Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 24. 2. 2020 meniny má Matej

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Slovensko
11
Viktor Kniš
8. október 2018, 14:43
Čas čítania: 5:02

Disstrack, lovesong či ukážková rádiovka. Tieto momenty preslávili obľúbených áčkových slovenských interpretov

Niektorí si to možno priznávajú neradi, no pravdou ostáva, že každý raper si musel na svoju prelomovú skladbu počkať.

Viktor Kniš
8. október 2018, 14:43
Čas čítania: 5:02
Disstrack, lovesong či ukážková rádiovka. Tieto momenty preslávili obľúbených áčkových slovenských interpretov
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Leto je už nadobro preč, takže budeme mať podstatne viac času na to, aby sme vás zásobovali článkami o domácom rape. Chystáme zopár zaujímavých seriálov, rebríčkov a rozhovorov, ktoré vám budeme prinášať počas celej jesene a zimy, takže poďme rovno na to. 

 

Dnes sme si pre vás pripravili prvý diel série, v rámci ktorej sa vrátime k začiatkom kariér obľúbených slovenských raperov a pokúsime sa zanalyzovať, kde nastal najzásadnejší zlom v ich kariére. Budeme teda hľadať momenty, ktoré im otvorili dvere k obrovskej pozornosti a niečomu, čo by sme s opatrnosťou mohli nazvať slávou. 

 

A dôvod? Máme pocit, že fanúšikovia (aj hejteri) si z vlastnej iniciatívy často nedajú námahu s tým, aby si naštudovali vývoj kariéry obľúbených (aj nenávidených) interpretov, čo by však mohlo viesť k tomu, aby pochopili lepšie ich osobnosť, texty aj odkazy v tvorbe. 

 

Dnes sa pozrieme na prvých päť veľkých mien, ktorí sa sami a zaslúžene nazývajú áčkovými interpretmi, čo teda v preklade znamená, že dokážu predať tisíce až desaťtisíce svojich albumov, viackrát do roka vypredať kolekciu merchu a viackrát do mesiaca väčší klub. 

 


 

Separ - Si zvonil

Samozrejme, veľmi dobre vieme, že Separova kariéra začala ešte s príchodom druhého milénia, kedy spoločne s Damem vystupovali ako 2kusy. Neskôr obaja pôsobili v zoskupení DWS, ktoré sa potom rozpadlo a Wranu nahradil Smart. Ako DMS už Separ vydáva svoj prvý skutočný albumový projekt Teraz už naozaj, ktorý snáď dobre poznáš.

 

Následne sa dostal do rapovo-DJ-producentského zoskupenia Gramo Rokkaz, kde však svojím rapovým talentom a prejavom výrazne vyčnieval. No a všetko vyvrcholilo beefom s Radikalom, ktorý Separa postavil do pozície prísneho dvojmetrového čáva so schopnosťou bez akéhokoľvek rešpektu spraviť zo svojho súpera neschopné intrigánske dievčatko. 

 

Prakticky od vydania skladby Si Zvonil je Monsignor veľmi sebavedomým interpretom, ktorý už zrazu nechcel v textoch riešiť len sociálne témy z pohľadu neznámeho slovenského sídliskového rapera. Zároveň predpokladáme, že išlo o moment, kedy si uvedomil svoju hodnotu a silu. 

 

 

Že si okamžite neuletel ešte potvrdil na svoju dobu veľmi dospelým projektom Čo sa stalo?!, ktorý bol takou malou rozlúčkou s chalanmi z GR. Ani odchod z tohto zoskupenia však nebol teatrálny a neadekvátny. Fanúšikom aj zostávajúcim členom vysvetlil, prečo odchádza a na toto jeho hudobné obdobie spomíname pozitívne, keďže má svoju zásluhu na súčasnej podobe scény.

Ego - Žijeme len raz

 

V Egovom prípade by som bol s tvrdeniami o konkrétnych momentoch slávy trochu opatrnejší, no je dôležité rozdeliť si jeho kariéru na sólovú a skupinovú. Kontrafakt ťahal spoločne s Rytmusom vždy rovnako dobre a ako dvaja najkvalitnejší raperi na Slovensku sa aspoň mohli navzájom pretekať a motivovať. Obom sa vždy uchádzala obrovská pozornosť a obaja kopali scénu dopredu prakticky od prvého stretnutia pri Váhu. 

 

Menší problém však nastal vždy, keď pracoval Rytmus na svojich sólových projektoch. Napríklad v časoch vzniku Krala a Fenomena nebol aktívny a ani nehrával koncerty. Prvým impulzom k začiatku akejsi sólo kariéry bol aj podľa Egových slov jeho menežér Broko, ktorý ho dokopal aj k nahraniu skladby Žijeme len raz do beatu, aký je použitý v úspešnej verzii. 

 

Od tejto doby sa objavil snáď v každom Československom klube. Čo je však dôležitejšie, mimo Kontrafaktu a hosťovačiek začal ešte viac experimentovať a formovať Ega, akého poznáme dnes. Teda Ega, ktorý stvoril Podzemgang a úzko spolupracuje napríklad s chalanmi z FCK THEM. Nebojí sa predsudkov a užíva si búranie akýchkoľvek hraníc. 

 

  

O tom, či svoju pozíciu potvrdil, sa snáď ani nemusíme baviť, keďže aj mimo akejkoľvek sólovej aktivity ide o interpreta, ktorý je tretinou najlepšej rapovej formácie v Československu, ktorá za dve dekády existencie tohto žánru v našich končinách zatiaľ nenašla konkurenciu. Pravdou však ostáva, že hit Žijeme len raz otvoril Egovi dvere do iného sveta. 

