Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 25. 5. 2020 meniny má Urban, Vivien

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
V spolupráci
Čo je v spolupráci?

Jedná sa o obsah, ktorý chcel REFRESHER vytvoriť, ale vznikol aj vďaka spolupráci s inzerentom. Inzerent do obsahu nezasahoval vôbec, maximálne poskytol informácie, fakty a návrhy na úpravu.

Filmy a Seriály - Vybrali sme
1
Jakub Paulík
27. jún 2019, 13:59
Čas čítania: 5:33
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Skutočný príbeh Annabelle: Zavraždila muža, ktorý sa jej posmieval a desila ľudí nočnými morami

Filmová verzia sa od príbehu pravých Warrenovcov líši. Annabelle však mala byť extrémne nebezpečná aj v skutočnosti.

Jakub Paulík
27. jún 2019, 13:59
Čas čítania: 5:33
Skutočný príbeh Annabelle: Zavraždila muža, ktorý sa jej posmieval a desila ľudí nočnými morami
Zdroj: Warner Bros. Pictures
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Písal sa rok 1970 a mladá študentka dostala do daru nevinne pôsobiacu bábiku, s ktorou v spoločnej domácnosti nažívali dve ženy a jeden muž. V priebehu približne jedného roka sa však traja mladí ľudia na vlastnej koži presvedčili, že sa v nej nachádza zlovestná démonická bytosť.

 

Ešte pred príchodom známych démonológov Eda a Lorraine Warrenovcov stihla bábika fyzicky napadnúť snúbenca jednej zo študentiek. V neskoršom období sa mala údajne pokúsiť zavraždiť farára, ktorý pred bábikou ukázal dešpekt, no a z „väzenia“ sklenej vitríny v múzeu Warrenovcov sa neskôr postarala o smrť návštevníka múzea Warrenovcov, ktorý sa jej posmieval.

 

Toto je príbeh bábiky Annabelle, ktorý populárni démonológovia predniesli svetu. Blížiacu sa tretiu časť Annabelle s podnázvom Comes Home budeš môcť už tento týždeň vidieť aj v našich kinách. Ak miluješ horory a chcel by si ich sledovať zadarmo, stačí ti na to založenie študentského účtu.

 

Skutočný príbeh Annabelle: Zavraždila muža, ktorý sa jej posmieval a desila ľudí nočnými morami

 

Časť univerza Conjuringu je založená na realite

Ak patríš medzi milovníkov sveta Conjuringu, určite si si vedomý toho, že istá časť filmov univerza od Jamesa Wana je založená na skutočných zážitkoch Eda a Lorraine Warrenovcov. A bábika menom Annabelle patrí medzi ne.

 

Skutočná bábika pôsobila z estetického hľadiska omnoho menej desivo, ale určite ju nemožno označiť za menej nebezpečnú. Výzor je v tomto ohľade podľa Lorraine absolútne nepodstatný. „Výzor klame. Strašidelnou nie je podoba bábiky, ale to, čo sa do nej dostalo – zlo,“ cituje vyjadrenie Lorraine Warrenovej Mirror.

 

Pravá Annabelle sa do dnešného dňa nachádza uzavretá v okultistickom múzeu v Monroe, patriacemu Warrenovcom. V ňom je okrem nej uložené naozaj obrovské množstvo predmetov, ktoré sa rôznymi spôsobmi spájajú s démonickými bytosťami či s prekliatím. Okrem Annabelle by si teda v múzeu mohol nájsť napríklad aj údajnú upírsku rakvu.

 

Pokiaľ máš vo svete Conjuringu mierny chaos,

nasledujúci článok ti zrekapituluje všetko podstatné

 

Pravá Annabelle

Skutočný príbeh Annabelle: Zavraždila muža, ktorý sa jej posmieval a desila ľudí nočnými morami

 

Na pergamene bola detským rukopisom napísaná žiadosť o pomoc

V roku 1970 sa nevinne pôsobiaca bábika dostala do rúk študentky menom Donna. Išlo o dar k narodeninám (hovorí sa však aj o dare k Vianociam), ktorý jej kúpila mama. V danom momente samozrejme netušila, že svojho potomka vystavila smrteľnému nebezpečiu. Donna si bábiku zobrala na byt, kde žila so spolubývajúcou Angie.

