Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
V spolupráci s MEDIREX
26. marca 2019, 9:20
Čas čítania 0:00
Denisa Bodková

Bolesti brucha, vyrážky či únava? Možno máš problém, o ktorom ani nevieš

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Potravinová intolerancia je stále častejším ochorením, ktoré postihuje predovšetkým ženy.

Je potravinová intolerancia chorobou dnešnej doby? Práve tento problém sa vo svete vyskytuje čoraz viac a doteraz na neho neexistuje žiadna prevencia. Poznáme však spôsob, ako najrýchlejšie zistiť, či táto zákerná potvora nepostihla aj teba.

O čo ide

Určite si už počul o celiakii alebo histamínovej či laktózovej intolerancii, čo zjednodušene znamená, že organizmus človeka neznáša určitú potravinu a bráni sa voči nej. Často ide o mliečne výrobky, teda láktózu, o oblininy obsahujúce lepok, ale i o bežné potraviny s vysokým obsahom histamínu, napríklad rajčiny, kapustu, niektoré mäsové výrobky, dokonca ryby. Ide o široké spektrum potravín, ktoré intoleranciu spôsobujú. Prepuknutie môže byť náhle, no príznaky nenápadné. Všetko to závisí od viacerých faktorov.

Máš bolesti brucha, vyrážky alebo si unavený? Možno máš problém, o ktorom nevieš
Máš bolesti brucha, vyrážky alebo si unavený? Možno máš problém, o ktorom nevieš Zdroj: unslash.com
Spúšťačom môže byť stres, znížená imunita, proces trávenia či mikroflóra. Tiež by sme sa mali vyhýbať klimatizovanému prostrediu, potravinovým farbivám E 100-119 a určitým liekom. Výskyt potravinovej intolerancii neustále stúpa, predovšetkým u detí a žien. 

Aké sú najčastejšie prejavy?

Mávaš bolesti brucha, hnačku, kožné alergie alebo sa len často cítič unavený? Je možné, že tvoj organizmus bojuje s trávením niektorej potraviny, ktorú by si pre vlastné dobro mal vynechať zo svojho jedálnička. Dokonca aj neškodne pôsobiaca nádcha môže byť začiatkom nepríjemnej intolerancie. Vyrážky, vypadávanie vlasov, poruchy dýchania, migrény, nafukovanie, zápchy či iné. Tieto príznaky sa nemusia opakovať, niekedy ich pociťuješ silnejšie, inokedy slabšie a dokonca sa môžu prejaviť aj nejakú dobu po konzumácii konkrétnej potraviny. 

Máš bolesti brucha, vyrážky alebo si unavený? Možno máš problém, o ktorom nevieš
Máš bolesti brucha, vyrážky alebo si unavený? Možno máš problém, o ktorom nevieš Zdroj: unsplash.com

Čo robiť, ak mám podozrenie na potravinovú intoleranciu?

Ideálne by bolo potravinu, ktorú organizmus netoleruje, úplne vylúčiť z konzumácie, no je môžné, že si nie sme istí, o aké konkrétne jedlo ide. Vtedy je najlepšie podstúpiť vyšetrenie, ktoré mi presne povie, o ktorú látku  sa jedná.

Na výber je široká ponuka vyšetrení, ktorá je zverejnená na internetovej stránke www.laboratornadiagnostika.sk v sekcii Pre pacientov. Na vyšetrenie je možné objednať sa do odberových centier v Bratislave, Košiciach a v Nitre jednoducho prostredníctvom online formulára. Z aktuálnej ponuky si vyberte dátum, čas a miesto odberu a zarezervuj si ho. K dispozícii sú vyšetrenia biochemické, hematologické, imunologické a mikrobiologické a výsledky máš už o pár dní. 

Ešte lepšia možnosť je expresný test na vyšetrenie potravinovej intolerancie – oneskorenej potravinovej reakcie od Medirexu, ktorý si môžeš urobiť aj doma. Návod ako presne na to, nájdeš vo videu pod textom.

Pre viac informácií klikaj TU

Domov
Zdieľať
Diskusia