Pozreli sme sa na to, ako vyzerá situácia na pracovnom trhu pre absolventov.
Slovenský pracovný trh už dlhodobo nie je dostatočne presýtený, pretože na veľké množstvo pracovných pozícií jednoducho nemáme dostatok zamestnancov. Ako nedávno informoval zrejme najznámejší portál s pracovnými ponukami Profesia.sk, v roku 2018 evidovali na stránke cez 274-tisíc inzerátov, avšak toľko vhodných zamestnancov jednoducho na Slovensku nemáme.
Aj preto naša vláda od začiatku roku 2019 upravila zákon o službách zamestnanosti a zákon o pobyte cudzincov, aby mohli občania tretích krajín ako Srbsko vstupovať na naše územie so zámerom pracovať jednoduchšie ako doteraz.
Zamestnávatelia sa mnohokrát vyjadrovali, že ak nie je k dispozícii dostatočné množstvo domácej pracovnej sily, veľmi radi privítajú cudzincov, ktorí si oproti výplatám v rodných krajinách prilepšia. Najväčší počet ľudí potrebujeme na nižšie kvalifikované pozície, a tak nám momentálne na mnohých stavebných projektoch pomáhajú práve spomínaní Srbi, Albánci či Macedónci.
Ako sme pozície pre absolventov vyberali?
Najčastejšie zrejme novú prácu zháňaš cez kamarátov a známosti, ale ak si práve vyšiel z vysokej školy a tvoj životopis sa práve neleskne významnými stážami a pracovnými skúsenosťami, zrejme neočakávaš, že by si mohol zarábať obrovské peniaze. My sme sa však priamo na portáli Profesia.sk rozhodli zistiť, ako vyzerá situácia priemerného absolventa v našom hlavnom meste.
Zadanie znelo jednoducho. Vďaka rozšírenému hľadaniu sme si navolili presné parametre, ktoré od pracovných inzerátov očakávame. Zaklikli sme len inzeráty za posledný týždeň, keďže to je zrejme ideálna doba na to, aby bol inzerát dostatočne čerstvý a teba ako priemerného absolventa nepredbehli desiatky ostatných záujemcov. Z toho dôvodu sme do vyhľadávania nezahrnuli inzeráty staršie ako týždeň.
Následne sme si zaklikli, že chceme hľadať inzeráty len v slovenskom jazyku. Na tomto portáli totiž dokážeš naraziť aj na pozície, ktoré sa vykonávajú v zahraničí, čo nás vôbec nezaujímalo. Samozrejme, vybrali sme iba jeden druh pracovného pomeru – na plný úväzok. Bežný absolvent zrejme chce okamžite začať zarábať peniaze, nepotrebuje žiadny skrátený úväzok, brigádnickú dohodu, komplikované vybavovanie živnosti či neplatenú stáž. Jednoducho chceš nastúpiť do roboty a zarábať naplno.
Medzi vzdelávacie parametre sme zahrnuli výlučne úspešne absolvované vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa. V praxi to znamená, že si zvládol odovzdať potrebné práce, urobiť štátnice a teraz si môžeš pred menom hrdo písať tituly ako Mgr. či Ing. Nezahŕňali sme vysokoškolské vzdelanie 1. stupňa, pretože predpokladáme, že ľudia s bakalárskym titulom väčšinou školu nekončia, a nechceli sme zaklikávať ani stredoškolské vzdelanie s maturitou.
Nejde o to, že by na stredoškolskom vzdelaní s maturitou bolo čokoľvek zlé, len by nám pri takomto hľadaní vyhodilo aj množstvo menej kvalifikovaných ponúk. My sme chceli zistiť, ako je na tom priemerný absolvent vysokej školy na Slovensku, takže sme neočakávali, že by mal takýto človek po vysokej škole záujem pracovať na stavbe či ako predavač v obchode.
Čo sa týka umiestnenia práce, zvolili sme Bratislavu. Aj keď množstvo ľudí skončí školu v regiónoch, často ich práca priláka do hlavného mesta, kde je koniec koncov platové ohodnotenie štatisticky najlepšie, a tak sme chceli vedieť, kam sa až dokáže potenciálna výplata vyšplhať.
V záverečnej fáze sme rozmýšľali nad tým, či vo vyhľadávaní zaškrtneme, či náš virtuálny absolvent ovláda anglický jazyk. Je jasné, že znalosť angličtiny je do veľkej miery na Slovensku bežná vec, ale určite ju na vyššej úrovni neovláda každý, a tak sme ju nezaškrtávali.
Cieľom bolo zistiť, koľko dokáže zarobiť človek, ktorý ovláda len svoj materinský jazyk – v tomto prípade slovenčinu – a tie cudzie mu možno až tak dobre nejdú. Rovnako sme odmietli aj pracovné ponuky rôznych personálnych agentúr, chceli sme inzeráty priamo od firiem.
Keď sme mali všetko dostatočne nastavené, vybrali sme sa analyzovať výsledky. Na základe podmienok nás prekvapili rozmanité možnosti práce, ktoré by takýto absolvent mohol vykonávať. Pripomíname, že sme brali do úvahy len pracovné inzeráty, ktoré mali zverejnené platové ohodnotenie.