 

Spočiatku sa Annabelle začala relatívne nenápadným spôsobom pohybovať po byte. Raz ju Donna položila na postel a keď sa vrátila, Annabelle sedela na stoličke. Tieto podivnosti sa ale dievčatá snažili vysvetliť racionálnym spôsobom. Snúbenec Angie menom Lou bol však toho názoru, že s bábikou nie je niečo v poriadku. Divné udalosti okolo bábiky sa začali stupňovať.

 

V izbe dievčatá neskôr našli porozhadzované kúsky popísaného pergamenu a nikto nevedel pochopiť, odkiaľ sa vzali. Žiadna zo spolubývajúcich totiž pergamen nevlastnila. Nápisy na papieri však neboli o nič menej desivejšie.

 

Nachádzať sa na nich údajne mali krátke prosby o pomoc, ako „Pomôž nám Lou“, „Pomôž nám“.  Rukopis bol svedkami opísaný ako detský. Aké dieťa by si z nich ale dokázalo takýmto nepríjemným spôsobom uťahovať? To bol však iba nevinný začiatok.

 

Vďaka ČSOB FUN účtu môžeš pozerať filmy zdarma

Skutočný príbeh Annabelle: Zavraždila muža, ktorý sa jej posmieval a desila ľudí nočnými morami

 

Annabelle v múzeu Eda a Lorraine Warrencov ako jeden z najnebezpečnejších artefaktov

 

Duch zavraždeného dievčatka?

Donna si jedného dňa po príchode z práce všimla, že ruky bábiky Annabelle sú zašpinené od krvi. V tej chvíli sa už pohár s trpezlivosťou naplnil a dievčatá usúdili, že ťažko objasnitelné udalosti spájajúce sa s bábikou prekračujú náš racionálny svet.

 

Na pomoc si teda privolali médium, ktoré malo prísť počas rituálu na to, že dievčatá bývajú na území, kde v minulosti zomrelo 7-ročné dievčatko menom Annabelle Higgins. A práve ona sa mala dostať do pôvodne obyčajnej bábiky, ktorú Donna získala do daru od svojej matky. 

 

Dievčatá slovám média uverili, ale napriek tomu sa paradoxne rozhodli, že si bábiku nechajú vo svojom vlastníctve. Každý zdravo rozmýšľajúci človek by sa jej chcel pravdepodobne v momente zbaviť, no spolubývajúcim študentkám bolo ducha malej Annabelle údajne ľúto. A ako sa už iste ľahko dovtípiš, toto ich rozhodnutie nebolo práve najrozumnejšie.

 

Náhľad do múzea plného nebezpečných predmetov plných zla

 

Krvavý útok na Loua a príchod démonológov Warrenovcov

Čím dlhšie sa bábika zdržovala v prítomnosti ľudí, tým viac zosilňoval jej vplyv na okolie. Dievčatá mali v byte zažívať desivé nočné mory a sen Loua sa stal natoľko reálnym, že nevedel rozpoznať, či išlo o fikciu alebo skutočnosť. Počas jednej noci sa zobudil a zažil nepríjemnú spánkovú paralýzu.

 

Nedokázal sa hýbať, ale videl, ako sa k nemu približuje bábika až do momentu, kedy ho začala škrtiť. V iný deň počul z Donninej izby podivné zvuky, a tak sa  vydal zistiť, čo sa v nej deje. Na svojom tele zrazu spozoroval tri vertikálne a štyri horizontálne krvavé rany. V Donninej izbe sa nenachádzal nikto okrem Annabelle, a tak usúdil, že za týmto útokom stojí zlo ukryté v bábike. Do dvoch dní však nebola po škrabancoch na tele ani stopa. 