Pil C - Lost

 

Pil C-ho kariéra je v porovnaní so zvyškom scény výrazne iná. Rapovať skutočne začal, až keď mal 28 rokov a akási pomyselná rapová scéna si na neho nemusela dlhodobo zvykať. Priazeň obrovského publika si dokázal získať hneď prvou skladbou a v jeho prospech hralo načasovanie, keďže práve okolo roku 2014 sa k nám pomaly blížila akási nová vlna rapu.

 

Tú pôvodne viedli chalani z Haha Crew, avšak nedokázali udržať aktivitu, ktorú Pil C doručoval prostredníctvom CBG štvrtkov. A keď Lost sám autor označil za svoj startup, nebol veľmi ďaleko od pravdy. 

 

Zaujímavosťou je, že na rozdiel od zvyšku kolegov Pil C nepotreboval v tomto prípade dokonca ani videoklip, čo môžeme označiť za menší fenomén. A debutový track sa objavil na našom youtube kanáli. Už v tom čase drvivá väčšina interpretov bola nútená platiť za klipy, aby bolo interpretov vidieť a fanúšikovia sa s nimi mohli identifikovať aj na základe výzoru.

 

  

Majk Spirit - Nový Človek

 

Jasné, aj Majk Spirit si užíval istú dávku slávy vďaka H16, v rámci ktorej sme ho vždy považovali za niečo ako frontmana. Zároveň vydal zopár mixtape projektov a úspešných singlov. Skutočná pozornosť, ktorá z neho spravila plnohodnotného sólového interpreta, sa mu ušla až s vydaním albumu Nový Človek, ktorý pootvoril ďalšie dvere v slovenskom rape a tým máme na mysli napríklad tie rádiové. 

 

Speezy vtedy veľmi dobre vedel, že témy ako láska k žene, rodina, Boh, pozitívne myslenie v kombinácii s jednoduchšími tanečnými samohrajkami a klasickými jednašesť skladbami proste musia fungovať. Prelomovým momentom bol teda pre Spirita piaty november 2011, kedy Nový Človek oficiálne uzrel svetlo sveta.

 

Zrazu bol tento album všade. Hral naživo, z DJských pultov aj jukeboxov vo väčších aj menších československých mestach, ženy sa nevedeli dopočúvať všetkých zamilovaných lovesongov a od februára do novembra 2012 ďalšieho roku som nechtiac počul Sexy viackrát, ako by bolo zdravé. 

 

Počítadlo views pri tejto skladbe je snáď dostatočne veľavravné

 

Po vydaní extrémne úspešného nosiča potvrdil Majk Spirit svoju pozíciu viacerými úspešnými rádiovými singlami, ktoré z neho spravili plnohodnotného komerčného interpreta so schopnosťou predávať veľa albumov a plniť kluby. Všetky oči na mne, spolupráca s Celeste či óda pre mamu boli ďalšími dôkazmi, že si hlava H16 našla v slovenskom rape vlastnú pozíciu, ktorú len občas naruší posledný áčkový interpret v našom výbere. 

 

Kali - Koniec je nový začiatok

 

Kaliho kariéra mala veľmi špecifický vývoj a aj keď sme jeho existenciu vnímali už pred dekádou, tak trochu na ňom bolo vidieť, že o tom, čo robí, nie je vôbec presvedčený. Pravdepodobne aj preto sa mu neuchádzalo toľko pozornosti, ako zvyšku uličných raperov, ktorí rapovali o tom istom. Ako určite mnohí vedia, Kali sa ešte nešťastne zaplietol s človekom, ktorého úmysly v hudbe neboli práve pozitívne, čo ho minimálne v začiatkoch stálo dobrú povesť. 

 

Jeho kariéra zažila raketový vzostup v roku 2012, kedy udrel hneď dvoma projektmi, v ktorých bol zrazu úplne iný. Po zvukovej stránke má na úspechu zásluhu aj jeho dvorný DJ a producent Peter Pann, no svoje urobila aj selekcia tém, vďaka ktorým bol Kali zrazu strašne blízko k ľuďom. Používal generické frázy, v ktorých sa našiel človek smutný z rozchodu či inej nepríjemnej udalosti. 

 

Dokázal sa prihovoriť vekovej skupine od tých najmladších násťročných až po naše babky, zároveň bolo vždy cítiť úprimnosť a autenticitu, aj keď sa, pochopiteľne, s touto hudbou veľa klasických rapových fanúšikov identifikovať odmietalo. Zlomové bolo leto 2012, kedy uzrel svetlo sveta celý projekt Koniec je nový začiatok a aj titulný videoklip. 

 

 

Kali ešte v roku 2012 vydal aj album Kto to povedal? a následne ešte Užívam si to, po ktorom sa už vykryštalizoval ako nie práve klasický reprezentant rapového žánru. S touto myšlienkou pracoval dlhodobo aj on sám a do dnes odmieta najlepšie časy na rapových festivaloch. Všetko nasvedčuje tomu, že Kali v budúcom roku navždy ukončí svoju niekoľkoročnú úspešnú púť, ktorej sme teraz našli začiatok.

 


V ďalších dieloch určite venujeme pozornosť reprezentantom novej vlny a vrátime sa aj do čias, kedy bol slovenský rap ešte v plienkach. 

Na ktorý z týchto momentov spomínaš najradšej?
Separ - Si zvonil
413 hlasov
Ego - Žijeme len raz
230 hlasov
Pil C - Lost
260 hlasov
Majk Spirit - Nový Človek
118 hlasov
Kali - Koniec je nový začiatok
124 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
12
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.