvíhajú výplatu.

 

Ja som si prvýkrát zarobila asi 600 € mesačne. Slováci, Česi, Poliaci, Rusi, Lotyši a Litovčania si vždy zarobili viac, ako napríklad Taliani či Francúzi. Doteraz som neprišla na to prečo, ale podla mňa je to kvôli lepším jazykovým schopnostiam. V mojom prípade to už potom stále išlo vyššie a vyššie. Moja posledná výplata bola okolo 1 500 € v čistom.

 

surf barbora

 

Kurzy organizujeme celoročne, podmienky máme stále a teplo tiež. Takže máme leto, aj keď je na Slovensku -20°C.

 

Poďme k tvojmu projektu OCEANHOLIC. Ako ti napadlo rozbehnúť projekt športovej dovolenky na Kanárskych ostrovoch? 

Chcela som si splniť sen a rozbehnúť niečo svoje. Jasné, že všetko ide pomaly, takže dúfam, že sa projekt trošku viac rozrastie, lebo si myslím že je to veľmi zaujímavý typ dovolenky. Život na Kanárskych nie je zlý, ľudia tu žijú bez stresu, zarobiť sa tu dá celkom dobre, prostredie je tu tiež krásne, a rezidenti majú až 70 % zľavy na letenky a lode v rámci Španielska.

 

Čo všetko je zahrnuté v kurze?

V cene každého programu sú zahrnuté kurzy, 4 hodiny denne, päťkrát do týždňa, ubytovanie, strava, transfery na pláž, materiál a neopreny plus 2 lekcie yogy s profesionálnymi inštruktormi a každovečerný program. Pre milovníkov prírody, turistiky a cyklistiky máme aj iné aktivity, napríklad bicykle, sup, surf plus obedy v miestnych reštauráciách. Ubytovanie je zabezpečené v 3-hviezdičkovom hoteli a All Inclusive izby sú sharované. Na požiadanie sa dajú vybaviť aj osobitné izby. Je to vhodné pre skupiny aj jednotlivcov.

 

surf barbora

 

Máme tu Angel Sharks, neviem, ako sa to volá po slovensky, ale hovoríme, že sú to žraloky vegetariáni, ku ktorým je lepšie sa nepribližovať.

 

Ide o sezónnu záležitosť alebo sa dá surfovať celoročne?

Kurzy organizujeme celoročne, podmienky máme stále a teplo tiež. Takže máme leto, aj keď je na Slovensku - 20 °C. Cena sa pohybuje podľa sezóny. Máme letnú (1. júl do 31. augusta)  a zimnú (od 1. septembra do 31. mája). 

 

Koľko to teda celé stojí?

Letná sezóna/týždeň - Surf, Multiactivity Surf form- 650 €, Kitesurf - 850 €, Windsurf - 810 €. Zimná sezóna/týždeň - Surf, Multiactivity a Surf form - 530 €, Kitesurf - 699 €, Windsurf 680 €. Viac info sa môžete dozvedieť na webovej stránke.

 

surf barbora

 

Dokáže za týždeň každý zdolať vlnu? 

Niekto už po prvej lekcií dokáže stáť na boarde, niekto sa nedokáže za týždeň ani postaviť. Ja som sa napríklad postavila hneď prvýkrát, ale každý sme iný. Všetko je to len o tréningu a hlavne sa nevzdať hneď na začiatku, lebo stojí to za to. 

 

Koľko tam merajú vlny?

Chodievame surfovať, keď je odliv a more nemá takú silu, ani vlny nie sú tae veľké. Vtipné je, že z pláže vlny nevyzerajú vysoké, no keď ste vo vode na doske, zrazu si uvedomíte, že pol metrová vlna je „obor“ (smiech). Všetko to záleží od prílivu a odlivu, od počasia aj vetra. Cez zimu máme aj 7-metrové vlny. Inštruktori presne vedia, kedy je čas zobrať študentov na pláž a kedy sú najvhodnejšie podmienky, takže netreba sa báť.

 

Neboja sa ľudia aj toho, že by ich pri surfovaní v oceáne mohol napadnúť žralok, alebo je to na Fuerteventure nereálne?

Veľa ľudí sa to pýta, asi majú určité obavy, ale keď ste vo vode, nemáte čas na to myslieť. V oceáne sa môže stať, že sa nejaký žralok objaví, no sama som s tým zatiaľ nemala žiadnu skúsenosť, jedine ma poštípala medúza.

 

My na Fuerte máme väčšinou Angel Sharks, neviem ako sa to volá po slovensky a hovoríme, že sú to žraloky vegetariáni, ale radšej sa k nim nepribližovať (smiech). Pre biele žraloky je tu zima a pre kosatky alebo iné veľké ryby príliš teplo. Ja osobne niekedy chodievam ráno na paddle board a je to krásne, lebo môžete vidieť raje a korytnačky celkom blízko vás.

 

Koľko ľudí je možné vziať na jeden kurz? 

Inštruktori sú viacerí a v skupine môže byť max 15 ľudí. Preto je lepšie napísať nám skôr, aby sme vedeli, či máme voľné miesta. Skupiny sú zmiešané, takže máme ľudí z rôznych krajín, väčšinou Francúzov. 

 

surf barbora

 

Na Slovensko sa neplánuješ už vrátiť?

Milujem Slovensko. Vždy sa rada vraciam domov, mám tu rodinu a kamarátov. Raz v budúcnosti sa domov určite vrátim, ale zatiaľ to nemám v pláne. Mám svoj projekt a určite nejakú dobu sa plánujem zdržať na Kanárskych ostrovoch. Život na Kanárskych ostrovoch nieje zlý, a hlavne je tu menej stresu. Ale ja som v srdci stále hrdá Slovenka a Slovensko ospevujem najlepšie, ako sa dá.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
21
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.