Síce sa im problematiku podarilo medializovať, avšak na úkor vlastnej slobody, keďže si vopred nenaštudovali, čo môžu a čo nie.
Pred niekoľkými dňami prišla správa o tom, že aktivisti z Greenpeace sa rozhodli protestovať proti ťažbe uhlia v Novákoch. Svoje rozhorčenie a nesúhlas chceli dať najavo vyvesením transparentu na vysokej ťažobnej veži, čo v konečnom dôsledku zachytili aj na fotografiách. Ich konanie sa však nestretlo s pochopením zodpovedných v samotných baniach, ktoré na aktivistov podali žalobu.
Aktuálne je sedem žien a päť mužov vo väzbe v Ilave, pričom ich čaká stíhanie za prečin úmyselného ohrozovania a poškodzovania verejne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Podľa šéfky Greenpeace Ivana Kohutkovej čelia sadzbe jeden až päť rokov väzenia, no odmietajú slová hovorkyne baní. Tá tvrdí, že aktivisti „bezprostredne ohrozili bezpečnosť a životy 342 baníkov“.
Zatiaľ neexistujú bližšie informácie o tom, čo s obvinenými bude, avšak v rozhovore pre Denník N hovorí šéfka Greenpeace o zaujatosti súdu, politických prepojeniach a tlakoch. Bude zaujímavé tento prípad sledovať aj naďalej. Ponaučením pre všetkých zostáva, že aj keď si myslíš, že robíš správnu vec, naštuduj si, ako ju spraviť, pretože zákony platia pre každého.
Človek sa však musí zamyslieť nad tým, prečo aktivistov za protest slovenské súdy chcú stíhať väzobne, zatiaľ čo podvodníci a zlodeji sú v našej krajine často stíhaní na slobode.
Pravdou ostáva, že sa aktivistom podarilo medializovať svoju iniciatívu viac ako kedykoľvek predtým, avšak na úkor osobnej slobody.