 

Donna, Angie a Lou sa nakoniec po približne roku paranormálnych aktivít týkajúcich sa bábiky rozhodli kontaktovať otca Hegana, ktorý ich odkázal na skúsených démonológov Eda a Lorraine Warrenovcov. Pri vyšetrovaní prišli na to, že v bábike Annabelle sa nachádza neľudský démonický duch.

 

Démon je bytosť, ktorá v živote nebola v ľudskej forme. Je to akési zlo, ktoré niekto privolá. Veľa ľudí chce napríklad privolávať náhodných duchov alebo duchov svojho známeho, ale vy nemôžete vedieť, či nepôjde o nejaké zlo, ktoré sa pred vami iba pretvaruje, aby sa následne vedelo infiltrovať do vášho života,“ povedal pre náš portál člen Slovak Ghost Hunters Matej Cich, keď sme sa ho pýtali na rozdiely medzi duchom človeka, démona a poltergeista.

 

 

Warrenovci si Annabelle vzali do svojho múzea, jej útoky však neskončili

Warrenovci po očistení domu zobrali bábiku so sebou. Jazda autom s Annabelle mala byť podľa Eda Warrena nebezpečná, pretože démonický duch v bábike sa pokúšal prevziať kontrolu nad autom. Odvoz Annabelle mimochodom môžeš vidieť aj v upútavke na tretiu časť Annabelle (pozri nižšie). Zdá sa teda, že sa filmári i tentokrát nechali inšpirovať minulosťou Eda a Lorraine Warrenovcov. 

 

Aj v realite mala Annabelle sedieť na zadnom sedadle auta a jej snahy o narušenie jazdy sa malo Warrenovcom údajne podariť obmedziť tým, že ju obliali svätenou vodou. Či sa podobná scéna odohrá taktiež vo filmovej verzii, to sa dozvieme už tento týždeň, kedy Annabelle Comes Home vstúpi do slovenských kín. Jej premiéra je naplánovaná na 27. júna (červen) 2019.

 

 

Pokúsila sa bábika o zavraždenie kňaza?

Po určitom čase začala Annabelle znepríjemňovať život Warrenovcov aj v ich domácnosti. Priamo pred Edom sa démonovi podarilo s bábikou levitovať a v najbližších týždňoch sa pohybovala taktiež po celom dome.

 

Dom Warrenovcov neskôr navštívil aj kňaz (všimni si, že ho môžeš vidieť taktiež v upútavke) a k Annabelle prehlásil, že je len obyčajnou bábikou, ktorá nemôže nikomu ublížiť. Ed a Lorraine mali o kňaza strach a obávali sa, či týmto démona nenahneval.

 

Aj preto ho požiadali, aby im po príchode domov zatelefonoval. Cestou mal spomínaný kňaz autonehodu a ledva sa mu podarilo prežiť. Niekto môže danú udalosť pripísať náhode, iný za ňou môže vidieť pomstychtivého démona sídliaceho v bábike Annabelle.

 

 

Vysmieval sa démonovi, krátko na to zomrel

Bábika Annabelle bola preto umiestnená do sklenej vitríny, ktorú zapečatili modlitbami. Zlo v Annabelle však malo byť natoľko silné, že obyčajný dotyk vitríny a výsmech nad démonom ho zburcoval natoľko, že sa aj zo zajatia postaral o zavraždenie mladého muža. 

 

Ten mal v múzeu vyklepávať na vitrínu a žiadať démona, aby ho poškriabal, podobne ako kedysi Loua. Ed Warren neslušného návštevníka pre jeho vlastné bezpečie požiadal, aby z múzea odišiel. So svojou priateľkou nasadol na motorku a za krátko na to nešťastným spôsobom narazil do stromu a bol na mieste mŕtvy. Dievčaťu sa podarilo prežiť, ale jej zranenia boli natoľko vážne, že na jeden rok skončila v nemocnici.

 

FUN účet ťa dostane na horory úplne zadarmo

Skutočný príbeh Annabelle: Zavraždila muža, ktorý sa jej posmieval a desila ľudí nočnými morami

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: mirror.co.uk, historyvshollywood.com, atlasobscura.comFoto: Warner Bros. Pictures Tagy: Annabelle 3
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.